1019-NicA-mirror-skin-460

۱۰ اثر مخرب سیگار بر ظاهر شما

نیکوتین به ساختار و بافت سلولی پوست صدمه وارد می‌کند

  برخی تاثیرات منفی سیگار بر روی پوست، دهان، چشم‌ها و دندان آشکار می‌شود.  افراد سیگاری اغلب رنگ پریده هستند. توتون و تنباکو منجر به بروز لکه‌هایی روی ناخن‌ها و پوست دست می‌شود. این اتفاق می‌تواند ناشی از سیگار کشیدن مزمن باشد. خوشبختانه بعد از ترک سیگار این تغییرات محو می‌شود.

  سیگار می‌تواند پوست را در هر جای بدن تحت تأثیر قرار دهد و همچنین منجر به فرآیند ریزش مو شود و این روند با بالاتر رفتن سن وخیم‌تر می‌گردد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که طاسی در مردان سیگاری شایع‌تر است.

  سیگار موها را کم‌پشت می‌کند

  سیگار کشیدن علاوه بر اینکه باعث چروکیده شدن پوست می‌شود، موهای شما را هم کم پشت می‌کند. متخصصین معتقدند مواد شیمیایی سمی که در دود سیگار وجود دارد به DNA موجود در فولیکول موها صدمه می‌زند و رادیکال‌های آزاد را که به ساختار مو آسیب می‌زنند تولید می‌کند؛ در نتیجه افراد سیگاری موهای کم پشت تری دارند که زود تر هم سفید می‌شود. یعنی اگر مردان سیگاری در اصل مویی در سرشان باشد دوبرابر بیشتر از غیر سیگاری‌ها ممکن است دچار ریزش مو شوند.

  ازدست دادن دندان‌ها

  سیگار کشیدن انسان را در معرض انواع مشکلات دهانی اعم از سرطان دهان و بیماری لثه قرار می‌دهد. در واقع بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ در انگلستان انجام شده افراد سیگاری گاهی تا ۶ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری استعداد ابتلا به بیماری‌های لثه را دارند که در نهایت ممکن است منجر به از دست دادن دندان‌ها شود.

  از بین رفتن درخشش طبیعی چهره بر اثر سیگار‌کشیدن

  آیا تا به حال توجه کرده اید که پوست افراد سیگاری حالتی تیره و متفاوت دارد؟ در سال ۱۹۸۵ یک تحقیق علمی از عبارتی با عنوان “چهره‌ی سیگاری” استفاده کرد تا خصوصیات خاص این چهره‌ها را تعریف کند؛ خصوصیاتی مثل چین و چروک، گود افتادگی و تیرگی پوست چهره به‌خاطر مصرف سیگار ایجاد می‌شود. دود سیگار حاوی مونواکسید کربن است که جایگزین اکسیژن موجود در پوست شما می‌شود علاوه بر این نیکونین هم دارد که گردش خون را کم کرده و پوست را خشک و بی روح می‌کند. علاوه بر این مصرف سیگار باعث تخلیه‌ی مواد مغذی مثل ویتامین سی می‌شود که در حفظ و بازسازی پوست نقش مهمی دارند.

  ۱۰ اثر مخرب سیگار
  متخصصین معتقدند که سیگار کشیدن فرآیند پیر شدن را تسریع می‌کند و به طور میانگین افراد سیگاری ۱۴ سال پیرتر از غیر سیگاری‌ها به نظر می‌رسند

  انجمن نیکوتینی های گمنام www.nicairan.org

  بهبودی زخم‌ها

  تحقیقات بسیاری نشان داده است که زخم افراد سیگاری بعد از انجام اعمال جراحی به سرعت سایرین بهبود حاصل نمی‌کند. بنابراین اگرتصمیم دارید چین و چروک حاصل از سیگار کشیدن را با جراحی زیبایی از بین ببرید بدانید که این کار کمی مشکل خواهد بود. علاوه بر این جراحان هم ترجیح می‌دهند در صورتی شما را عمل کنند که سیگار کشیدن را ترک کنید.

