تست روانشناسی اعتیاد

تست روانشناسی اعتیاد به الکل و مواد مخدر

انواع آزمایش اعتیاد

  بسیاری از افراد معتاد به طور معمول اعتیاد خود را انکار می‌کنند و حتی به خودشان نیز دروغ می‌گویند. آنها ممکن است تصریح کنند که هر زمان که بخواهند، به راحتی می‌توانند مصرف مواد خود را قطع کنند.اما وقتی پای عمل میرسد، اوضاع جور دیگری میشود!

  اگر می‌خواهید بدانید مصرف شما به قول خودتان تفریحی و گاهی وقت هاست یا معتاد شده‌اید تست روانشناسی اعتیاد بگیرید و یا به این خودآزمون پاسخ دهید. با پاسخ دادن به ۲۰ سوال که دانشگاه جان هاپکینز طراحی کرده است، مشخص میشود فرد به مواد یا الکل اعتیاد دارد یا خیر. لطفا به سوالات صادقانه پاسخ دهید.

  1) آیا از کارتان برای مصرف مواد یا الکل باز می‌مانید؟

  2) آیا مصرف مواد یا الکل شادی زندگی خانوادگیتان را از بین برده است؟

  3) مواد یا الکل مصرف می‌کنید چون از دیگران خجالت می‌کشید؟

  4) آیا مصرف مواد یا الکل خوش‌نامی‌تان را زیر سوال برده است؟

  5) آیا بعد از مصرف مواد یا الکل پشیمان می‌شوید؟

  6) آیا تا به حال به خاطر مواد یا الکل دچار مشکلات مالی شده‌اید؟

  7) وقتی مواد یا الکل مصرف می‌کنید، به مصاحبت با افراد سطح پایین و رفت و آمد در محیط های پست تمایل پیدا می‌کنید؟

  8) آیا مصرف مواد یا الکل شما را در مورد امنیت خانواده‌تان بی تفاوت کرده؟

  9) از وقتی مواد یا الکل مصرف می‌کنید، آرزوها و خواسته‌هایتان کمتر شده؟

  10) آیا در زمان مشخصی از روز هوس مصرف مواد یا الکل سراغتان میآید؟

  11) آیا فردا هم به مصرف مواد یا الکل نیاز خواهید داشت؟

  12) آیا مصرف مواد یا الکل باعث بروز اختلال‌های خواب در شما شده است؟

  13) آیا از زمانیکه شروع به مصرف مواد یا الکل کرده‌اید، بازدهی‌تان کاهش یافته؟

  14) آیا مصرف مواد یا الکل شغل و تجارتتان را به خطر انداخته؟

  15) آیا برای فرار از مشکلات و نگرانی‌هایتان مواد یا الکل مصرف می‌کنید؟

  16) آیا به تنهایی مواد یا الکل مصرف می‌کنید؟

  17) تا به حال شده کاملا حافظه‌تان را از دست بدهید؟

  18) آیا تا به حال به دلیل مصرف مواد یا الکل تحت درمان بوده‌اید؟

  19) آیا برای به دست آوردن اعتماد به نفستان است که مواد یا الکل مصرف میکنید؟

  20) تا به حال برای ترک مواد یا الکل در موسسه، بیمارستان یا کلینیکی بستری بوده‌اید؟

  اگر به بیش از ۳ سوال پاسخ «بله» داده اید، احتمالا با مصرف مواد یا الکل دچار مشکلاتی شده اید.

  اگر به ۴ تا ۷ سوال پاسخ «بله» داده‌اید، احتمالا در مراحل اولیه اعتیاد به مواد یا الکل قرار دارید.

  اگر به ۷ تا ۱۰ سوال پاسخ «بله» داده اید، در مرحله دوم اعتیاد به مواد یا الکل قرار دارید.

  اگر به بیش از ۱۰ سوال تست روانشناسی اعتیاد پاسخ «بله» داده اید، در آخرین مرحله و شدیدترین مرحله اعتیادتان هستید. یادتان باشد این آزمون برای این منظور طراحی شده که نشان دهد دچار مشکل شده‌اید یا خیر و نمیتواند حکم قطعی در مورد وضعیت شما صادر کند.

  البته اگر به بیش از ۳ سوال پاسخ مثبت داده‌اید، بهتر است قدم بعدی را بردارید؛ با یک مشاور یا روان پزشک مشورت کنید تا متوجه شوید آیا به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارید یا خیر یا به انجمن معتادان گمنام بپبوندید و در جلسات بهبودی شرکت کنید.. در این جلسات شما مجبور نیستید چیزی از خودتان بگویید و میتوانید فقط به حرف‌های دیگران گوش کنید، اما وقتی احساسات و مشکلات دیگران را می‌شنوید که مشابه مشکلات و عواطف شماست، قطعا حس بهتری پیدا خواهید کرد و متوجه می‌شوید که تنها نیستید و شاید همین امر باعث شود شما هم از خودتان و تجربه هایتان برای دیگران بگویید و راحتتر بتوانید اعتیادتان را ترک کنید.

