قلیان چه بر سر ریه‌های شما می‌آورد؟

قلیان چه بر سر ریه‌های شما می‌آورد؟

  بر خلاف تصور افراد دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست هرچند غالب صنایع دخانی اغلب به صورت مستقیم و غیر مستقیم، سالم و بی ضرر بودن مصرف قلیان را نسبت به سیگار تبلیغ می‌کنند و سعی در گسترش مصرف قلیان و افزایش میزان وابستگی به نیکوتین در سطح جهان دارند.

  مصرف قلیان در بین نسل جوان و نوجوان افزایش یافته است. طبق مطالعات انجام شده در ایران مصرف قلیان در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله از سال 1382 تا 1386 دو برابر افزایش یافته است.

  خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواددخانی مصرف می‌کنند پنج برابر افرادی است که مصرف کننده این مواد نیستند. 

  چند هشدار جدی درباره قلیان

  – هر 6 ثانیه یک نفر در جهان در اثر ابتلا به بیماری های مرتبط با دخانیات(قلیان و سایر مواد دخانی) جان خود را از دست می‌دهد.

  اعتیاد قلیان
  خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواددخانی مصرف می کنند پنج برابر افرادی است که مصرف کننده این مواد نیستند.

  – مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند همچون مصرف کنندگان سیگار مبتلا به انواع سرطان‌ها ، بیماری‌های قلبی عروقی ،تنفسی خواهند شد .

  – ۱۲ درصد بیماری‌های قلبی و عروقی، ۶۶ درصد برونشیت و سرطان ریه و ۳۸ درصد بیماری‌های حاد تنفسی در جهان به مصرف دخانیات اختصاص دارد.

  – زنانی که در طول دوران بارداری خود، مصرف‌کننده قلیان بوده یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار گرفته اند، وزن نوزادانشان در هنگام تولد کمتر از حد طبیعی بوده و خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی در این نوزادان بیشتر است .

  – چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب‌ها ،زردی و فساد دندان‌ها از دیگر آثار مصرف قلیان است.

  – دود حاصل از مصرف قلیان ترکیبی از مواد دخانی و دود ناشی از مواد سوختی می‌باشد که خطری جدی برای اطرافیان محسوب می‌شود.

  – استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان،عاملی در انتقال بیماری‌های واگیردار همچون سل و هپاتیت می‌باشد.

  – معمولا بوی شیرین و طعم مطبوع توتون‌های معسل قلیان باعث می‌شود برخی مردم ، به ویژه جوانان و نوجوانان بدون توجه به اثرات سوء آن، به اشتباه به مصرف قلیان روی آورند.

  1069-NicA-ghalyan-460

   از نظر مواجهه و استنشاق دود هر فرد مصرف‌کننده قلیان در هر
  وعده مصرف ،  معادل ۸۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار دود دریافت می‌کند!

  قلیان و قانون

  – هر نوع تبلیغ ، حمایت و تشویق افراد به استعمال مواد دخانی و قلیان ممنوع است.

  – استفاده از تعابیر گمراه کننده مانند ملایم، سبک، لایت و معطر بر روی محصولات دخانی و تنباکوهای قلیان ممنوع است.

  – فروش و عرضه سیگار و قلیان به افراد زیر 18 سال و یا توسط آنها ممنوع است.

  – مصرف قلیان در اماکن عمومی نظیر اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی، رستوران‌ها، سفره خانه‌ها، اماکن فرهنگی و ورزشی، مراکز آموزشی و پژوهشی، وسایل عمومی، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، سازمان‌های دولتی و هرنوع مرکز و محل جمعی دیگر ممنوع است.

  – ورود، تولید، توزیع، خرید و فروش هر نوع وسایل و کالاهای تبلیغی و جانبی قلیان و سایر محصولات دخانی برابر با قانون ممنوع است.

  – مسئولیت اجرای ممنوعیت استعمال قلیان و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی بر عهده مدیران، کارفرمایان و متصدیان اماکن مربوط است. متصدیان و کارفرمایان اماکن عمومی موظفند تابلوهای هشدار دهنده مبنی بر ممنوعیت استعمال قلیان و سایر مواد دخانی را در نقاط مناسب و در معرض دید عموم نصب نمایند.

  بنابر گزارش معاونت بهداشت دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات؛ بر خلاف تصور افراد دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست بلکه حاوی مواد سرطان‌زا و سمی بی‌شماری است که باعث سرطان‌های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری‌های قلبی عروقی و دیگر بیماری‌ها و سرطان‌ها می‌شود.

  خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواددخانی مصرف می کنند پنج برابر افرادی است که مصرف کننده این مواد نیستند. هر فرد سیگاری به طور متوسط روزانه هشت تا 12 نخ سیگار مصرف می‌کند و به طور متوسط با 40 تا 75 پک در روز حدود 6 درصد لیتر دود استنشاق می‌کند در حالی که مصرف کننده قلیان در هر پک 15 درصد تا یک لیتر دود استنشاق می‌کند. به عبارت دیگر از نظر مواجهه و استنشاق دود هر فرد مصرف‌کننده قلیان در هر وعده مصرف معادل 80 تا 100 نخ سیگار دود دریافت می‌کند.

  در حالی که آب مقدار بسیار کمی از نیکوتین موجود در توتون را جذب می‌کند مصرف‌کننده قلیان با توجه به حجم دود دریافتی، به اندازه کافی نیکوتین دریافت کرده و به آن اعتیاد پیدا می‌کند. تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان معمولا از بی کیفیت‌ترین و نامرغوب‌ترین انواع موجود و در واقع خطرناک‌ترین آنهاست، از طرفی اسانس‌ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معسل یا میوه‌ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.

   منبع: ایسنا

  درباره انواع اعتیاد در سایت اعتیاد بیشتر بخوانید:

  حقايقي درباره نيکوتين

  زندگی بدون دخانیات، حقی برای همه

  محبوبیت سیگار الکترونیکی در نوجوانان

  www.etiad.org

   Addiction-Way-Out

  برچسب‌ها