مصرف ماری‌جوانا روان‌پريشی را افزایش می‌دهد

مصرف ماری‌جوانا روان‌پريشی را افزایش می‌دهد

ماده مخدری که امروز در ایران به نام گُل معروف شده

متاسـفانه سیاسـت برخـی ازكشـورها در قانونـی کـردن ماری جوانـا منجر به این شـده كـه مصرف آن در برخـی جوامع مختلـف مقبولیـت و افزایش یابد.  از آنجائی‌كـه مصـرف مـاری جوانـا بـر حافظـه کوتـاه مـدت و توانایـی قضـاوت اثر گذاشـته و باعث تحریف ادارکی میشـود، بر عملکـرد تحصیلی و شـغلی آسـیب می‌زند و مصـرف آن هنگام رانندگی خطرناک اسـت.

مصـرف این ماده مخدر که امروز در ایران به نام گُل معروف شده، بر سیسـتم مغز اثرگـذار بوده و پژوهش های اخیر در بریتانیا نشان داده است ‌که مصرف آن احتمال روان‌پریشی در مصرف‌کننده را افزایش می‌دهد.

عوارض مصرف ماری‌جوانا

بر اساس این مطالعه، احتمال ابتلا به‌ بیماری اسکیزوفرنی، یا به‌ عبارتی روان‌پریشی، در کسانی که هر روز  گُل مصرف می‌کنند پنج برابر بیشتر از دیگران است.

پژوهش اخیر کالج کینگز لندن، بار دیگر خطر ماری‌جوانای قوی را مطرح کرده است.

سارا گراهام، یک مشاور ترک اعتیاد، می‌گويد «اعتیاد به ماری‌جوانا خانواده ها را نابود می‌کند. بسیار مهم است که ما مساله اعتیاد را جدی بگیریم و راه درمان آن را در اختیار جوانان قرار بدهیم.»

مصرف ماری‌جوانا روان‌پريشی را افزایش می‌دهد

این مطالعه بر روی ۸۰۰ نفر که بین ۱۸ تا ۶۵ سال داشتند انجام شد و یافته‌های آن نشان داده است‌ که ۲۴ درصد موارد جدید روان‌پریشی ناشی از مصرف ماری‌جوانای قوی بوده است. خطر روان‌پریشی برای کسانی که نوع قوی ماری‌جوانا را مصرف می‌کنند ۳ برابر بیشتر و این خطر برای کسانی که هر روز آن را مصرف می‌کنند ۵ برابر بیشتر است.

رابین موری، پژوهشگر و روانپزشک کینگز کالج لندن، می‌گويد، «مثل الکل است. بیشتر مردم تعادل در مصرف الکل را رعایت می‌کنند و مشکلی پیدا نمی‌کنند. بیشتر مردم گاهی ماری‌جوانا می‌کشند. ولی اگر هر روز بکشید، مثل این است‌که هر روز ودکا بخورید، خطرش زیاد است.»

به‌رغم این یافته بسیاری از فعالان در بریتانیا تلاش می‌کنند قوانین مصرف ماری‌جوانا را تغییر داده و مجازات خرید و فروش، و نیز مصرف آن را، کاهش دهند.

این افراد استدلال می‌کنند آزادی مصرف ماری‌جوانا باعث می‌شود این ماده از بازار سیاه که کیفیت آن کنترل نمی‌شود خارج و با کیفیت بهتر عرضه شود.

در مجله اعتیاد راجع به گُل یا همان ماری جوانا بیشتر بخوانید:
مصرف همزمان الکل و ماری‌جوانا مقدار «تی اچ سی» در خون را افزایش میدهد

آخر خط معتاد، آغاز ترک اعتیاد

ماریجوانایی‌های گمنام

سایت انجمن معتادان گمنام ایران: www.na-iran.org