چگونه از زندگی احساس رضایت کنیم

چگونه از زندگی احساس رضایت کنیم

  مردم دانمارک شادترین مردم دنیا شناخته شده‌اند و به همین منظور در این مقاله با الگو برداری از روش زندگی دانمارکی‌ها سعی شده روش‌هایی برای شاد زندگی کردن استخراج شود. به گفته کارشناسان سلامت، الگوی زندگی برای شاد زیستن بسیار موثر است.

  در واقع تغییر نگرش و مثبت گرایی خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. بسیاری از مردم در جستجوی شادی هستند و در واقع حق دارند شاد زندگی کنند. شادی از شاخصه‌های رفاه اجتماعی است اما در حقیقت به دست آوردن شادی آسانتر از آن چیزی است که ما فکر می‌کنیم.

  ما همواره در طول زندگی با احساسات شدیدی به دنبال ترفیع کاری، ازدواج، دنیا آمدن کودکمان و بسیاری از رویدادهای تاثیرگذار دیگر روبرو هستیم. اما این لحظات در زندگی تنها احساس سر فرازی به ما می دهند. متخصصان معتقدند که این احساسات به تنهایی برای شادی واقعی کافی نیستند. شادی در واقع تنها یک وضعیت احساسی نیست و سال ها تحقیق نشان می‌دهد که شادی بسیار فراتر و عمیق تر از شرایط احساسی و هیجانی است.

  افراد شاد زندگی طولانی تر و سالمتری دارند. نکته مهمتر این است که احساس خوشایند در زندگی چیزی است که بدون تاثیر جامعه و ژنتیک نیز به دست می آید. چگونه از زندگی احساس رضایت کنیم؟

  هفت راه رضایت از زندگی به این شرح است:

  همواره نگرش مثبت داشته باشید 

  تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد افراد خوش بین و مثبت گرا نه تنها شادتر از دیگران هستند بلکه احتمال ابتلای آنها به بیماری ها و حملات قلبی ۵۰ درصد کمتر است. بنابراین داشتن نگاه مثبت از ما در مقابل بیماری های قلبی محافظت می‌کند. این در حالیست که این مزیت برای افراد بدبین صادق نیست. تحقیقات نشان می‌دهد افراد بدبین در مقایسه با خوش‌بین‌ها شادی کمتری دارند و در مقابل نیز احتمال ابتلا به بیماری در آن ها سه برابر بیشتر است.

  افراد شاد زندگی طولانی تر و سالمتری دارند

  افراد شاد را الگو خود قرار دهید

  بسیاری از مطالعات آماری نشان داده است که افراد شاد زندگی سالمتر و عمر طولانی تری دارند. از سال ۱۹۷۳ میلادی تاکنون دانمارک نخستین رتبه را در بین کشورهای اروپا در زمینه رفاه و شادی دارد و زمانی که سازمان ملل در صدد رتبه بندی کشورها به لحاظ شادی برآمد، دانمارک رتبه نخست را گرفت.

  چه چیز موجب این انتخاب شد؟ به گزارش سازمان ملل امید به زندگی و آمار پایین فساد در این کشور به این موضوع کمک کرده اما بالا بودن سطح کلی شادی در دانمارک به خدمات اجتماعی مردم این کشور مانند بخشندگی و سیستم های قدرتمند حمایت اجتماعی مربوط می شود. کپنهاگ پایتخت دانمارک شادترین شهر دنیا است.

  در کار کردن افراط نکنید

  دانمارکی‌ها در انجام فعالیت های شغلی تعادلی را برقرار می‌کنند که موجب افزایش شادی آن ها می‌شود. به طور ساده می‌توان گفت آنها در انجام کار افراط نمی‌کنند. میانگین ساعت کاری هفتگی در دانمارک ۳۳ ساعت است و تنها دو درصد دانمارکی ها بیش از ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند.

  حدود ۸۰ درصد از مادران دانمارکی پس از بچه دار شدن به سر شغل خود بازمی‌گردند اما وقت آزاد خود را در بین خانواده، دوستان و برنامه های دیگر تقسیم می‌کنند.

