کرونا در کمین هزاران معتاد

فاجعه همه‌گیری کرونا در کمین هزاران معتاد بی‌خانمان در شهر تهران

  در پی ممنوعیت پذیرش معتادان در مراکز درمانی، بسته شدن پارک‌ها و بوستان‌ها و همچنین پُرشدن ظرفیت گرمخانه‌های شهرداری، معتادان پاتوق‌های خود را از دست داده‌اند و در کوچه پس‌کوچه‌ها سرگردان هستند.

  با بسته شدن مراکز نگهداری معتادان در پی شیوع کرونا چند هزار معتاد در سطح شهر تهران رها شده‌اند. 

  مالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درباره این معضل و افزایش مراجعه به گرم‌خانه‌ها به خبرگزاری ایلنا گفت: «یکی از نگرانی‌های جدی ما گروه‌های جدید از جمله معتادان مراکز ماده ۱۶ و زندانیانی هستند که آزاد شدند و می‌خواهند در گرم‌خانه‌ها حضور یابند، چرا که اگر مبتلا به کرونا باشند یک چالش جدید برای ما ایجاد می‌کند.»

  گرم‌خانه‌ها که ۲۲ واحد آن در مناطق مختلف تهران راه‌اندازی شده مراکزی هستند که افراد بی‌خانمان را به طور محدود اسکان می‌دهند. با رها شدن چند هزار معتاد و زندانیانی که جا و مکان مشخصی ندارند مراجعه به این مراکز افزایش یافته و مسئولان را نگران شیوع سریع بیماری کووید- ۱۹ در آنها کرده است.

  سرپرست سازمان رفاه شهرداری می‌گوید تا کنون ۴۰ مورد مشکوک به ابتلا به ویروس کروتا در گرم‌خانه‌های پایتخت شناسایی شده‌اند اما آزمایش هیچ یک از آنها مثبت نبوده است.

  مراکز پر ازدحام مانند گرم‌خانه‌ها و پاتوق‌های معتادان که در آن‌ها فاصله‌گذاری اجتماعی به درستی رعایت نمی‌شود از آسیب‌پذیرترین مکان‌ها برای ابتلا و شیوع سریع ویروس کرونا محسوب می‌شوند.

  بدون این مراکز هم وضعیت شیوع کرونا در تهران، مطابق ارزیابی ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، به خصوص با توجه به ترافیک شدید و افزایش رفتوآمدها در نخستین روز پس از تعطیلات نوروزی، “نگران‌کننده” است.