عضویت در انجمن معتادان گمنام

عضویت در انجمن معتادان گمنام

  انجمن معتادان گمنام حدود ۶۰ هزار جلسه در جهان برگزار می‌کند که بیش از ۲۰ هزار جلسه آن در ایران بوده و در دنیا حدود دومیلیون نفر عضو در حال بهبودی دارد که حدود ۴۰۰ هزار نفر عضو معتادان گمنام ایران هستند.

  انجمن معتادان گمنام حدود ۶۳ سال پیش شکل گرفت و در ۲۰ سال اولیه به دلیل آنکه کسی فکر نمی‌کرد یک معتاد بتواند به معتاد دیگر کمک کند، رشد چندانی نداشت ولی با تغییر نگاه عموم، رشد انجمن شروع شد.

  مدیر روابط عمومی انجمن معتادان گمنام (NA) که به دلیل گمنام بودن اعضای این انجمن مایل نبود نامش ذکر شود با بیان اینکه در ایران پیام این انجمن حدود ۲۶ سال پیش از مکان بازپروری قرچک شروع شد، گفت: در سال‌های اوایل شکل‌گیری معتادان گمنام در ایران به دلیل نگاه مجرمانه به اعتیاد نتوانستیم رشد خوبی داشته باشیم ولی با تغییر نگاه جامعه در مورد اعتیاد از جرم به بیماری و اطلاع رسانی انجمن به آحاد جامعه، رشدمان آغاز شد.

  او در ادامه تاکید کرد: در طول مدت فعالیت چهار مرتبه مجوز فعالیت در سطح ملی از پلیس امنیت و وزارت کشور را دریافت کرده و چندین مرحله موفق به کسب عنوان انجمن برتر در کشور شده‌اند. در این انجمن هیچ شرطی جهت عضویت وجود ندارد و کاملا رایگان است و ما پذیرای هر معتادی بدون نگاه کردن به نوع مواد مصرفی، سن، نژاد، عقیده، جنسیت و موقعیت اجتماعی که تمایل به زندگی بدون مصرف مواد مخدر را داشته باشد، هستیم. او در ادامه به تشریح روش درمانی انجمن پرداخت و گفت: روش درمانی ما کمک یک معتاد در حال بهبودی به معتاد دیگر از طریق انتقال قدم‌ها و تجربیات پاک ماندن و حضور مرتب در جلسات بهبودی انجمن و کارکرد ۱۲ قدم انجمن است.

  عضویت در انجمن معتادان گمنام

  جلسات انجمن معتادان گمنام به دو صورت جلسات باز و بسته برگزار می‌شود که به جهت حفظ گمنامی در جلسات بسته فقط افراد معتاد می‌توانند شرکت کنند ولی حضور در جلسات باز محدودیتی ندارد و شرکت برای عموم آزاد است. قدم‌های ۱۲گانه انجمن به یک معتاد کمک می‌کند پس از قطع مصرف مواد مخدر چگونه با مسائل روزانه زندگی شخصی خود روبرو شود؛ علاوه برآن قدم‌ها کمک می‌کند رابطه بهتری با خداوند و جامعه برقرار کنیم.

  پاکی از زمانی که هیچ نوع ماده مخدری مصرف نکنند که الکل هم شامل آن می‌شود، آغاز خواهد شد. اگر معتادی در حال مصرف باشد هم می‌تواند در جلسات شرکت کند اما شروع پاکی او پس از قطع مصرف آغاز می‌شود.

  انجمن معتادان گمنام

  کارکردن دوازده قدم NA پس از قطع مصرف مواد مخدرکمک میکند عضو انجمن بتواند
   با مسائل روزانه زندگی شخصی خود روبرو شود؛ همچنین قدم‌ها کمک
  می‌کند اعضای انجمن رابطه بهتری با پروردگار و جامعه برقرار کنند

   

  مصرف خودسرانه دارو

   در انجمن بین مصرف خودسرانه دارو و دارویی که توسط پزشک جهت درمان تجویز شده باشد، تفاوت قائل می‌شوند. در این موارد مسئله پاکی تصمیمی است بین خود شخص و پزشک معالج ایشان و انجمن هیچگونه قضاوتی در این مورد نمی‌تواند داشته باشد. کلیه خدماتی که انجمن ارائه می‌دهد فراهم آوردن محیطی امن جهت حضور در جلساتی است که اعضا با یکدیگر مشارکت کنند؛ به این ترتیب به مسائل کاری و مالی، مشکلات خانوادگی و هر مسئله‌ای که خارج از بهبودی آنها طبق اصول تعریف شده انجمن باشد، کاری نداریم و توسط اصول انجمن به آنها مسئولیت پذیری را یاد می‌دهیم.

  وی در خصوص روند فعلی فعالیت انجمن نیز تصریح کرد: انجمن معتادان گمنام ایران در حال حاضر حدود ۴۰۰هزار نفر عضو دارد که به عنوان شخصی مسئول و سازنده به اجتماع بازگشته‌اند و از لحاظ روانی حدود ۳ میلیون نفر از شهروندان‌مان را از دغدغه همسر ، پدر ، مادر ، خواهر و برادر معتاد بودن … به آرامش رسانده است.

