پدیده‌ی اعتیاد به پورنوگرافی

پدیده‌ی اعتیاد به پورنوگرافی

آمار نشان می‌دهند که هر روز حدود ۲۶۶ صفحه‌ی جدید پورنو در اینترنت تأسیس می‌شود. برخی از پژوهش‌گران معتقدند که عادت بیمارگونه‌ی دیدن عکس‌ یا فیلم‌های پورنو، بر رفتارهای جنسی “معتادان جنسی” تأثیر منفی دارد.

“نسل پورنو”؛ این عنوانی است که برخی از رسانه‌های آلمان به نسل کنونی این کشور داده‌اند. این عنوان به “عادت” بعضی از کاربران اشاره دارد که به‌طور مرتب، از صفحات پورنوی اینترنت بازدید می‌کنند. برخی از رسانه‌‌ها از پژوهش هایی سخن می‌گویند که ثابت می‌کنند، این “عادت” در حال حاضر به نوعی “اعتیاد” تبدیل شده است. این رسانه‌ها از دولت آلمان‌ می‌خواهند، با این پدیده‌ی اجتماعی، مثل بیماری اعتیاد به الکل یا به مواد مخدر مبارزه کند.

تأثیر بر رفتار جنسی

پدیده‌ی اعتیاد به پورنو
آمار نشان می‌دهند که در سال ۲۰۰۶ بیش از ۷۲ میلیون کاربر در ماه به صفحات اینترنتی پورنو سرزده‌اند

برخی از جامعه‌شناسان ادعا می‌کنند که “عادت بیمارگونه‌ی دیدن عکس‌ یا فیلم‌های پورنو” بر رفتارها و برخوردهای جنسی معتادان جنسی تأثیر منفی دارد. تا ‌جایی که این “بیماران”، از انجام سکس عادی و عشق‌ورزی لذتی نمی‌برند. کاربرانی که داوطلبانه برای ترک اعتیاد خود به روانکاو مراجعه کرده‌اند، اعتراف می‌کنند که «دیدن پورنو در اینترنت، به بخش جدایی‌ناپذیر ارضای جنسی آنان تبدیل شده است» و آنان نمی‌توانند بر «وسوسه و نیاز» دیدن این صفحات غلبه کنند. یکی از این افراد که ۲۸ سال دارد و ۱۰ سال است هر شب از صفحات پورنو «استفاده می‌کند»، اعتراف کرده است که دیگر «نمی‌تواند بر رفتار خود مسلط شود و از دیدن این صفحات خودداری کند.» او خود را “معتاد سکس از راه صفحات پورنوی اینترنت” می‌داند.

در مجله اینترنتی اعتیاد بیشتر بخوانید: 
اعتیاد جنسی بیماری تلقی میشود
انجمن معتادان گمنام جنسی ایران  sa-iran.org

انزوا و کاهش روابط اجتماعی

پژوهش‌گران معتقدند که اعتیاد به دیدن پورنو‌، هم‌چنین سبب انزوا و دوری فرد از اجتماع و کاهش روابط اجتماعی او می‌شود. این پژوهش‌گران علت اصلی افزایش “اعتیاد” کاربران به صفحات پورنو در اینترنت را سهولت دسترسی به این صفحه‌ها می‌دانند.

آمار نشان می‌دهند که در سال ۲۰۰۶ بیش از ۷۲ میلیون کاربر در ماه به صفحات اینترنتی پورنو سرزده‌اند. بنا بر این آمار که از سوی مؤسسه‌ی “اینترنت فیلتر رویو” تهیه شده، هر روز حدود ۲۶۶ صفحه‌ی جدید در این دنیای مجازی تأسیس می‌شود.

پدیده‌ی اعتیاد به پورنو
ما می‌دانیم که استفاده از پورنو برای برخی از کاربران مسئله‌ساز بوده و می‌تواند به نوعی اعتیاد تبدیل شود. از سوی دیگر ولی میزان کمّی فعالیت‌های سکسی، تنها معیار کافی برای اختلالات روانی نیست

اعتیاد به پورنو

برخی دیگر از پژوهش‌گران، صرف عادت دیدن صفحات پورنو در اینترنت را نشانه‌ی “اعتیاد به آن” نمی‌دانند. پیر بریکن (Peer Briken) که به عنوان کارشناس در مؤسسه‌ی “بررسی رفتارهای جنسی” در کلینیک دانشگاه هامبورگ ـ اپن‌دورف در این زمینه پژوهش می‌کند، می‌گوید: «ما می‌دانیم که استفاده از پورنو برای برخی از کاربران مسئله‌ساز بوده و می‌تواند به نوعی اعتیاد تبدیل شود. از سوی دیگر ولی میزان کمّی فعالیت‌های سکسی، تنها معیار کافی برای اختلالات روانی نیست. دقیقاً نمی‌توان گفت، چند درصد این افراد با مشکل روبرو شد‌ه‌اند، چون آمار تجربی در این زمینه وجود ندارد.»

بریکن به عنوان مثال از بحث تأثیر منفی بازی‌های رایانه‌ای خشونت‌زا بر رفتارهای جوانان و تمایل آنان به خشونت‌ورزی نام می‌برد. او می‌گوید، چنین امری هنوز ثابت نشده است.

پورنو و مواد مخدر

برخی از پژوهش‌گران استفاده از پورنو را با مصرف مواد مخدر مقایسه می‌کنند و ادعا می‌کنند که دیدن صفحات پورنو در اینترنت، تفاوتی با استعمال مواد مخدر ندارد. اینان می‌گویند یک بار دیدن پورنو، برای ابتلا به اعتیاد کافی است: «چون کاربر به تمایلات جنسی انحرافی‌ای که از وجود آن‌ها خبر نداشته، پی می‌برد.»

مجله‌ی فمینیستی “اما” (Emma) در آلمان حتی از این هم فراتر رفته و ادعا کرده است، که اعتیاد به سکس در اینترنت با پدوفیلی (داشتن تمایلات جنسی انجام سکس با بچه) در پیوندند. در مقاله‌ای در این مجله آمده است: «عرضه‌ی پورنو در اینترنت، می‌تواند کاربر معمولی را به یک پدوفیل تبدیل کند.»

دیوید گئوکر (David Goecker)، کارشناسی که در مؤسسه‌ی “شاریته ـ روانکاوی مردان پدوفیل” کار می‌کند، با نظر نویسنده‌ی “اما” مخالف است و می‌گوید: «این تمایل جنسی در مردان، پیش از آن که از پورنوهای سکس با کودکان استفاده کنند،‌ وجود داشته.» او معتقد است: «هنوز نمی‌توان به‌طور جدی گفت ‌که تا چه اندازه رفتارهای جنسی انسا‌ن‌ها با استفاده از پورنو تغییر می‌کند.»

منبع: DW.DE

درباره انواع اعتیاد در سایت اعتیاد بیشتر بخوانید:

اعتیاد جنسی چیست؟

رابطه اعتياد و اختلال جنسي

www.etiad.org