تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
67

خماری به مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌های ناخوشایندی می‌گویند که پس از نوشیدن بیش از حد الکل بروز می‌کند. در حالت خماری (hangover)، افراد علائمی مانند خستگی، تشنگی، سردرد، درد عضله، درد معده، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، قرمزی چشم، بدخلقی و حساسیت به نور و صدا را تجربه می‌کنند. خماری الکل اغلب در صبح روز بعد از مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی رخ می‌دهد.

یک قاعده کلی وجود دارد که می گوید هر چه الکل بیشتری بنوشید، احتمال خماری شما در روز بعد بیشتر خواهد بود. اما هیچ فرمول جادویی وجود ندارد که تضمین کند چقدر می‌توانید با خیال راحت بنوشید تا از خماری جلوگیری شود.

راه‌های درمان خماری چیست؟

به طور کلی نباید بیش از ظرفیت بدن از مشروبات الکلی استفاده کرد. در واقع کاهش یا عدم مصرف نوشیدنی های الکلی ساده ترین راه برای جلوگیری از خماری الکل است.

نوشیدن مقدار زیادی آب در کنار نوشیدنی‌های الکلی و یا مصرف یک وعده غذایی بعد از نوشیدن بیش از حد الکل باعث بهبود خماری الکل صبحگاهی می‌شود. می توان با نوشیدن آب و جایگزینی الکترولیت‌های بدن از طریق مواد غذایی و استراحت، علائم خماری الکل را کاهش داد.

در اکثر اوقات خماری الکل پس از ۲۴ ساعت از بین می‌رود. مصرف درست و به اندازه‌ی مشروبات الکلی به جلوگیری از خماری الکل کمک می‌کند. لکن ممکن است تا دو هفته طول بکشد تا بدن به طور کامل سم زدایی الکل را انجام دهد. طی این مدت، افراد می‌توانند کاهش سطوح انرژی، احساس خشم و پرخاشگری، اضطراب و افسردگی، اختلالات خواب یا کابوس دیدن و کاهش میل جنسی را تجربه کنند.

خماری الکل هیچ درمانی ندارد و بهترین راه برای اجتناب از آن عدم استفاده یا استفاده‌ی محدود از مشروبات الکلی است.

درباره  سوء مصرف الکل در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید:

از عوارض تا شیوه‌های درمان مصرف الکل

خماری پس از مستی درمان ندارد

سایت اصلی انجمن الکلی‌های گمنام: AA

نظرات

  • تست
    ریپلای

    عجب این شرکت های چند ملتی در گول زدن عوام و جوانان استاد هستند. محصول به این خطرناکی را بین جوانان جا انداخته و خود را ثروتمند تر میکنند...

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.