تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
246

اعتیاد مواد مخدر از دیرباز در بین مردان اتفاق می‌افتاد و ‌تریاک نیز به‌عنوان ماده مخدر سنتی در جمع‌های مردانه یکه‌تازی می‌کرد. اما امروزه با ورود مخدرهای جدید، هم‌ تریاک تا حدودی از گردونه مصرف خارج شده و هم برخی از زنان پا در رکاب مردان گذاشته و وارد این عرصه شده‌اند.

روند افزایشی شیوع اعتیاد بانوان به ویژه دختران نوجوان و جوان در کنار مردان در مصرف انواع مواد مخدر زنگ خطر زنانه شدن اعتیاد در جامعه ایرانی را به صدا درآورده است. بسیاری از دختران برای اولین بار با استعمال قلیان و سیگار به مصرف انواع مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند و مصرف مواد مخدر خانواده ماری جوانا {گل} و مشروبات الکلی در بین بانوان کشور طرفدار زیادی دارد.

براساس تحقیق‌های انجام شده و آمار ستاد مبارزه با مواد مخدرکشور، گرایش زنان به مواد مخدر از ابتدای دهه ۹۰ شمسی تاکنون به نسبت مدت مشابه دهه گذشته دو و نیم برابر شده که این آمار نشان از به صدا درآمدن زنگ خطر اعتیاد و ابتلای دختران کشور به انواع گرفتاری و آسیب‌های اجتماعی دارد.

رئیس سازمان بهزیستی می‌گوید در حال حاضر بالا رفتن نسبت زنان به کل معتادان و افزایش شدید مصرف مواد مخدر صنعتی مهم‌ترین دغدغه‌های این سازمان هستند. این روند از مدت‌ها پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

افزایش ۳۳ درصدی مرگ زنان معتاد

مصرف شیشه به ویژه در میان زنان و جوانان رواج بیشتری دارد و گزارش‌های زیادی از تبلیغ آن در آرایشگاه‌های زنانه به عنوان داروی لاغری منتشر شده است.

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد، آمار مرگ و میر زنان معتاد در سال ۹۳ نسبت به سال پیش از آن ۳۳ درصد افزایش یافته است.

کاهش سن اعتیاد زنان به ۱۳ سال

افزایش شمار زنان معتاد، و کاهش مدام سن اعتیاد نیز از معضلاتی است که در سال‌های اخیر درباره آن زیاد صحبت شده و نشان می‌دهد برنامه موثری برای مهار آن وجود ندارد. شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رئیس جمهور، چندی پیش در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «میزان ابتلای زنان به اعتیاد شدیداً رو به افزایش و سن اعتیاد زنان و دختران شدیداً رو به کاهش است، سن اولین مصرف مواد در اکثریت دختران سنین دبیرستان است.»

مولاوردی گفت: «میانگین سن [شروع] اعتیاد در بین دختران به ۱۳ سال رسیده که از مهم‌ترین چالش‌های کشور در امور زنان و خانواده است.»

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.