تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
105

تحقیقات در زمینه پیدا كردن روش‌های درمانی مناسب برای اعتیاد به شیشه یا كریستال مت و دیگر متامفتامین‌ها در كشورهای مختلف دنیا ادامه دارد.

مصرف شیشه افراد را در معرض چه نوع از بیماری‌هایی قرار می‌دهد؟ پاسخ به این سئوال و همچنین دانستن اینکه قطع مصرف شیشه چه علائمی را به دنبال خواهد داشت را در این مقاله مطالعه کنید.

شیشه و بیماری های عفونی

بعضی از داروهای ضد ایدز می‌توانند مانع عكس العمل بدن در تجزیه كریستال شود و این موجب می‌شود تا سطح پایداری شیشه در سیستم گردش خون طولانی‌تر و بیشتر شود. استعمال كریستال‌مت با استفاده از پیپ یا به شكل سیگارت موجب سوزاندن و بریدن لب‌ها می‌شود كه احتمال سرایت انواع ویروس‌ها از جمله هپاتیت C را افزایش می‌دهد.

فضای استعمال شیشه تزریقی نیز در احتمال آلودگی به هپاتیت C و ایدز موثر است به خصوص اگر سوزن، سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقی (قاشق، صافی، شریان بند) مشتركاً استفاده شود. اگر مبتلایان به ایدز از كریستال به طور گسترده و در مدت زمان طولانی استفاده كنند تعداد ویروس‌ها در بدن آنها افزوده خواهد شد.

شیشه و روابط جنسی

استفاده از شیشه می تواند نیاز و فعالیت جنسی فرد را به طور غیرعادی افزایش دهد. این به همراه دیگر تاثیرات استعمال این ماده ممكن است فرد را به قدری بی توجه و از خود بیخود كند كه فرد استفاده از وسایل حفاظتی پیشگیری را فراموش كند و همچنین شخص را وادار به افراط در فعالیت های جنسی می‌كند كه قطعاً آسیب‌های غیرقابل جبرانی را به همراه دارد. بنابراین امكان ابتلا به ویروس و دیگر بیماری های مقاربتی را افزایش می‌دهد.

وابستگی به شیشه

خیلی از كسانی كه شیشه مصرف می كنند این ماده را وابسته كننده توصیف می‌كنند. مصرف كنندگان این ماده در ابتدا تشویق می‌شوند كمی از این ماده را همراه داشته باشند تا در مواقع ناگهانی به دادشان برسد. با توجه به ماهیت اعتیادآور این ماده مخدر خطرناک، فرد از لحاظ روانی و فیزیكی به آسانی به آن وابسته می‌شود.

شخصی كه از نظر روانی به شیشه وابسته شود بیش از هر چیزی در زندگی طالب آن می‌شود. وقتی كه بدن فرد با مخدرها سازگاری پیدا می‌كند وابستگی فیزیكی اتفاق می‌افتد و در این وضعیت فرد تدریجاً به عملكرد مواد مخدر در سیستم بدن عادت می كند. بالارفتن سریع قدرت تحمل و وابستگی نسبت به كریستال‌مت و مصرف دوز بالای این ماده برای رسیدن به تاثیر مطلوب، از دلایل معمول ادامه‌ی مصرف عنوان شده است. حالت و حس آرامش و خلسه بی‌نهایتی كه به دنبال مصرف متامفتامین‌ها در فرد ظهور پیدا می‌كند اغلب موجب بروز میل بیش از حدی برای استفاده بیشتر از این ماده در شخص می‌شود.

شیشه، عوارض و درمان آن

نوع افسردگی بعد از مصرف این مخدر مانند دیگر داروها نیست. نوعی ناتوانی و درماندگی و اختلال در الگوی
خواب بر آنها حادث می‌شود كه توانایی انجام وظایف و كارهای روزمره فرد را مختل می‌كند.
اگر شما برای ترك نیاز به كمك دارید، با یك پزشک مشورت کنند

انجمن معتادان گمنام برنامه موفقی برای ترک اعتیاد ارایه کرده است: این لینک

درمان اعتیاد به شیشه

گزارش شده است كه مردم كمتر طالب كمك‌های حرفه‌ای و تخصصی برای مشكلات ناشی از استعمال شیشه و متامفتامین‌ها نسبت به دیگر داروهای غیر قانونی هستند. تحقیقات در زمینه پیدا كردن روش‌های درمانی مناسب برای كریستال و دیگر متامفتامین‌ها در كشورهای مختلف دنیا ادامه دارد. درمان ها شامل روش‌های ویژه برای برخورد با مصرف كنندگان متامفتامین‌ها از ابعاد رفتاری و روانی است.

علائم ترك

افرادی كه به یك باره استعمال كریستال را قطع می كنند دچار علائم زیر می‌شوند:

افسردگی عصبی، خونسردی و بی‌علاقگی، خواب طولانی ، به هم ریختگی روحی، كم آوردن انرژی، سراسیمگی، توانایی محدود در دستیابی به لذت‌ها، اضطراب

افرادی كه كریستال مت مصرف می‌كنند، می‌گویند كه نوع افسردگی بعد از مصرف این مخدر مانند دیگر داروها نیست. نوعی ناتوانی و درماندگی و اختلال در الگوی خواب بر آنها حادث می‌شود تا جایی كه توانایی انجام وظایف و كارهای روزمره فرد را مختل می‌كند.

اگر شما برای ترك نیاز به كمك دارید با پزشک خانوادگی خود یا روانپزشک متخصص اعتیاد مشكل خود را در میان بگذارید.

انجمن معتادان گمنام نیز میتواند به شما کمک کند: این لینک

منبع: سایت اعتیاد www.etiad.org

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.