تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
607

قبل از صحبت در مورد نقش زن در اعتیاد همسرش باید به راهکارهای موجود و مهارت های زن در پیشگیری از اعتیاد همسرش صحبت کنیم. زن ها در رویارویی با اعتیاد اگرچه از نظر جسمی ضعیف تر هستند اما به لحاظ روحی قویترند. این را می توان از مقابله آنها با اعتیاد به روشنی دریافت.

ابتدا باید به نقش زن در خانواده متذکر شد. زن به عنوان کانون خانواده می تواند نقش به سزایی در اعتیاد و یا عدم اعتیاد همسرش داشته باشد. به طور طبیعی مردها در خانواده در جستجوی محیطی گرم، صمیمی، با نشاط و دور از تنش و درگیری لفظی و فیزیکی هستند. مرد ها اصولا توقع دارند که همسرشان محیط خانواده را تبدیل به محیطی آرام و شاد نماید. به طوری که باعث شود مرد با توجه به احساس امنیت هر روز محل کار خود را تا منزل با شور و اشتیاق طی کند.

زن باید در منزل هوشیارانه عمل کند و تمام توان خود را برای داشتن یک زندگی خوب و خانواده خوب و محیطی آرام برای بچه ها و همسرش به کار گیرد.

آنها باید تلاش کنند تا محیط خانه را شاد و آرام باشد. بچه ها دائما به آرامش دعوت شوند و از هر گونه مجادله بین فرزندان و همسر خود خودداری کند چرا که همسران برای فرار از محیط پر تشنج خانه، بهترین گزینه را پناه بردن به دوستان می دانند. دوستانی که در بسیاری از موارد مشاهده شده تا برای رهایی آنها از غم و اندوه آنها را به مصرف مواد مخدر تشویق می کنند.

براساس تجربیات مشاهده شده مردانی که لجبازی، بی مسئولیتی، اضطراب، پنهانکاری، بداخلاقی و بدبینی دارند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به اعتیاد قرار دارند. بنابراین به طور طبیعی زنان می توانند در برطرف کردن این نواقص از یک سو و یا تشدید آن از سوی دیگر تاثیر شگرفی داشته باشند. از این رو رفتار زنان در برخورد با مردان علاوه بر اینکه می تواند مانع از اعتیاد آنها شود، گاهی می تواند افراد را به سمت اعتیاد سوق دهد. مراقبت از رفتار و عطوفت در کردار تاثیر متقابلی بر اعتیادپذیری افراد خواهد داشت.

173-NA-woman-freedom-460به جای حرف زدن زیاد، گاهی به او فرصت دهید که با شما دردودل کند.
به جای سرزنش کردن او، تشویق کنید تا صداقتش را بیشتر کند…

اگر دارای همسری هستید که خصوصیات اخلاقی ذکر شده را دارد، تلاش کنید تا لجبازی آن را تحریک نکنید. از بازجویی کردن او در هنگام ورود به خانه خودداری کنید. ضمن حفظ هوشیاری خودتان، سعی کنید با حسن نیت با او برخورد کنید. فراموش نکنید که ایجاد تنش و تشنج در خانواده بیش از آنکه او را در خانه نگاه دارد، باعث دوری او از کانون خانواده خواهد شد.

به جای حرف زدن زیاد، گاهی به او فرصت دهید که با شما دردودل کند. به جای سرزنش کردن او، تشویق کنید تا صداقتش را بیشتر کند.

173-NA-husband-addictزنان هوشیار و با تجربه به جای برخورد نادرست و خشمگین شدن، واقع بین خواهند بود و بدون ایجاد اضطراب و سرزنش و ملامت همسر خود، سعی می کنند به جای اینکه در مقابل همسر خود قرار گیرند در کنار او باشند.

می دانیم که مشکلات مادی و شرایط اقتصادی یکی از مهمترین مسائل در سونق دادن افراد به سمت اعتیاد است. لازم است تا زنان در شرایطی که مرد در شرایط اقتصادی سخت قرار می گیرد فشار را از روی دوش او کم کند. این کار با همراهی و کمک از یک طرف و عدم تحمیل خواسته های جدید بر او می تواند انجام شود.

در خانواده هایی که زنی با اقتدار و عاشق و با صلاحیت فکری و اخلاقی حضور داشته باشد رخنه کردن اعتیاد در آن خانواده کمتر دیده می شود. اینگونه زنان می توانند نقش به سزایی درعدم انحرافات اجتماعی مردان خود داشته باشند.


نویسنده:
شیوا نظری / سایت اعتیاد/ www.etiad.org

 

 

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.