شیشه‌ای‌های گمنام

شیشه‌ای‌های گمنام

شیشه
«دی متامفتامین هیدروكلرید» یا به زبان عامیانه شیشه. یك ماده قدرتمند، اعتیادآور، مخدر محرك و به شكل تركیبی و مصنوعی است.

شیشه به شكل کریستال بزرگ و شفاف و مانند كریستال های واقعی و به رنگ های صورتی، آبی و سبز دیده می شود. این ماده همچنین در خیابان و بین معتادان به اسامی «مت»، «تینا» و در بعضی مواقع «آیس» و «شیشه» نیز شهرت دارد.

• چه افرادی از این ماده استفاده می‌كنند

افرادی كه در كارنامه خود به دنبال تنوع هستند معمولا به این ماده رو می آورند. شیشه اغلب به صورت تفریحی در مهمانی ها و برای بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسی و در بعضی موارد برای بیدار ماندن مصرف می شود.

• تاثیر شیشه

اثر شیشه هم مانند هر نوع ماده دیگری در اشخاص مختلف متفاوت و وابسته به عواملی چون سایز، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده، سابقه مصرف و اینكه آیا با ماده دیگری استفاده می شود دارد.همچنین عوامل محیطی تاثیر این ماده را در فرد تحت الشعاع قرار می دهد.اینكه فرد به تنهایی یا در جمع و در مهمانی مواد مصرف كرده باشد می تواند در این تجربه تاثیر بگذارد. شیشه محرك بسیار قوی است كه فعالیت های مركزی سیستم عصبی را سرعت می دهد. اگرچه گزارش كمی از مرگ و میر ناشی از استعمال مستقیم كریستال شده است ولی باید این نكته را مورد توجه قرار داد كه این ماده بسیار اعتیادآور و نسبت به دیگر آمفتامین های دیگر از نظر اجتماعی، عاطفی، روانی و حتی تحركی آسیب بیشتری به فرد وارد می كند.در بیمارانی كه كریستال را به عنوان آمفتامین برای تحمل درد استفاده می كنند علایم مشابهی با بیماران روانی پارانوئیدی و جنون جوانی مشاهده می شود. گاهی اوقات افرادی كه به استعمال ماده تن در داده اند شیشه را به عنوان آمفتامین (مسكن) مصرف می كنند.

اگر فردی یك بار شیشه را به عنوان مسكن روانی تجربه كند به تجربه مجدد آن علاقه مند می شود و كم كم به سوی این ماده كشانده می شود. استفاده دوز بالای شیشه می تواند موجب آسیب مهلك در رگ های مغزی و در نهایت مرگ شود دیگر تاثیرات فیزیكی معمول ناشی از استعمال كریستال شامل: خشكی دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهای طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن ، تپش قلب، خشكی، سوزش و ترك لب ها، بزرگ شدن مردمك چشم، سیاهی رفتن چشم، لرزش دست ها و انگشتان می شود. استعمال كریستال روی رفتار شخص نیز تاثیر می گذارد: افزایش حركت های فیزیكی، نوعی حالت سرخوشی ، ناآرامی، اضطراب و دلواپسی، پرخاشگری، خشونت و رفتار خصمانه، بیخوابی شدید، حمله های ناگهانی هراس و اضطراب پارانویا(جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشی بیش از حد، پرچانگی، تكرار حرف ها و كارهای ساده، تغییر ناگهانی در رفتار و گفتار و اختلال در درك،اختلال و بی نظمی در وظایف كلیه و ریه، بی اشتهایی و در نتیجه سوء تغذیه و كم وزنی مفرط ،عوارض قلبی. (حمله قلبی و نارسایی قلب به دلیل استعمال زیاد)

چطور استفاده می شود

مانند دیگر انواع متامفتامین ها، شیشه معمولا بصورت تنفسی، بلعیدنی، مایع خوراكی یا تزریقی و در موارد نادر حتی به صورت شیاف مقعدی استعمال می شود. كریستال به شكل سیگارت یا تزریقی با شروع و حمله سریع تر بدن آثار تخریب كننده تری دارد ولی متاسفانه استفاده از نوع سیگار و تنفسی شایع تر است.

• آمفتامین ها و دیگر داروهای غیر قانونی

مشكلات و تاثیرات ناشی از استعمال تركیب داروها قابل پیش بینی نیست. بعضی اوقات داروهای كندساز (آن دسته كه فعالیت های بدنی را از طریق تاثیر بر روی سیستم عصبی مركزی كاهش می دهد) همانند الكل بنزودیازپین ها به منظور خنثی كردن تاثیرات تحریك كننده كریستال مورد استفاده قرار می گیرد. به هر حال استفاده از چند نوع داروی برای این منظور ممكن است منجر به استفاده مرتب و وابستگی به انواع داروها شود.