  سرطان پوست

  مصرف سیگار یکی از دلایل اصلی ابتلا به سرطان است؛ از جمله سرطان‌های ریه، گلو، دهان و مری. بنابراین مایه‌ی تعجب نیست اگر سیگار کشیدن باعث ابتلا به سرطان پوست هم بشود. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۱ چاپ شده ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی که دومین سرطان شایع پوست است در افراد سیگاری تا ۳ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

  ترک خوردن پوست

  نیکوتین موجود در سیگار به ساختار و بافت سلولی پوست شما صدمه وارد می کند و باعث می‌شود که پوست انعطاف خود را از دست بدهد و در اثر افزایش وزن به راحتی ترک خورده و قرمز شود که کم‌کم رنگ قرمز خود را از دست می‌دهد. البته این حالت در اثر افزایش ناگهانی وزن اتفاق می‌افتد که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید اما مصرف سیگار این علایم را تشدید می‌کند.

  زگیل

  ترک سیگار
  سیگار می‌تواند پوست را در هر جای بدن تحت تأثیر قرار دهد و همچنین منجر به فرآیند ریزش مو شود و این روند با بالاتر رفتن سن وخیم‌تر می‌گردد

  به دلایل نامعلومی افراد سیگاری به ویروس پاپیلوما مبتلا می‌ٔشوند این ویروس باعث بروز زگیل و از جمله زگیل بر روی اندام تناسلی می‌شود. البته این ویروس از راه تماس جنسی منتقل می‌شود اما مصرف سیگار هم یک نشانه‌ی خطر است. افراد سیگاری نسبت به کسانی که شرکای جنسی متعددی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

  شکم شل و ول

  مصرف سیگار می‌تواند باعث کم اشتهایی شود و افراد سیگاری معمولاً نسبت به سایرین وزن کمتری دارند اما تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در کشور هلند انجام شده نشان داده است که میزان چربی اندام‌های داخلی افراد سیگاری بیشتر از غیر سیگاری‌ها است. این چربی‌ها که در بین بافت‌ها و اندام‌های داخلی وجود دارند در شکم جمع می‌شوند و کم کم زمینه ساز بیماری‌های دیگری از جمله دیابت می‌شوند.

  چین و چروک و پیری زودرس

  البته که چین و چروک‌های افراد پیر و مسن قابل احترام و و نشانه‌ی یک عمر تجربه‌اند اما این چین و چروک‌ها اگر در صورت افراد جوان باشند به هیچ وجه نشانه حکمت یا دانایی آنها نیستند. متخصصین معتقدند که سیگار کشیدن فرآیند پیر شدن را تسریع می‌کند و به طور میانگین افراد سیگاری ۱۴ سال پیرتر از غیر سیگاری‌ها به نظر می‌رسند. در واقع مصرف سیگار مانع خون رسانی به بافت پوست شده و باعث می‌شود که پوست شما چروکیده و ناسالم شود.

  انگشتان زرد

  نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تغییر رنگ دندان‌های شما و حتی دیوار‌های اتاقتان شده و در عین حال باعث زردی انگشتان و ناخن‌ها هم می‌شود. اگر در اینترنت به دنبال راه حلی برای این مشکل بگردید با پیشنهاد‌هایی مثل استفاده از آبلیمو، مایع سفید کننده وسابیدن با سیم مواجه می‌شوید اما مسلماً ترک سیگار کم‌هزینه‌تر، راحت‌تر و بی‌دردتر است.

  درباره اعتیاد به نیکوتین بیشتر بخوانید:

  سیگار را ترک کنید و پنج سال بیشتر سالم زندگی کنید

  سیگار انزوای اجتماعی و تنهایی را افزایش می‌دهد

  سیگار الکترونیکی همچنان بحث برانگیز است

  برچسب‌ها