  به خاطرات و تجربیات خوب خود توجه ویژه‌ای داشته باشید

  شاد زندگی کردن
  متخصصان می گویند که خندیدن، تنها نشانه شادی نیست بلکه شاد بودن موجب ایجاد خنده می شود. زمانی که ما می خندیم هورمون های استرس در بدن ما کاهش می یابد و اندروفین افزایش می یابد

  دانمارکی‌ها توجه خود را بیش از چیزهای کوچک بر ساختن خاطرات خوب متمرکز می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که به تجارب و خاطرات خوب گذشته خود توجه می‌کنند رضایت بیشتری از زندگی دارند. محققان معتقدند زمانی که افراد بر تجارب مثبت خود متمرکز می‌شوند احساس زندگی و قدرت بیشتری می‌کنند. این موضوع همچنین شما را به لحاظ روانی به اطرافیانتان نزدیک می‌کند و شادی را در شما افزایش می‌دهد.

  از اجتماع دوری نکنید

  اجتماعی بودن روند پیری را کند می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد پشتوانه اجتماعی قوی دنباله های کروموزومی موسوم به تلومرها را بلندتر می‌کند که از عوامل مهم افزایش طول عمر است. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد تنها بودن منجر به افزایش افسردگی، مشکلات سلامت روان و استرس می‌شود.

  از کمک به دیگران نهراسید

  بر اساس تحقیقات متعدد کسانی که داوطلب کمک به دیگرانند افراد شادتری هستند. سازمان ملل داوطلب بودن را یکی از گزینه های شاد بودن جامعه دانمارک ذکر کرده است. ۴۳ درصد از دانمارکی ها در مقابل ۲۵ درصد از آمریکایی‌ها این خصوصیت را دارند. در واقع لذت کمک به دیگران از سنین پایین در افراد شکل می‌گیرد. یک تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که کودکان بیشتر علاقه‌مند کمک کردن به دیگران هستند تا اینکه از آنها کمک بگیرند. حتی کمک مالی در حد پنج دلار به دیگران احساس خوبی را در فرد بوجود می‌آورد. متخصصان می‌گویند تمام انسان ها ذاتاً مهربان هستند و انجام کارهایی مثل کمک به دیگران و محبت کردن با ایجاد یک احساس اجتماعی، هدفمندی و اعتماد به نفس، شادی را در فرد افزایش می‌دهد.

  خنده را فراموش نکنید

  متخصصان می گویند که خندیدن، تنها نشانه شادی نیست بلکه شاد بودن موجب ایجاد خنده می شود. زمانی که ما می خندیم هورمون های استرس در بدن ما کاهش می یابد و اندروفین افزایش می یابد.

  اندروفین در واقع یک ماده شیمیایی است که در طول انجام فعالیت های بدنی نیز ترشح می شود. با خندیدن مداوم می توانید ۱۰۰ سال زندگی کنید. خندیدن همچنین برای قلب شما مفید است. تحقیقات نشان می دهد از میان کسانی که بیماری قلبی داشتند، تنها هشت درصد که عادت به خندیدن داشتند حمله قلبی دوم را در طول یک سال تجربه کردند اما این رقم در ارتباط با افرادی که نمی خندیدند ۴۲ درصد بود. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان می دهد مغز ما قادر به تمایز میان خنده واقعی و غیرواقعی نیست و بنابراین با تظاهر به خندیدن نیز می توانید از مزایای آن بهره مند شوید چون وقتی تظاهر به خندیدن می کنید به زودی این خنده مصنوعی تبدیل به خنده واقعی می شود و نفع آن به بدنتان خواهد رسید.

  منبع: روزنه آنلاین

  درباره اعتیاد، بهبودی، و زندگی سالم در سایت اعتیاد بیشتر بخوانید:

  یک رژیم غذایی سالم برای قلب
  تغذیه مناسب بعد از ترک اعتیاد
  زنان شاد چه میکنند؟
  راه‌های ساده برای‌ آب شدن چربی‌های بدن
  شرایط عضویت در انجمن معتادان گمنام

  برچسب‌ها