تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
733

موسسه بین المللی سرطان به تازگی روشهای تازه ای برای ترك سیگار ارائه كرده است كه به تلاش فردی كسانی كه سیگار می كشند ، كمتر نیاز دارد . شخصیت های بسیاری كه مدتها به كشیدن سیگار عادت داشته اند ، راه های مختلف و متنوعی برای ترك سیگار ارائه می كنند كه خود ، آن راه ها را آزموده و توفیق یافته اند . با این حال شیوه های همراه با موفقیت برای ترك سیگار در همگان یكسان نیست . به عبارت دیگر ، آنچه ممكن است به نظر دیگران ابلهانه جلوه كند ، امكان دارد به طور دقیق همان روشی باشد كه فردی دیگر برای ترك سیگار به آن نیازمند است .

كسی كه به تازگی از سیگار كناره گرفته است می گوید : ” راههای عجیب و سحر آمیز برای ترك سیگار وجود ندارد اما می توان روش هایی را به كار گرفت كه بسیار سودمند و موثر هستند اگر در ابتدا موفق نشدید ، دوباره امتحان كنید . ” زمانی كه به ترك سیگار می اندیشیم ، بهتر است انگیزه ها و دلایل خود را در فهرستی جای دهیم و هر شب پیش از سفر به عالم خواب ، یكی از دلایل را ۱۰ بار در ذهن خود تكرار كنیم . برای ترك سیگار ، باید تصمیمی قطعی و خلل ناپذیر اتخاذ كنیم و برای آن اعتبار و ارزش قائل شویم چرا كه در غیر این صورت ، دچار پدیده ای مضر و زشت خواهیم شد كه ” تكرار ترك ” خوانده می شود.

گذشته از این ، باید از افكار و اندیشه های منفی و نگران كننده دوری كنیم و بی اعتنا از كنار این پرسش بگذریم كه : ” چه خواهد شد ؟ ، با چه مشكلاتی مواجه خواهم شد ؟ ” افزون بر حفظ سلامت خود و احساس تعهد نسبت به دیگران ، لازم است دلایل شخصی خود را در ذهن مرور كنیم. به عنوان مثال ، ما زمانی دراز برای بیرون رفتن از خانه و خریدن سیگار ؛ سپس كشیدن آن صرف می كنیم و یا تپش شدید قلب خود را به هنگام بالا رفتن از پله ها، نادیده می گیریم . حقیقت این است كه همین دلایل ، كافی است تا روزی مشخص مانند سال نو ، یك روز ملی ، مذهبی و یا مورد علاقه به هر دلیل ـ را در نظر بگیریم و در آن روز ویژه ، برای همیشه با سیگار خداحافظی كنیم .

پس از ترك بهتر است وضعیت بدنی خود را تصحیح كنیم و در فكر برنامه ورزشی ملایمی باشیم . دست در روزهای نخست ، مایعات بیشتری بنوشیم و با پرهیز از كارهای دشوار ، فرصت هایی را كه برای استراحت پیش می آید ، مغتنم شمریم . شیوه ای كه ما را به هدف نزدیك تر خواهد ساخت ، اینست كه برای نظارت بر ایام ترك سیگار و همدلی با خود ، دوستی را انتخاب كرده و از او بخواهیم بر تاریخ دقیق ترك و روزهای پس از آن ، نظارت كند . هر روز ، هزینه خرید سیگار ـ و كبریت ـ را كنار بگذاریم و اگر سیگار كشیدیم ، خود را جریمه كنیم .