  یادتان باشد در جلسات ۱۲ قدمی، همه افراد ناشناس هستند و کسی اصراری به شناسایی شما نخواهد داشت! اگر از شرکت در این نوع جلسه ها میترسید، بهتر است علتش را پیدا کنید؛ شاید علل ترس شما از شرکت در این جلسات، راه حلی باشد برای شناسایی اعتیاد یا عدم اعتیادتان!

  آزمایش اعتیاد
  تعیین زمانی که سوء‌مصرف مواد به اعتیاد تبدیل شده است می‌تواند پیچیده باشد. هنگامی که یک متخصص ترک اعتیاد می‌خواهد تشخیص دهد که آیا فردی به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارد یا خیر، از معیارهای اختلال مصرف مواد استفاده می‌کند

  مقالات مرتبط در مجله اعتیاد

  درمان اعتیاد با پاک کردن خاطرات دلهره‌آور

  آشنایی با روش‌های تشخیص اعتیاد در ۵ دقیقه

  چگونه مغز به قمار اعتیاد پیدا می‌کند

  تست روانشناسی اعتیاد

  آزمایش روانشناسی اعتیاد روش ساده و مطمئنی است که مدرک غیرقابل انکاری را مبنی بر مشکل داشتن افراد معتاد و ضرورت تحت درمان قرار گرفتن آنان ارائه می‌دهد.

  نتیجه مثبت آزمایش اعتیاد، مدرک مستند و قابل قبولی است که نشان می‌دهد مشکل سوءمصرف مواد وجود دارد و در عین حال می‌توان از آن به عنوان ابزاری سودمند برای پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر در آینده استفاده کرد. همچنین تست اعتیاد به بیماری که در حال ترک است، کمک می‌کند تا همچنان روند درمان ادامه پیدا کند و از لغزش جلوگیری شود. 

  انواع آزمایش اعتیاد

  علاوه بر تست روانشناسی اعتیاد، روش های دیگری نیز برای تشخیص وابستگی افراد موجود است. سازمان خدمات سلامت روان و سوءمصرف مواد مخدر (SAMSHA) شش روش اصلی را برای آزمایش اعتیاد شناسایی کرده است:

  آزمایش ادرار: بررسی وجود متابولیت‌های مواد مخدر در ادرار تا چند روز بعد از مصرف انجام می‌شود.

  آزمایش تنفسی: تست تنفسی مصرف الکل، میزان الکلی را که در جریان خون وجود دارد یا غلظت الکل در خون (BAC) را تا چند ساعت پس از مصرف نشان می‌دهد.

  آزمایش خون: آزمایش خون میزان الکل یا مواد مخدر موجود در جریان خون را تا مدت کوتاهی پس از مصرف، معمولاً تا چند ساعت، نشان می‌دهد.

  آزمایش مو: آزمایش مو سابقه کاملی از مصرف مواد مخدر را در یک بازه زمانی 90 روزه نشان می‌دهد و بلندترین بازه زمانی را در میان آزمایش‌های اعتیاد دارد.

  آزمایش بزاق: این آزمایش، مواد مخدری را که در حال حاضر در بدن وجود دارد، نشان می‌دهد. نمونه بزاق از سطح داخلی گونه برداشته می‌شود. مصرف مواد مخدر تا چند ساعت بعد از مصرف در آزمایش بزاق مشخص می‌شود.

  آزمایش عرق: به شرط آن که بیمار برای مدتی، معمولاً هفت روز، از یک پچ پوستی استفاده کند. پچ پوستی می‌تواند مصرف مواد مخدر را نشان دهد.

  آزمایش‌های تخصصی ترک اعتیاد در کلینیک‌ها، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و حتی در خانه قابل انجام است. آزمایشگاه‌های بزرگ‌تری که با مراکز قانونی همکاری می‌کنند و آزمایشگاه‌هایی که با کارفرمایان و موسسات بزرگ طرف قرارداد هستند، آزمایش اعتیاد را تحت قوانین سختگیرانه خاصی انجام می‌دهند. اما رعایت این قوانین سختگیرانه برای آزمایش‌های اعتیاد خانگی ضرورتی ندارد.

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  آشنایی با روش‌های تشخیص اعتیاد در ۵ دقیقه

  بهترین روش ترک و درمان اعتیاد

  یک مرکز ترک اعتیاد استاندارد چه ویژگی‌های دارد؟

  داروی گیاهی مناسب برای ترک اعتیاد نداریم!

  Addiction Test

  برچسب‌ها