خطر سیگار الکترونیکی برای نوجوانان چیست؟

خطر سیگار الکترونیکی برای نوجوانان چیست؟

کارتریج این نوع سیگار تا دویست پوک دوام دارد

سیگار کشیدن بدون پشیمانی، بدون دود متعفن و بدون به خطر انداختن سلامتی؟ سیگار الکترونیکی همه این وعده‌ها را به سیگاری‌ها می‌دهد. اما آیا این جایگزین الکترونیکی برای سیگار، بهتر از خود سیگار است و خطر آن کمتر از سیگار معمولی است؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد استعمال سیگار الکترونیکی یا ویپ، ریسک خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد. مصرف سیگار الکترونیکی خطرناک‌تر از آن است که پیش از این تصور می‌رفت. بر اساس نتایج تحقیقی جدید در آمریکا سیگارهای الکترونیکی می‌توانند باعث افسردگی و سکته قلبی شوند.

افسردگی، اضطراب و اختلالات عصبی و عاطفی نیز در مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی دو برابر غیرسیگاری‌ها است.

اما سیگارهای سنتی هنوز هم خطرناک‌تر هستند.

سیگار الکترونیکی چیست؟

مرکز اعتیاد آمریکا استفاده از سیگار الکترونیکی را فرو بردن و بیرون دادن افشانه‌ای توصیف می‌کند که توسط این نوع از سیگار یا مدل‌های مشابه تولید می‌شود. این دستگاه معمولا شامل یک دهانه، یک گرم کننده شارژی، و یک کارتریج برای تولید مایع است. مایع الکترونیکی شامل نیکوتین،  اسانس، مواد شیمیایی و فلزات مخلوط با پروپلین گلیکول و گلیسیرین، اما بدون تنباکو است. 

انواع مختلفی از این نوع سیگار در دسترس نوجوانان قرار دارد که با ظاهری کوچک یا فلش- مانند، به آنها امکان می‌دهد بدون اینکه والدین متوجه بشوند به استفاده از آن بپردازند. 

 آیا استفاده از سیگار الکترونیکی برای سلامتی مضر است؟

کارتریج این نوع سیگار تا دویست پوک دوام دارد و می‌تواند نیکوتین بیست سیگار معمولی را در خود جای دهد. هرچند انواع بدون نیکوتین این سیگار هم موجود است، آنچه معمولا نوجوانان استفاده می‌کنند محصولانی مانند JULL- حاوی سه تا پنج درصد نیکوتین هستند.

به گفته سوزان بنو، پزشک اورژانس بیمارستان  اطفال در تورنتو، نیکوتین نوجوانان را در خطر افزایش احتمال اعتیاد و همچنین اختلالات رفتاری و شناختی قرار می‌دهد. بنو معتقد است چهار عدد سیگار الکترونیکی برای اعتیاد فیزیولوژیکی به نیکوتین کافی است. از آنجا که واکنش‌های بدنی مانند سرفه و طعم ناخوشایندی که پس از مصرف سیگار معمولی ایجاد می‌شود در سیگار الکترونیکی وجود ندارد، کودکان خیلی راحت به استفاده از این نوع سیگار ادامه می‌دهند و این یعنی مصرف مقدار زیادی نیکوتین در زمانی کوتاه. 

خطر سیگار الکترونیکی برای نوجوانان چیست
اخیرا تعداد افرادی که بر اثر صدمات ریوی ناشی از سیگار الکترونیکی فوت کردند در سراسر جهان افزایش پیدا کرده و مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا تحقیقی را بر روی صدها بیماری ریوی حاصل از این محصول آغاز کرده است

در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید:

بهترین روش‌های درمان اعتیاد به مواد مخدر

درمان اعتیاد به اینترنت

در عصر دنیای مجازی نوجوانان بیش از هر زمان دیگری در معرض استفاده از این سیگار قرار دارند. یک جستجوی ساده فقط در اینستاگرام حدود 5.2 میلیون نتیجه از ویدئوی انواع مدل‌های استفاده از سیگار الکترونیک را نشان می‌دهد. گوگل نیز پر است از آموزش انواع مدل‌ها ازجمله مدل روح؛  این که چطور بخار این سیگار را بیرون بدهید تا به شکل روح دربیاید و سپس با فرو بردن بخار، روح را ناپدید کنید.

