132-CMA-pills-200x150

رواج دوباره روانگردان ها

  اعتیاد به روانگردان هایی مانند شیشه، اکستازی و مصرف مکرر آن سبب از بین رفتن سلول های ترشح کننده سروتونین می شود. این سلول ها نقشی مهم در حالت روحی افراد، حافظه، یادگیری، درد و اشتها دارند و مصرف آنها موجب اختلال در حافظه، یادگیری، کم اشتهایی، افزایش احساس درد، افسردگی و اضطراب می شود.

  به گزارش سایت اعتیاد، برخی پزشکان معتقدند از هرچهار نفری که حتی یک بار مصرف شیشه را امتحان کرده باشند یک نفر برای همیشه تعادل بخش هایی از مغزش را از دست می دهد.

  تی ان تی، دلفین، دکس، پرنده، امگا، لنگر، بیسکویت، الماس، صلیب سرخ، سان شاین، هوندا ، بمب بی ، سوپرمن، دوقلو، قرص عشق، آدیداس، فرشته و شیطان و خیلی از اسامی دیگر، نام های سیاه و افیونی اکستازی (ecstacy) یا همان داروی روانگردانی است که نخستین بار توسط انگلیسی ها برای کاستن از افسردگی سربازانشان در جنگ جهانی اول و تشویق آنها به حمله مورد استفاده قرار گرفت. دارویی که سالهاست بی محابا بین بخشی از نیروی جوان دست به دست می چرخد و پای ثابت برخی از مهمانی های آنها به شمار می رود و با نام اختصاری «اکس» نام برده می شود. روانگردانی که شکل خفیف تر شیشه است و بسته به میزان مصرف، اثرات مختلفی روی مغز برجای می گذارد.

  البته اعتیاد به روانگردان ها تنها به اکستازی محدود نمی شود و مواد محرک به شکل ها و نام های مختلف از جمله قرص لاغری، میو میو، پان و شیشه نیز به صورت غیرقانونی درکشور تهیه و توزیع می شود و عوارض جسمی و آسیب های اجتماعی فراوانی را متوجه افراد و خانواده ها می کند.

  آثار ویرانگر روانگردان ها حدود نیم تا یک ساعت پس از مصرف دارو شروع می شود و تا چند ساعت بعد با از دست رفتن سرخوشی اولیه به اوج می رسد و فرد رفته رفته احساس خستگی و افسردگی می کند. در مصارف ممتد، فرد دچار توهم می شود و با قرار گرفتن در فضاهای توهمی دست به حرکات خطرآفرین نظیر پریدن از بلندی و رانندگی پرسرعت یا پریدن به بیرون از خودرو در حال حرکت می زند.

  پزشکان معتقدند اعتیاد به روانگردان هایی مانند شیشه، اکستازی و مصرف مکرر آن سبب از بین رفتن سلول های ترشح کننده سروتونین می شود. این سلول ها نقشی مهم در حالت روحی افراد، حافظه، یادگیری، درد و اشتها دارند و مصرف آنها موجب اختلال در حافظه، یادگیری، کم اشتهایی، افزایش احساس درد، افسردگی و اضطراب می شود.

  این روزها علاوه بر هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعضا و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در طول ماه های اخیر از مرگ روزانه 9 معتاد در کشور خبر می دهند و بر اهمیت کنترل پدیده اعتیاد در کشور تأکید دارند.

  در ایران آمار دقیقی از تعداد مصرف کنندگان موادمخدر صنعتی و روانگردان ها وجود ندارد، اما کم نیستند جرایم گوناگونی که طی شبانه روز در گوشه و کنار کشور رخ می دهند و منشأ بسیاری از این جرایم نیز به مصرف مواد روانگردان باز می گردد. مصرف کنندگانی که معمولاً در گروه های سنی 17 تا 28 قرار می گیرند البته این نکته به این معنی نیست که افراد خارج از گروه های سنی یاد شده در معرض خطر قرار ندارند.

  موضوعی که دبیرکل شبکه سازمان های غیردولتی کاهش تقاضای مواد مخدرغرب آسیا و آسیای میانه، عباس دیلمی زاده در این باره می گوید: مصرف آمفتامین ها از سال 1385 رواج بیشتری در ایران رواج پیدا کرد. ماده مخدری که ابتدا به دلیل گرانی تنها توسط عده ای معدود از معتادان با درآمدهای بالا مصرف می شد اما اندک اندک با کاهش قیمت شیشه و افزایش قیمت دلار در بازارهای جهانی، مصرف کنندگان مواد سنتی نیز به سمت استفاده از ماده مخدر آمفتامین ها سوق داده شدند.

  132-NA-ecstasy-460 ارتباط نزدیک و صمیمی با جوانان، شناخت علایق و دلبستگی های آنان، پر کردن خلأهای موجود
  عاطفی در زندگی آنها، درک حساسیت فوق العاده جوانان، خودداری از وارد آوردن فشارهای غیرمتعارف در حوزه
  تحصیل و کار، کنترل غیرپلیسی جوانان و… راهکارهای مؤثر در برخورد با پدیده اعتیاد بویژه در نسل جوان هستند

  توجه به موادمخدر صنعتی / غفلت از روانگردان ها

  کارشناسان پیش بینی می کنند، رشد تولید هروئین درکشور افغانستان و رواج لابراتوار تولید، پیش سازهای آمفتامین است که بشدت درمرز چین و افغانستان در حال ازدیاد هستند. این نکات موجب شده تا مصرف هروئین بار دیگر در کشورما مورد توجه معتادانی قرار گیرد که معمولاً از طیف سنتی مواد مخدر استفاده می کردند و می طلبد تا مسئولان پیگیری لازم را در این باره انجام دهند. دبیرکل شبکه سازمان های غیردولتی، کاهش تقاضای مواد مخدرغرب آسیا و آسیای میانه در بخش دیگری از گفته هایش به راهکارهایی که درمورد مقابله با مصرف آمفتامین ها بویژه شیشه مطرح است اشاره می کند و توضیح می دهد که ما نیاز به یک مدیریت سیستمی در خصوص کاهش تقاضا در حوزه مصرف مواد مخدر داریم.

