162-NA-baby-200x150

مهارت «نه گفتن» را به فرزندانتان بياموزيد

  رییس هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: متاسفانه قبح استفاده از قلیان در خانواده‌ها از بین رفته و جزء ثابت وسایل پذیرایی برخی خانواده ها شده است.

  به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن معین شیرازی در حاشیه نهمین جلسه ستاد کشوری مبارزه با دخانیات گفت: بررسی‌های انجام شده بر روی 6 ندامتگاه ترک اعتیاد نشان داده که 100 درصد افرادی که اعتیاد داشتند در ابتدا سیگار مصرف می‌کردند.

  رییس هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به اینکه 70 درصد شخصیت افراد در خانواده شکل می‌گیرد افزود: خانواده نقش بسیار مهمی در پیشگیری از استعمال دخانیات دارد. والدین در زندگی فرزندان‌شان و نسل‌های بعدی خود، تاثیری انکارناشدنی دارند. به طوری که می‌توان با اتکا به ویژگی‌های مثبت خانواده، از رفتارهای پرخطر و ناسالم فرزندان‌ پیشگیری کرد.

  حجت الاسلام و المسلمین معین شیرازی با تاکید بر اینکه، والدین باید از دوستی‌ها و رفاقت‌هایی که فرزندان‌شان در خارج از محیط خانواده دارند، باخبر باشند، افزود: خانواده‌ها باید مهارت‌های شنونده بودن و شنیدن حرف‌های فرزندان‌شان را در خود تقویت کنند. همچنین مهارت‌هایی را که به فرزندان‌شان اعتماد به نفس می‌دهد، به آنها بیاموزند و راهکارهای پیشگیری از مصرف مواد (مانند ایفای نقش، مهارت نه گفتن و پرداختن به فعالیت‌های مثبت جایگزین) را در خانواده به فرزندان‌شان بیاموزند.

  رییس هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات افزود: اگر بتوانیم توانایی «نه گفتن» را به فرزندان خود بیاموزیم، کار بسیار درستی انجام داده‌ایم. این کار از عهده آموزش و پرورش برمی‌آید؛ چرا که تمام افراد براثر ناتوانی در رد کردن سیگار از سوی دوستان خود سیگاری شده‌اند.

  وی به قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات کشور اشاره کرد و ادامه داد: در مبارزه با استعمال دخانیات از بهترین قانون در دنیا برخورداریم. بهترین راه برای مبارزه با دخانیات و رسیدن به ایران بدون دود، اجرای همین قانون است.

  منبع: ايسنا