بعضی از کانادایی‌ها نوشیدن مشروبات الکلی را ترک کردند

بعضی از کانادایی‌ها نوشیدن مشروبات الکلی را ترک کردند

مردم می‌پرسند چرا نمی‌خوری

تعداد کانادایی‌هایی که مانند اولیویا بلک مور روزنامه‌نگار 27 ساله به دلایل گوناگون، از جمله آسیب به سلامتی، نوشیدن مشروبات الکلی را ترک کرده‌اند، در حال افزایش است. میتوان اینگونه افراد از مستی درآمده را هوشیار نامید.  اخیرا در آمریکای شمالی، «کنجکاو» به کسانی و به ویژه از نسل جوان اطلاق می‌شود که عمدا نوشیدن الکل را کم کرده و یا به طور کلی کنار گذاشته‌اند.

رابی وارینگتون نویسنده انگلیسی تبار ساکن نیویورک اخیر کتابی با عنوان «هشیار کنجکاو: خواب خوش، تمرکز بیشتر، حضور نامحدود و ارتباط عمیق در آن سوی مشروبات الکلی در انتظار همه ما هستند»، نوشت. در این کتاب تاثیرات منفی مصرف الکل و آثار آن در زندگی اجتماعی، روابط با دیگران و  شغل ما، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. همچنین مردم تشویق می‌شوند در مورد نوشیدن مشروبات الکلی، بیشتر فکر کنند و تجدید نظر نمایند. تفکر به این مفهوم است که اگر کسی واقعا دلش می‌خواهد، اشکالی ندارد در مراسم عروسی یک جام شامپاین بنوشد.  ولی وقتی نمی‌خواهد، باید رک، صریح و قاطع بگوید: «نه». نوشیدن مشروبات الکلی در کشورهای غربی در زندگی اجتماعی مردم، عادی و نرمال هستند. اما به عقیده وارینگتون مردم باید رابطه خود با الکل را زیر سوال ببرند و درباره آن بیشتر فکر کنند.

ترک نوشیدن مشروبات الکلی
بسیاری از مردم کانادا از فواید ننوشیدن مشروبات الکلی برای سلامتی لذت می‌برند

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که بعضی از افراد چنین کاری را انجام می‌دهند. کمااینکه نظرسنجی‌ای که اخیرا در بریتانیا انجام شده نشانگر آن است که شمار زیادی از جوانان انگلیسی در مقایسه با یک دهه پیش، کمتر مشروبات الکلی می‌نوشند. برای مثال، 29 درصد از شرکت کنندگان 16 تا 24 ساله در این نظرسنجی گفته‌اند در سال 2015 مشروبات الکلی مصرف نکردند. این آمار در سال 2005 تنها 18 درصد بود. 

براساس اطلاعات جمع آوری شده برای نشریه وال استریت نیز، میزان نوشیدن مشروبات الکلی در آمریکا در سال 2018 به طور متوسط کاهش داشت. این کاهش برای آبجو بیش از انواع دیگر الکل بود.

وقتی مردم می‌پرسند چرا نمیخوری؟

 به گفته کیت بست مددکار اجتماعی رسمی ساکن تورنتو که کارشناس اعتیاد و سلامت روان است، اگر کسی می‌خواهد از فردی دیگر بپرسد «چرا مشروبات الکلی نمینوشد؟»، باید این کار را محترمانه انجام دهد. یعنی چنین پرسشی را به عنوان کنجکاوی و نه انتقاد، مطرح نماید. بنابراین اگر طرف مقابل نشان دهد از پاسخ دادن احساس راحتی نمی‌کند، و یا اینکه صرفا بگوید دوست ندارد مشروبات الکلی بنوشد، باید به گفت و گو در این مورد خاتمه داد.

کارشناسان حوزه سلامت سال هاست بر زیان‌های مشروبات الکلی تاکید داشته‌اند

همچنین باید به خاطر داشت اگر کسی روشی را انتخاب می‌کند، الزاما دیگران هم نباید آن را برگزینند. بنابراین هر کس که تصمیم گرفته از نوشیدن مشروبات الکلی دست بردارد، مختار است چنین تصمیمی را عملی کند. از دیگر سو کسی که اینگونه مشروبات را نمی‌نوشد، مختار است هرگونه که می‌خواهد به پرسش مورد اشاره پاسخ دهد. یعنی نیازی نیست که دلیل کارش را توضیح بدهد، یا عملکرد خود را توجیه کند. 

به گفته اولیویا بلک مور بسیاری از مردم از فواید ننوشیدن مشروبات الکلی برای سلامتی بهره‌مند می‌شوند و از زندگی بیشتر لذت می‌برند. همچنین افزایش اعتماد به نفس، داشتن انرژی بیشتر و پوست بهتر، از مزایای دیگر ترک عادت مشروب خوردن هستند. کارشناسان حوزه سلامت سال‌هاست بر زیان‌های مصرف مشروبات الکلی تاکید داشته‌اند. کمااینکه اخیرا یک گزارش جهانی نشان داد هیچ مقدار مشروب الکلی، حتی یک جام شراب، برای سلامت عمومی مفید نیست. گزارش دیگری حاکی از آن است که افراد بیشتری و به‌ویژه زنان و جوانان به سبب مشکلات مصرف مشروبات الکلی، به‌بخش اورژانس بیمارستان‌های ایالت انتاریو مراجعه می‌کنند. به باور کیت بست، هر سال تعداد بیشتری از مردم مزایای کاهش مصرف مشروبات الکلی را تشخیص می‌دهند. به گفته وی در حالی که نوشیدن مشروبات الکلی هنوز در کانادا عادی تلقی می‌شود، اما وقتی مردم می‌بینند این کار به ایشان آسیب می‌زند، می‌خواهند تغییراتی به وجود بیاورند. 

تنها نکته منفی ننوشیدن مشروبات الکلی چیست؟

برخی از کسانی که قبلا مشروب الکلی مصرف می‌کردند، اکنون می‌گویند تنها نکته منفی ننوشیدن آنها این است که اگر در مهمانی‌ها دیگران مست باشند، هشیار بودن آزاردهنده می‌شود. 

لورا هنسلی/ایران جوان (تورنتو)