آغاز راه

باید از نوشیدن قهوه و دیگر نوشیدنی هایی كه موجب افزایش میل به كشیدن سیگار می گردند ، خودداری كرد و جای خالی سیگار درلای انگشتان را با مداد ، دسته كلیدی زینتی ، و یا رشته تسبیح ، از یاد برد

ابتدا باید از تعداد سیگارهایی كه در طول یك روز می كشیم ، بكاهیم . در این مرحله می توانیم تنها تا نیمه یك نخ سیگار را بكشیم و همزمان ، روشن كردن سیگار نخست را ساعتی به تعویق اندازیم . راه دیگر ، كشیدن سیگار در ساعاتی به خصوص از روز و شب است . می توانیم پیشتر درباره تعداد سیگارهایی كه در یك روز خواهیم كشید تصمیم بگیریم و به هنگام احساس اشتیاق به كشیدن سیگار در ساعات نخست روز ، چند دقیقه صبر پیشه كنیم و در همان مدت ، نوع فعالیت خود را تغییر داده و یا با كسی به گفت و گو بنشینیم . اگر عادت دارید سیگار را به شكل انبوه ( بسته بندی در كارتن ) تهیه كنیم ، می بایست این عادت را نیز از یاد ببریم . در ضمن ، اگر سیگار به همراه نداشته باشیم و در خانه یا اداره برای دستیابی به سیگار با دشواری مواجه شویم ، حركتی سودمند ـ به سود خود ـ انجام داده ایم . تغییر شرایط كلی ، یكی از مناسب ترین شیوه های ترك سیگار است . به مفهوم روشن تر ، اگر عادت داریم به همراه اطرافیان سیگار بكشیم ، رفتاری متضاد پیشه كرده و به تنهایی به این كار بپردازیم . بسیاری از ما ، به ” روشن كردن سیگار به طور بی اختیار ” عادت داریم . اگر هر بار كه شعله آتش را به سیگار نزدیك می كنیم ، آینه ای در دسترس داشته و خود را در این حالت در آینه بنگریم ، ممكن است در این كار تجدید نظر كرده و به جای آن ، نوشیدنی گرم یا سرد بنوشیم . شیر ، یكی از نوشیدنی هایست كه با سیگار ناسازگار است . برخی خوراكی ها و غذاهای اصلی ، شخص را به كشیدن سیگار پس از صرف غذا تشویق می كنند كه البته این حالت در همگان ـ به نسبت نوع غذا ـ متفاوت است . بسیاری از معتادان به سیگار ، به هنگام ترك از خالی كردن زیر سیگاری خودداری كرده و از این راه ، ضمن شمارش ته سیگارها ، منظره ناخوشایند سیگارهای خاموش شده و بوی ماندگی ناشی از سیگارهای خاموش و انباشته را از نظر گاه كسی كه سیگار نمی كشد و به تنفس هوای آزاد و تازه عادت دارد ، تجربه می كنند .

شیوه های همراه با موفقیت برای ترک سیگار

یكی ـ دوهفته پیش از ترك سیگار ، می توان با ایجاد تغییر در نوع سیگار و استفاده از انواعی كه دارای درصد قطران و نیكوتین كمتری هستند ، از وابستگی جسمی خود به سیگار كاست . بهتر است در روز به یادماندنی و خاطره انگیز ترك سیگار ، مجموعه ای از ته سیگارهایی را كه در روزهای گذشته كشیده ایم ؛همین طور بسته های سیگار و كبریت و فندك ها و زیر سیگاری ها را از خود دور ساخته و در كوتاه زمان ، به دندانپزشك مراجعه كرده و دندان های خود را از رد پای سیاه سیگار پاك كنیم . روز ترك سیگار را می توان با ورزش ، تماشای فیلمی ارزشمند ، پیاده روی یا دوچرخه سواری و پذیرایی از خود ، به پایان برد .پس از ترك سیگار …

گذراندن اوقات در مكانهای عمومی كه كشیدن سیگار در آنها ممنوع است ( كتابخانه ، سینما ، تئاتر ، موزه ، و … ) و نوشیدن آب و آب میوه ، از شیوه های مفیدی است كه دیگران آن را تجربه كرده اند .

