مشروبات الکلی

مصرف سالانه ۶۰ میلیون لیتر مشروبات الکلی در ایران

  روزبه کردونی٬ مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی گفته است که سالانه حدود ۶۰ میلیون لیتر مشروبات الکلی در ایران مصرف می‌شود.

  آقای کردونی این اظهارات را روز شنبه، ۱۲ دی‌ماه، بیان کرده و گفته است که این میزان بر اساس برآورد دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت کار محاسبه شده است.

  پیشتر رسانه‌های ایران به نقل از علی‌اکبر سیاری٬ معاون بهداشت وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی از مصرف سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در کشور خبر داده بودند.

  رسانه‌ها گزارش کرده بودند که آقای سیاری این آمار را در نشستی با مسئولان نیروی انتظامی بیان کرده٬ اما وزارت بهداشت این گزارش‌ها را رد کرد.

  درباره میزان دقیق مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران آمار دقیقی در دست نیست و بارها از سوی مسئولان مختلف آمارهای ضد و نقیضی در این زمینه اعلام شده است.

  در مهرماه سال ۹۳ هم حسن تامینی لیچائی٬ نماینده مجلس به نقل از مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت میزان مصرف سالانه نوشیدنی‌های الکلی در ایران را ۲۰۰ میلیون لیتر اعلام کرده بود.

  این آمار در حالی منتشر می‌شود که محمدمسعود زاهدیان، رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا از افزایش ۴۹ درصدی برخورد با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان مشروبات الکلی در کشور خبر داده است.

  مجازات مصرف الکل در ایران

  بر پایه قانون مجازات اسلامی، مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران حرام و ممنوع، و مجازات آن ۸۰ ضربه شلاق است، و پس از دو بار اجرای این حد، تکرار مصرف نوشیدنی‌های الکلی به اعدام منجر می‌شود.

  علاوه بر مشروبات الکلی دست‌ساز و الکل طبی٬ بخش قابل توجهی از مشروبات مصرفی در ایران، از خارج به کشور قاچاق می‌شود.

  نهم آبان‌ماه سال جاری علیرضا جمشیدی٬ رئیس سازمان تعزیرات حکومتی از  قاچاق یک میلیارد دلاری مشروبات الکلی به ایران خبر داده بود.

  آقای جمشیدی با توجه به ممنوعیت خرید و فروش و مصرف مشروبات الکلی در ایران٬ این آمار را «یک ننگ برای کشور» عنوان کرده و گفته نباید این موضوع «کوچک» فرض شود.

  از تعداد معتادان به الکل در ایران نیز آمار دقیقی در دست نیست٬ اما اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پیشین نیروی انتظامی ایران، تعداد معتادان به الکل را در ایران نزدیک به ۲۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

  مصرف نوشیدنی‌های الکلی غیراستاندارد و قاچاق بارها در ایران منجر به مرگ و یا از دست دادن بینایی شماری از مصرف‌کنندگان شده است.

  در سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۵۰ نفر در چند شهر مختلف استان کرمان از جمله رفسنجان به علت نوشیدن مشروب الکلی تقلبی مسموم شدند و هفت نفر نیز جان باختند.

  در آذرماه سال ۹۳ نیز اعلام شد که تنها در هفت ماه منتهی به آن تاریخ ۵۳ نفر در ایران به دلیل «سوء مصرف الکل» جان خود را از دست داده‌اند.

  ایسنا / مهر

  برچسب‌ها