  دیلمی زاده اضافه می کند: به نظر می رسد برای برون رفت از این مشکلات باید برنامه هایی را که به سمت کاهش تقاضا و یا الگوهای کم خطرتر تمایل دارد دنبال کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم، زیرا نمی توان پدیده اعتیاد را به شکل کلی از میان برد.

  وی با اشاره به تجارب مثبت کشورهایی مانند چک یادآور می شود: در طول سال های اخیر اغلب برنامه های کاهش آسیبی که در کشور ما دنبال می شده عمدتاً به سمت مواد مخدر سنتی و کاهش آن تمایل داشته است و برنامه ای برای کنترل مواد صنعتی وجود نداشته است.

  دیلمی زاده اضافه می کند: این در حالی است که براساس برخی سیاست های کلی نظام که در سال 85 در عرصه مبارزه با مواد مخدر ابلاغ شده است تأکید ویژه ای در مورد حرکت به سوی مواد مخدر کم خطر و کم مصرف شده بود. سیاست هایی که اگر جدی گرفته شوند می تواند از رشد پدیده اعتیاد در جامعه جلوگیری کند.

  راهکارهای عملی در پیشگیری از موادمخدر

  در این بین جامعه شناسان نیز در مورد شیوع اعتیاد به مواد مخدر صنعتی در جامعه جوان ایرانی هشدار می دهند و معتقدند خانواده ها نقش بسیاری در جلوگیری از آلودگی جوانان برعهده دارند و به نوعی پرچمدار مبارزه با اعتیاد محسوب می شوند.

  دکتر مینو سادات رضایی، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه در گفت و گویی، ارتباط نزدیک و صمیمی با جوانان، شناخت علایق و دلبستگی های آنان، پر کردن خلأهای موجود عاطفی در زندگی آنها، درک حساسیت فوق العاده جوانان، خودداری از وارد آوردن فشارهای غیرمتعارف در حوزه تحصیل و کار، کنترل غیرپلیسی جوانان، نظارت برنوع روابط آنان با دیگران و تأثیرگذاری مثبت بر شکل گیری این روابط را راهکاری مؤثر در برخورد با پدیده اعتیاد بویژه در نسل جوان می داند.

  وی، کمک به جوانان در حل مشکلات خاص شان، اعتماد به آنها و مشارکت دادن آنان در تصمیم گیری های گوناگون مربوط به خانواده را از دیگر راهکارهایی برمی شمارد که موجب می شوند تهدیدپذیری جوانان از ناحیه موادمخدر و قرص های روانگردان رو به کاهش گذارد.

  این جامعه شناس با اشاره به تجربیات خود در برخورد با نسل جوان جامعه ایرانی توضیح می دهد: «پیوند فکری و مشاوره ای والدین با فرزندان در هیچ یک از مراحل زندگی نباید قطع شود. اگر پدرها و مادرها فکر می کنند که جوانان بزرگ شده اند و می توانند بدون تکیه بر آنها خود را در جامعه اداره کنند باید بدانند مشکلات و تهدیدکننده ها نیز در یک قواره نمی مانند و آنها نیز رشد می کنند.»

  دکتر سهیل رضوانی، روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه نیز با تأکید براهمیت نقش خانواده، کارکرد خانواده، مدرسه و دانشگاه، پلیس، دستگاه قانونگذاری و دیگر مراجع ذی صلاح در هدایت جوانان می گوید: این نهادها به موازات یکدیگر قرار گرفته اند و هر کدام نقش دیگری را تکمیل می کنند.

  وی راه اندازی مراکز مشاوره خاص، همکاری رسانه ها بویژه صدا و سیما در اطلاع رسانی از معایب روانگردان ها را از جمله راهکارهایی می داند که در کنار ایجاد شغل و فراهم آوردن شرایط تحصیلی و معیشتی می تواند جوانان را از گرایش به اعتیاد بازدارد.

  او اضافه می کند: برخورد با سوداگران مرگ، برنامه ریزی برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان بویژه دانش آموزان و دانشجویان، اضافه کردن آموزش های لازم درباره آسیب های اجتماعی به کتب درسی، کنترل مراکز آموزشی و دیگر محل های تجمع جوانان و پاکسازی این اماکن از وجود عوامل توزیع و دست اندرکار فروش مواد روانگردان و اطمینان از پاک بودن این اماکن، تقویت پلیس و آموزش نیروهای مجرب، تصویب قوانین بازدارنده از جرایمی نظیر خرید و فروش مواد روانگردان و دیگر مواد مخدرها، پشتیبانی قضایی مورد نیاز برای تشدید کنترل مرزها و مبادی ورودی مواد روانگردان، تصویب قوانین مورد نیاز برای تشدید برخورد با عوامل دست اندرکار توزیع مواد روانگردان و فروشندگان جزء و کل اقدامات فرهنگی کارشناسی شده، از جمله راهکارهایی هستند که بی توجهی به آنها صدمات مادی و معنوی جبرا ن ناپذیری بر پیکره اجتماع وارد خواهد کرد.

  منبع: روزنامه ایران