داروهای ترک اعتیاد ماهواره‌ای حاوی شیشه و مخدر صنعتی است

داروهای ترک اعتیاد ماهواره‌ای حاوی شیشه و مخدر صنعتی است

167-NA-cryst-meth-200x150پرویز افشار معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر، در مورد داروهای ترک اعتیاد تبلیغ شده در ماهواره به شهروندان هشدار داد و گفت: مردم نباید فریب داروهای ترک اعتیادی که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند را بخورند،چون آزمایش‌ها نشان داده که در ترکیبات این مواد، شیشه، مواد مخدر صنعتی و محرک وجود دارد.

وی با بیان اینکه هیچ‌کدام از این اقلام در گروه داروی ترک اعتیاد قرار نگرفته‌اند، گفت: اخیراً یک بازار مکاره‌ای به وجود آمده که به تبلیغ داروهایی می‌پردازد که آزمایش‌ها نشان داده در آنها شیشه، مواد محرک، مخدرهای صنعتی و بعضاً ناخالصی‌ها و سموم وجود دارد.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: مردم به هیچ عنوان نباید نسخه‌های کاذبی که در شبکه‌های ماهواره‌ای برای آنها پیچیده می‌شود را باور کنند، چرا که اعتیاد هزار نوع و درمان آن هم هزار ظرافت دارد

وی در ادامه گفت: درمان اعتیاد، فرد به فرد متفاوت است زیرا علاوه بر نوع ماده مصرفی، مدت مصرف، سن مصرف‌کننده و زمینه‌های روانی منجر به مصرف در هر فرد متفاوت است و این نکات باید در درمان افراد نیز مد نظر قرار گیرد.

افشار خاطرنشان کرد: برخی از بیماران نیاز به مداخلات مددکاری، برخی نیاز به روان‌درمانی و برخی نیز به حمایت‌های خانوادگی نیاز دارند که در این میان افرادی هم وجود دارند که تلفیقی از این مداخلات را نیازمند هستند، بنابراین ما شبکه گسترده‌ای برای درمان اعتیاد در کشور تشکیل دادیم که تنوع زیادی دارد.

وی افزود: مراکز اقامتی، درمان سرپایی، کوتاه مدت، بلند مدت، میان مدت و غیره همگی به راحتی در دسترس مردم هستند و بیماران می‌توانند با تماس با شماره ملی 09628 نردیک‌ترین مرکز درمانی را شناسایی کنند.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر بار دیگر تاکید کرد: اعتیاد به مانند بیماری‌های مزمن دیگر است و به هیچ عنوان نمی‌توان دو هفته‌ای فردی که 10 سال معتاد بوده را ترک داد و اگر شخصی چنین ادعایی کند، بی‌سواد است.

منبع: فارس