کشف ۱۹تن مواد‌مخدر در هفته اخیر

کشف بیش از ۱۹ تن مواد مخدر در کشور در هفته اخیر

  معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف بیش از ۱۹ تن مواد مخدر در کشور در بازده زمانی ۱۲ تا ۱۸ بهمن ماه خبر داد.

  به گزارش ایسنا، ناصر اصلانی گفت: مجموع کشفیات این هفته ۱۹ هزار و ۹۱۷ کیلوگرم است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۵۱۷۰کیلوگرم) ۳۱ درصد افزایش دارد.

  وی افزود: ۱۷ هزار و ۵۳۵ کیلوگرم از مجموع کشفیات مربوط به ماده مخدر تریاک بود که ۸۸ درصد کشفیات را به خود اختصاص داده است.

  همچنین از این میزان ۱۶۷۷ کیلوگرم حشیش، ۱۶۶ کیلوگرم هروئین، ۳۵۷ کیلوگرم گراس، ۹۵ کیلوگرم شیشه و ۸۷ کیلوگرم سایر مواد کشف شده است.

  اصلانی اظهارکرد: در هفته اخیر مجموعاً ۶۵۴۰ متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر و خصوصاً طی طرح‌های جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در سطح کشور دستگیر شده اند که از این تعداد ۳۶۵۰نفر به اتهام قاچاق و توزیع مواد مخدر و ۲۷۹۹ نفر معتاد متجاهر دستگیر شده‌اند. همچنین در میان دستگیر شدگان این هفته ۹۱ نفر  نیز از اتباع بیگانه می باشند.

  وی با بیان اینکه بالغ بر ۸۴ درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به هفت استان کشور می‌باشد،‌ اظهار کرد: بیشترین حجم کشفیات با ۶۰۷۱ کیلوگرم مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که معادل ۳۰ درصد کشفیات کشور است و خراسان جنوبی با ۳۴۹۱ کیلوگرم، خراسان رضوی با ۲۹۱۳ کیلوگرم، کرمان با ۱۸۸۰ کیلوگرم، هرمزگان با ۱۲۱۳ کیلوگرم، تهران با ۶۲۶ کیلوگرم و بوشهر با ۵۸۸ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

  معاون دبیرکل ستاد افزود: سهم کشفیات ۵ استان اولویت‌دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی از کشفیات کشور در هفته مذکور ۶۶ درصد است.

  به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر اصلانی اظهار کرد: طی این مدت ۲۸۵ دستگاه خودرو توقیف شد و ۶۲ درصد کشفیات اطلاعاتی و ۳۶ درصد انتظامی بوده است.

  سوال اساسی این است که چقدر ماده مخدر در کشور مصرف می‌شود و چقدر در طول سال قاچاق می‌شود که فقط در یک هفته ۱۹ تن مواد مختلف فاچاق توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی کشف و ضبط شده است.