1032-NicA-460

چند روش موثر برای ترک سیگار

  اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که به محض دیدن سیگار، اختیارتان را از دست می‌دهید و زیر قول ترک‌سیگار می‌زنید، احتمالا خواندن این گزارش می‌تواند به شما کمک کند که با روش‌های موثر ترک سیگار آشنا شوید.

  اگر چند بار برای ترک سیگار اقدام کرده‌اید و هربار به دلایل مختلف شکست خورده‌اید، قدم اول این است که ناامید نشوید و دوباره برای ترک سیگار اقدام کنید. هرچه باشد نیکوتین موجود در سیگار، به‌شدت مغز را شرطی و معتاد می‌کند و برای رهایی از این ماده مضر سلامت، باید هر چه زودتر آستین هایتان را بالا بزنید. برخلاف برخی افراد که فکر می‌کنند موضوع ترک سیگار یک تصمیم شخصی است و نباید همه از آن مطلع شوند، اتفاقا در قضیه ترک سیگار، موضوع کاملا فرق می‌کند.

  در صورتی که شما به همه دوستان و نزدیکانتان بگویید که می‌خواهید مصمم، سیگار را ترک کنید، همین کار انگیزه ای در شما ایجاد می ‌ند که موجب می‌شود شما با قدرت بیشتری روی تصمیم خود استوار بمانید.

  وقت تان را پر کنید

  اگر پای صحبت سیگاری ها بنشینید، آنها معمولا در دو حالت، بیشتر مستعد سیگار کشیدن هستند. اولین حالت وقتی است که فرد سیگاری در کنار شما سیگار می کشد و احتمالا به شما هم سیگار تعارف می کند و دومین حالت، مواقعی است که شما وقت آزاد زیادی دارید و نمی توانید اوقات فراغتتان را به شکل موثری سپری کنید.

  حالا که این دو حالت را شناختیم، طبیعی است که بهترین روش ترک سیگار این است که تا وقتی کاملا سیگار را ترک نکرده ایم و وسوسه سیگار کشیدن به سراغمان نیامده است، از این دو موقعیت دوری کنیم.

  یعنی اول این که سعی کنیم تا حد امکان از محیط هایی که در آن سیگار می کشند، دوری کنیم و دوم این که به اوقات فراغت خود، رنگ و بویی دیگر بدهیم و نگذاریم بیکاری موجب کشش ما به سمت سیگار شود.


  رابطه ناراحتی و سیگار را بخشکانیم

  عده ای از سیگاری ها می گویند که برای رفع استرس و مشکلات روحی و روانی به سیگار پناه می برند که در این شرایط قدم اول این است که اگر شدت استرس زیاد است، ابتدا منبع استرس و ناراحتی های روانی را با کمک مشاوران رفع کنیم، ولی اگر اضطراب و عصبانیت از جمله احساس های معمولی و طبیعی است که همه ما در زندگی تجربه می کنیم، باید رابطه ناراحتی و سیگار کشیدن را از بین ببریم. به بیان دیگر، باید کاری کرد که مغز به محض عصبانی شدن به دنبال سیگار نرود و شرطی نشود.

  می توان پس از عصبانی شدن، راه های دیگری مثل قدم زدن، ورزش، خوردن یک خوراکی یا هر روش دیگری را جایگزین سیگار کشیدن کرد.

  درست است که این کارها آنقدر هم ساده نیست، اما به هرحال فرد سیگاری باید برای رهایی از سیگار، این گونه دشواری ها را هم به جان بخرد.

  چند روش موثر برای ترک سیگار
  اگر از همه راه هایی که ذکر کرده ایم، استفاده کرده اید و به نتیجه نرسیده اید، آخرین و شاید مطمئن ترین راه این است که از کمک متخصصان ترک سیگار استفاده کنید.

  شرکت در جمع های «ترک سیگار»

  این روزها در اطراف ما گروه های زیادی وجود دارد که اعضای آن مصمم هستند سیگار را ترک کنند. درست است که با عضوشدن در این گروه ها تضمینی وجود ندارد که شما دوباره به سمت سیگار کشیده نشوید، اما عضویت در این گروه ها و استفاده از تجربه های آنها می تواند برای ترک دائمی سیگار موثر باشد. خاصیت بعدی این گروه ها که حتی می تواند یک گروه دو، سه نفره از دوستان را شامل شود، ایجاد انگیزه جمعی در بین اعضای گروه است. شما با عضوشدن در این گروه ها احساس می کنید که در انتخاب مسیر ترک سیگار، تنها نیستید.

  یکی از گروه های فعال در زمینه ترک سیگار «نیکوتینی های گمنام» است، در گوگل جستجو کنید.

  سنگ بزرگ، نشانه نزدن است

  تجربه نشان داده است معمولا افرادی که به یکباره تصمیم می گیرند دیگر هرگز حتی یک نخ سیگار هم نکشند، خیلی زود خسته می شوند و دوباره به سیگار کشیدن روی می آورند. اگر فردی هستید که روزانه 20 نخ سیگار می کشید، پایدارترین روش ترک سیگار این است که هر روز بخشی از مصرف خود را کاهش دهید تا به روزی یک نخ و در نهایت به ترک سیگار برسید.

  به خود سخت بگیریم

  یکی از روش های جالب و ابتکاری برای ترک سیگار این است که زمان و مدل سیگار کشیدن خود را عوض کنیم. مثلا با دست ضعیف تر خود سیگار بکشید، یا از دو انگشت آخر دست ضعیفتان برای سیگار کشیدن بهره ببرید. راه دیگر این است که با کوک کردن ساعت تان، دقیقا در وسط زمان خوابتان بیدار شوید و با چشم های خواب آلود و کلافه سیگار بکشید. در واقع هر روش ابداعی که فکر می کنید سیگار کشیدن را از لذت به مشقت تبدیل می کند، در خیلی از موارد جواب می دهد و به ترک سیگار کمک می کند.

  آخرین راه: نزد متخصص بروید

  اگر از همه راه هایی که ذکر کرده ایم، استفاده کرده اید و به نتیجه نرسیده اید، آخرین و شاید مطمئن ترین راه این است که از کمک متخصصان ترک سیگار استفاده کنید.

  روان شناسان و کارشناسان ترک اعتیاد می توانند در این راه به شما کمک کنند و مطمئن باشید که استفاده از رهنمودهای آنها، حتی اگر سودی برای شخص شما نداشته باشد، ضرری هم نخواهد داشت.

  برچسب‌ها