اعتیاد به سیگار و الکل، رایج‌ترین در جهان

اعتیاد به سیگار و الکل، رایج‌ترین در جهان

در بسیاری از تحقیقات علمی نتیجه‌گیری شده که خطر و هزینه مصرف مشروبات الکلی برای جامعه، بیشتر از هروئین است. سیگاری‌ها هم اعتیاد به مصرف این ماده را دست‌کم می‌گیرند و تصور می‌کنند خطرات آن از مواد مخدر کمتر است.

دانشمندان در سراسر جهان بارها اعلام کرده‌اند، مضرات اعتیاد به الکل و سیگار، به علت گستردگی و مقبولیت در جامعه، بسیار بیشتر از مواد مخدر ممنوعه هستند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که سالانه ۶ میلیون از مرگ و میرهایی که در دنیا رخ می‌دهد مرتبط به استفاده از نیکوتین و حدود ۳ میلیون هم به دلیل مصرف زیاد الکل باشد.

آمارهای جهانی حاکسیت که استعمال دخانیات و مصرف الکل، شایع‌ترین انواع اعتیاد در سراسر جهان هستند.

به گزارش مجله اعتیاد، دانشمندان دانشگاه آدلایدِ استرالیا اعلام کردند بیش از ۲۰ درصد از تمامی افراد بزرگسال به طور مداوم سیگار می‌کشند و ۴۳ درصد از کل جمعیت جهان مشروبات الکلی مصرف می‌کنند. این در حالی است که هر دوی این عادت‌ها بیشترین ضرر را برای انسان‌ها دارند.

کارشناسان سلامت با استفاده از اطلاعات سازمان جهانی بهداشت و دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر ملل متحد به بررسی میزان و شیوع مصرف الکل، تنباکو و مواد مخدر پرداختند. بررسی این اطلاعات آشکار ساخت که به طور تقریبی حدود یک میلیارد انسان در سراسر جهان سیگار می‌کشند. همچنین در حالی که 32 درصد از تمام مردان در مقایسه با هفت درصد زنان، محصولات دخانی استعمال می‌کنند، برآوردها نشان می‌دهد که نسبت فوت مردان و زنان به دلیل مصرف تنباکو به ترتیب 11 و 6 درصد است.

دکتر «لیندا گوئینگ»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه آدلاید گفت: 11 درصد از فوتی‌ها در مردان و شش درصد از مرگ و میرها در زنان در سال به مصرف تنباکو مرتبط می‌شود. اگرچه آمار استعمال دخانیات بنا بر نتایج این مطالعات بالا است اما مصرف مواد الکلی نیز در بحث اعتیاد، نقش پررنگی دارد.

به گزارش مدیکال دیلی، همچنین بیش از دو میلیارد نفر مواد الکلی مصرف می‌کنند که 240 میلیون نفر از آنان از مضرات الکل رنج می‌برند. علاوه بر این نسبت مصرف این مواد در مردان بیش از زنان است.

الکل پس از سیگار پر‌مصرف‌ترین در ایران

تازه‌ترین نتایج پیمایش ملی شیوع‌شناسی اعتیاد در ایران از رشد مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مصرف «همزمان چند ماده» حکایت دارد..معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی از سیگار به عنوان رتبه اول مصرف مواد دخانی در ایران نام برده و گفته مصرف الکل در رتبه بعدی نتایج این پیمایش قرار دارد.

دیوید نات دانشمند انگلیسی در تحقیقات جنجالی خود بارها به دولت این کشور هشدار داده، زیان مصرف الکل سه برابر زیان مصرف کوکائین یا کشیدن سیگار برآورد شده است.

یک تحقیق جهانی به این نتیجه رسیده که مصرف الکل هر چقدر هم کم برای سلامتی مفید نیست و بهترین توصیه پرهیز کامل از نوشیدن الکل است.

www.etiad.org