به گفته ویتلی که یک معلم است، استفاده از سیگار الکترونیک امروز برای بچه‌ها تبدیل به یک سرگرمی شده است. این نه فقط یک اعتیاد شیمیایی، که یک سبک زندگی است.   

 یکی دیگر از جذابیت‌های این نوع سیگار، اسانس‌های خوشبوی آن است. اسانس سیب و شکلات برای جونان بسیار خوشایند است. این اسانس‌ها تشخیص بوی سیگار را برای معلمان و والدین بسیار سخت می‌کند. ویتلی هم میگوید، من همیشه نمی‌توانم با اطمینان بگویم دانش‌آموز از سیگار الکترونیک استفاده کرده چون بویی شبیه بوی ادکلن دارد. همچنین استفاده از این نوع سیگار بسیار ارزان تر و دسترسی به آن آسان تر از سیگار معمولی است.

نقش والدین

بنو به والدین توصیه می‌کند به جای نصیحت، صادقانه در مورد مضرات این سیگار با فرزندشان گفتگو  کنند. مطالعه‌ای در دانشگاه بوفالو در سال 2019 نشان داد بیشتر کودکانی که از این نوع سیگار استفاده می‌کنند خواهر یا برادر بزرگتری دارند که برای ترک سیگار، به سیگار الکترونیک روی آورده و از این جهت کودک کوچک‌تر آن را یک وسیله مفید می‌داند.

در عین حال، کارشناسان نسبت به ممنوعیت سیگار الکترونیک هشدار داده‌اند زیرا قانون شکنی را در جوانان افزایش خواهد داد. آنها معتقدند در عوض باید بیشتر درباره سلامت و اهمیت آن جوانان را آگاه کرد. 

چطور به نوجوانان درگیر کمک کنیم؟

دکتر نیکولاس چادی پیشنهاد می‌کند از همان روش‌هایی که برای ترک سیگار معمولی استفاده می‌شود برای ترک این نوع سیگار هم می‌توان استفاده کرد، مانند مشاوره‌های تکی یا گروهی، که به کودکان و نوجوانان امکان می‌دهد انگیزه لازم را برای تغییر رفتار پیدا کنند. او همچنین به والدین توصیه می کند قوانین مشخص و منسجمی در این باب وضع  کنند چرا که نوجوانان معمولا از قوانین روشن و پایدار حرف شنوی دارند.

به‌گفته بنو، با ترک این سیگار، بدن فرد دچار کمبود نیکوتین شده و علائمی مانند تهوع، عرق و سردرد را تجربه می‌کنند و این باعث می شود دوباره به آن روی بیاورند. 

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد سیگار الکترونیک می‌تواند به استفاده از سیگار معمولی و ماری‌جوانا منجر شود و دستگاه تنفس را نیز دچار مشکل کند. مواد شیمیایی درون مایع الکترونیک مضرات کوتاه مدت و بلند مدت زیادی بر ریه ها دارد و برخی از آنها حتی حاوی مواد سرطان‌زا هستند. علاوه بر افزایش برونشیت و آسم در این افراد، نوع دیگری از بیماری در میان آنها دیده شده که هنوز اطلاعات کافی از آن در دست نیست. 

اخیرا هفت نفر در آمریکا بر اثر صدمات ریوی ناشی از این سیگار فوت کردند و مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا تحقیقی را بر روی صدها بیماری ریوی حاصل از این محصول آغاز کرده است. خطر انفجار باتری این سیگارها نیز بعضی جوانان را با صدمات چشمی و سوختگی به اورژانس می کشاند. 

به گفته ویتلی، بسیاری از والدین فکر می کنند فرزند آنها مستثنی است اما اعتیاد استثنا نمی‌شناسد.