تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
310

تاثیر ژن بر اعتیاد موضوعی است که تحقیقات زیادی بر روی آن انجام شده است. اعتیاد به مواد مخدر تحت تأثیر ژن خانوادگی افراد است. این میزان در مواد مخدر مختلف، متفاوت است.

آگاهی از ژن زمینه‌ساز در اعتیاد به خانواده‌ها کمک می‌کند تا به میزان زیادی از گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر جلوگیری کنند. با استفاده از آزمایش‌های ژنتیک در برخی از کشورها می‌توان زمینه‌ی ژنتیکی اعتیاد را از همان بدو تولد تشخیص داد. این آزمایش نشان دهنده این نیست که یک فرد صد در صد درآینده معتاد می‌شود، بلکه بیانگر این است که این افراد بیشتر از سایرین به مصرف مواد مخدر گرایش دارند و با قرار گرفتن در شرایط محیطی، احتمال معتاد شدن افزایش پیدا می‌کند. علاوه‌بر این‌ها اعتیاد والدین تأثیر زیادی بر ابتلا به اعتیاد در فرزندانشان دارد. 

تاثیر ژن بر اعتیاد

تاثیر ژن بر اعتیاد

در صورتی که فردی از نظر ژنتیکی مستعد اعتیاد باشد و در محیطی پر خطر پرورش یابد، احتمال معتاد شدن او بیشتر از سایر افراد است

هیچ کس از اعتیاد در امان نیست چرا که مکانیسم اعتیاد در مغز وجود دارد. وقتی که مغز یک امر لذت بخش را تجربه می‌کند، گذرگاه‌هایی عصبی در مغز ایجاد می‌شوند و به همین ترتیب فرد دوست دارد که آن لذت دوباره تکرار شود. با این حال تحقیقات نشان داده است که اعتیاد در برخی افراد زمینه ژنتیکی دارد. منظور از ژنتیک، تفاوت های زیستی است که افراد را در برابر اعتیاد آسیب پذیرتر می‌کند. اعتیادی که در بزرگسالی به وجود می‌آید معمولا تحت تاثیر ژن انسان است چرا که تاثیر محیط، معمولا در بزرگسالی به حد زیادی کاهش می‌یابد.

اعتیاد یک مشکل پیچیده است و عوامل بسیار زیادی در بروز آن نقش دارند. ژن یکی از عوامل بروز اعتیاد است. درک بهتر این پیچیدگی ها و شناسایی عوامل موثر، علاوه بر این که به درمان بهتر کمک می‌کند باعث پیشبینی و پیشگیری بهتر از اعتیاد می‌شود. البته لازم به ذکر است که ژن ها سرنوشت انسان را نمی‌سازند و افرادی که ژن اعتیاد دارند، تنها مستعد معتاد شدن هستند. شما هموراه با تعدیل محیط می‌توانید از معتاد شدن خود و یا فرزندانتان جلوگیری کنید. 

تاثیر عوامل محیطی در اعتیاد به مواد مخدر

عواملی همچون فرهنگ، اجتماع، مذهب، وضعیت اقتصادی و غیره آسیب پذیری فرد را در برابر اعتیاد تعیین می‌کنند. در صورتی که فردی از نظر ژنتیکی مستعد اعتیاد باشد و در محیطی پر خطر پرورش یابد، احتمال معتاد شدن او بیش تر از سایر افراد است. از مهم ترین محرک های محیطی می‌توان به در دسترس بودن مواد، مکان و موقعیت های محرک و دوستان مصرف کننده و اطرافیان مشوق اعتیاد اشاره کرد. همچنین سبک‌های فرزندپروری والدین در ابتلا به اعتیاد فرزندان تأثیر دارد.

درمان ژن اعتیاد

یکی از اهداف تحقیقات ژنتیک، پیدا کردن راه های درمانی موثر و بهبود درمان های فعلی است. ژن های متعددی در بروز اعتیاد نقش دارند که برخی از آن ها هنوز ناشناخته هستند. شناسایی و پیدا کردن هر یک از این ژن ها، گامی موثر در جهت درمان ژن اعتیاد است. هدف پژوهشگران این است که با شناسایی تمامی ژن ها، دارویی را در جهت تعدیل فعالیت آن ها به وجود آورند تا فعالیت مغز به حالت عادی برگردد. البته داروها بر روی تمام افراد موثر نخواهند بود چرا که این امر تحت تاثیر آرایش ژن ها است. با مشخص کردن آرایش ژن های هر فرد می‌توان داروی مناسب را برای او استفاده کرد.

خلاصه شده از سایت هنر زندگی https://honarehzendegi.com

درمجله اینترنتی اعتیاد و بهبودی بیشتر بخوانید:
جهش ژنتیکی می‌تواند عامل اعتیاد باشد
اعتیاد به الکل ریشه در ژنتیک دارد

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.