مشروبات الکلی سرآمد مواد اعتیادآور در آلمان

  گزارش سالانه پژوهشکده مرکزی اعتیاد در آلمان مصرف مواد مخدر قانونی و غیرقانونی در این کشور را بالا ارزیابی کرده است. ماری جوانا و حشیش با این که در آلمان غیرقانونی است همچنان در صدر مواد مخدر مصرفی این کشور قرار دارد. لکن اعتیاد به الکل با فاصله‌ای زیاد رایج‌ترین نوع اعتیاد در آلمان است.

  طبق گزارش سالانه پژوهشکده مرکزی اعتیاد، هر شهروند بالای ۱۵ سال این کشور به طور متوسط سالانه کمی بیشتر از ده و نیم لیتر الکل مصرف می‌کند.

  مارلنه مارتلر، مسئول امور مربوط به اعتیاد در دولت آلمان، برای مقابله با این مشکل پیشنهاد افزایش قیمت مشروبات الکلی را مطرح کرده است. او اعتیاد به الکل را یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جامعه اروپا خوانده است. خانم مارتلر می‌گوید: «نزدیک به ۸ میلیون نفر در آلمان بیش از حد [نوشابه الکلی] می‌نوشند و با این کار به خود آسیب می‌زنند و جامعه را به خطر می‌اندازند.»

  در سال ۲۰۱۶ به طور متوسط هر فرد بالغ در کشور نامبرده ۱۳۴ لیتر نوشابه الکی نوشید که با گنجایش یک وان تقریبا پر حمام برابری می‌کند. این میزان نسبت به سال قبل از آن ۲۵/ ۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

  اولریش جان، مدیر مؤسسه پزشکی اجتماعی در دانشگاه گرایفسوالد، پیامدهای این پدیده را غم‌انگیز می‌خواند.

  طبق گزارش یادشده، سالانه ۱۰هزار کودک در آلمان به دنیا می‌‌آیند که از نوشیدن الکل توسط مادرشان آسیب دیده‌اند. ۲ میلیون و ۶۵۰هزار کودک با والدین الکلی زندگی می‌کنند و ۸ میلیون نفر به علت الکلی بودن یکی از اعضای خانواده رنج می‌برند و به مشکلاتی مانند کمرویی افراطی، ترس از آینده، میل به خشونت و در بدترین حالت تمایل به سوءاستفاده جنسی گرفتار شد‌ه‌اند‌.

  اولریش جان مقدار مصرف الکل را مهم می‌داند و یادآور می‌شود: «افراط در مصرف است که الکل را به سم تبدیل می‌کند.» برای مثال مرز مصرف برای زنان، یک‌هشتم لیتر شراب در روز است، اما مردان می‌توانند روزانه تا نیم لیتر آبجو بنوشند.

  چند توصیۀ کارشناسانه

  اولریش جان، مدیر مؤسسه پزشکی اجتماعی در دانشگاه گرایفسوالد، برای کاستن از عوارض نوشیدن نوشابه‌های الکی پیشنهاد می‌کند: «هر کس هرقدری که می‌نوشد، تلاش کند این مقدار را کم کند.»

  او می‌گوید، حدود ۲۰۰ نارسایی جسمی شناخته شده است که با مصرف مشروبات الکلی تشدید می‌شود. در بعضی بیماری‌ها مانند مشکلات کبدی نیز نوشابه الکلی عامل اصلی بیماری شناخته شده است.

  کریستینا رومل، کارشناس دیگر این پژوهشکده به سایر زیان‌های این نوع از اعتیاد اشاره می‌کند و می‌گوید، مصرف مشروبات الکلی سالانه هزینه بیمه‌های درمانی و بازنشستگی را تا ۴۰ میلیارد یورو افزایش می‌دهد.

  رافائل گاسمان، توصیه می‌کند که مالیات بر مشروبات الکلی افزایش یابد.

  علاوه بر این قانون منع فروختن نوشیدنی‌های الکی به افراد زیر ۱۸ سال باید با دقت و مراقبت بیشتری به اجرا گذاشته شود.

  سایر اعتیادهای رایج

  مصرف هروئین نیز در آلمان افزایش داشته است. عملکرد مشاوران مراکز ترک اعتیاد در این گزارش مثبت ارزیابی شده است. اعتیاد به داروهایی مانند خواب‌آورها و آرام‌بخش‌ها و بازی‌های قمار نیز از دیگر عادت‌های ناهنجار رایج در آلمان برآورد شده است.

  اعتیاد به بازی‌های قماری در ۳۲۶هزار نفر از جمعیت آلمان مشکل‌زا ارزیابی شده و در ۱۸۰هزار نفر این عادت وخیم شده و به شکل بیماری در آمده است.

  منبع: دویچ وله