باید از نوشیدن قهوه و دیگر نوشیدنی هایی كه موجب افزایش میل به كشیدن سیگار می گردند ، خودداری كرد و جای خالی سیگار درلای انگشتان را با مداد ، دسته كلیدی زینتی ، و یا رشته تسبیح ، از یاد برد . با قرار دادن خلال دندان و یا سیگاری خاموش بین لب ها نیز می توان خاطره پر دود سیگار را از ذهن لب های كبود بیرون راند . به كسانی كه عادت داشته اند به هنگام رانندگی و هدایت اتومبیل ، سیگار بكشند ، توصیه شده پس از ترك سیگار ، مدتی از وسایل نقلیه عمومی استفاده كنند . اگر بتوانیم پس از ترك سیگار به ورزشهایی چون : شنا ، تنیس ، هندبال و اصولا فعالیتهایی كه به استفاده از دو دست نیاز دارند بپردازیم یا در اوقات فراقت جدول كلمات متقاطع حل كرده و یا در كارهای خانه مشاركت كنیم ، بخشی بزرگ از دشواری های دوران ترك سیگار را به آسانی پشت سر خواهیم گذارد . دگرگون ساختن فعالیتهای روزانه به گونه ای كه پر محتوا ، راضی كننده ، و دارای اهمیت باشند ، تازگی و جاذبه ای نو به كارهای ما خواهد بخشید و جسم و روح را نیز از خمودی و آرامش كاذب رها خواهد ساخت . اگر بضاعت یاری كند ، می توان در پایان هر ماه ، دوستان و آشنایان را گرد هم آورد و به همراه آنان ، تغییرات و تحولاتی را كه در وجود خویش و در رابطه با جامعه ـ پس از ترك سیگار ـ پدید آمده ، مرور كرد . این كار ، كسانی را كه هنوز سیگار می كشند به ترك سیگار ترغیب كرده و به باور می رساند . برپایه یافته های علمی ، نیكوتین موجود در سیگار ، قند خون را افزایش داده ؛ در نتیجه گرسنگی را كاهش می دهد . از سوی دیگر ، اضافه شدن وزن بدن پس از ترك سیگار ، شماری از ترك كنندگان را نگران می سازد . این گروه می توانند با توجه به نكات آتی ، نگرانی خود را مرتفع سازند :

ـ همه كسانی كه سیگار را ترك می كنند ، دچار اضافه وزن نمی شوند بلكه یك سوم آنان كاهش وزن یافته ؛ یك سوم وزن پیشین خود را حفظ كرده ، و یك سوم باقی مانده ، ناچار از تحمل وزن اضافی بدن می گردند .
ـ ترك سیگار به طور كلی باز یافتن سلامت است و به وزن اضافی بدن می ارزد . اگر اطمینان دارید پس از ترك سیگار به وزن اضافی دچار خواهید شد :
همزمان با برنامه ریزی برای ترك سیگار ، از برنامه غذایی مناسبی پیروی كنید كه نظر شما را تامین سازد . استفاده از غذای كم حجم پر انرژی ؛ اندازه گیری روزانه وزن بدن ، و سرانجام پرداختن به ورزش به طور مستمر ، به هراس برخی ترك كنندگان سیگار از تحمل وزن اضافی بدن پایان می دهد .
شما كه سیگار می كشید ؛ آیا تاكنون به فرآیند مخاطره آمیزی كه برای سوزاندن و از بین بردن درون انسانها در جریان است اندیشیده اید ؟
روش های موفقیت آمیز برای ترك سیگار در افراد متفاوت است . آنچه كه شاید به نظر دیگران احمقانه باشد ، ممكن است دقیقا آن چیزی باشد كه فرد سیگاری برای ترك كردن لازم دارد . شیوه های همراه با موفقیت برای ترك سیگار در همگان یكسان نیست . آنچه ممكن است به نظر دیگران ابلهانه جلوه كند ، امكان دارد به طور دقیق همان روشی باشد كه فردی دیگر برای ترك سیگار به آن نیازمند است . یكی ـ دو هفته پیش از ترك سیگار ، می توان با ایجاد تغییر در نوع سیگار و استفاده از انواعی كه دارای در صد قطران و نیكوتین كمتری هستند ، از وابستگی جسمی خود به سیگار كاست .

ترجمه و تخلیص : كتایون مرتضی سمنانی و امیر علی جعفری

منبع : بنياد انديشه اسلامي

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.