  لوگو خوش آمد گو NAمدیر روابط عمومی انجمن معتادان گمنام در ادامه ضمن بیان آنکه در حال حاضر رابطه ما با قوه قضائیه بهتر شده است گفت: اکنون بسیاری از قضات به محکومین حبس در رابطه با اعتیاد نشانی جلسات‌ NA را می‌دهند تا پس از پایان دوره محکومیت در جلسات انجمن شرکت کنند. همچنین برخی از آنها را بجای حبس جهت درمان اعتیاد به انجمن ارجاع می‌دهند و برای مدت مشخصی ملزم به شرکت در جلسات انجمن می‌کنند. در حال حاضر جلسات پیام رسانی ما به طور مرتب در حدود ۲۰۰ زندان و ۳۵۰ کلینیک و مرکز درمانی برگزار می‌شود و در سال اخیر نیز با سازمان زندان‌ها تفاهم نامه همکاری به مدت سه سال منعقد کردیم. در حال حاضر ما با دانشگاه‌ها رابطه خوبی داریم و در آنجا جلسات و پنل‌های اطلاع رسانی ما برگزار می‌شود و انتظار داریم این همکاری با توجه به اینکه اکثر آنها از اقشار جوان کشور هستند، توسعه یابد.

  انجمن معتادان گمنام ایران در سال‌های اخیر تا حدود زیادی توانسته‌ رابطه خود را با قشر حرفه‌ای و پزشکان جامعه ارتقا دهد و شفاف سازی کند. انجمن NA وارد مسائل دارو درمانی و تخصصی نمی‌شود و در کار آنها دخالت نمی‌کند و حتی بروشوری در این مورد تهیه شده که خط مشی انجمن معتادان گمنام در مسائل خود سرانه دارو با تجویز پزشک جهت درمان مشخص شود. انجمن ایران سال های گذشته در راه اندازی جلسات انجمن معتادان گمنام در کشور های همسایه نقش به سزایی داشته است. NA در کار سم زدایی هیچ گونه دخالتی نمیکند و یک راه است مانند راه‌های دیگر و تعداد روش‌های درمانی زیادی وجود دارد که یک معتاد بتواند حق انتخاب داشته باشد.

  مدیر روابط عمومی همچنین تاکید کرد که کلیه جلسات بهبودی در مکان مشخص برگزار می‌شود که آدرس و زمان آنها در سایت رسمی انجمن اِن اِی وجود دارد و هر گونه جلسه خارج از آن زمان و مکان جزو جلسات رسمی انجمن نیست و دیگران قطعا مسئولیت رفتارهایشان به عهده خودشان است و انجمن نیز هیچ گونه مسئولیتی در قبال آنها ندارد .

  مشکلات اِن اِی در ایران

  مدیر روابط عمومی انجمن معتادان گمنام در ادامه به برخی موانع و مشکلات انجمن اشاره کرد و گفت: بسیاری از اقشار جامعه به دلیل دریافت اطلاعات نادرست از افراد غیر مسئول انجمن و برداشت‌های شخصی حتی با نیت خیر تعریف درستی از خط مشی و حوزه فعالیت انجمن نداشته و در برخی مواقع در مقالات، کتاب‌ها، سمینارها و … اطلاعاتی در این مورد اعلام می‌شود. به همین علت پس از برگزاری جلسه دیده می‌شود که برخی از ما می پرسند شما چگونه سم زدایی می‌کنید و حتی اطلاعاتی در این مورد که انجمن در کار سم زدایی دخالت نمی‌کند را مطرح می‌کنند.

  وی تاکید کرد: نمی‌توان رفتار عده‌ای محدود را به خط مشی و اصول انجمن تعمیم دهیم. قطعا در یک مجموعه با این رشد اعضا و اینکه آنها معتاد بوده‌اند و اکنون در حال بهبودی‌اند اما بیماری اعتیاد دارند، احتمال بروز رفتارهایی که جامعه پسند نباشد، وجود دارد اما نمی‌توانیم قسمت‌های مثبت یک انجمن را ندیده و فقط رفتار عده محدود را ببینیم. بنابر گزارش‌هایی که از مشکلات انجمن در برخی استان‌ها و شهرستان‌ها دریافت می‌شود اکثر جلسات NA در شرایطی برگزار می‌شود که در خور شان کشوری با این فرهنگ نیست؛ به طوری‌که بسیاری از جلسات بهبودی مسقف نبوده و شرایط سخت دارند. حتی در مکان‌هایی که ظرفیت ۳۰ الی ۵۰ نفری دارد حدود ۲۰۰ نفر دور هم جمع می‌شوند فقط به خاطر اینکه می خواهند مواد مصرف نکنند.

  او در ادامه خاطر نشان کرد: در صورت تعاملات بیشتر سازمان‌ها با انجمن معتادان گمنام، چنانچه از ما حمایت معنوی بیشتری صورت پذیرد آمادگی داریم به معتادان بیشتری در جامعه خدمت کرده و شرایط حضور آنها را در جلسات بهبودی فراهم نماییم . امروز دیگر راه نجات وجود دارد و دیگر عمر آن دروغ قدیمی که اعتیاد قابل درمان نیست به اتمام رسیده است و با همدردی و همراهی یکدیگر می توانیم پاک و سالم زندگی کنیم.

  مدیر روابط عمومی انجمن معتادان گمنام در پایان ضمن قدردانی از تمام کسانی که در چرخه درمان اعتیاد اعم از پیشگیری و درمان فعالیت می‌کنند، گفت: آرزوی ما این است هیچ معتادی از درد اعتیاد جان خود را از دست ندهد و جامعه‌ای سالم و پویا را شاهد باشیم.

  منبع: ایسنا

  سایت اعتیاد

  درباره انواع اعتیاد در سایت اعتیاد بیشتر بخوانید:

  داستان خدمت من

  بهبودی در بهشت

  اینها «شیشه» را می‌شکنند

  www.etiad.org

   

  برچسب‌ها