تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
337

دلیل اعتیاد تعداد زیادی از نوجوانانی که به مواد مخدر رو آورده‌اند، فرار از مشکلات افسردگی است. ممکن است نوجوانان هنگامی که احساس غم یا افسردگی می‌کنند، مواد مخدر را به عنوان راهی برای فراموش کردن مشکلاتشان انتخاب کنند. در صورتی که علائم افسردگی را در فرزندتان مشاهده می‌کنید، جای سرپوش گذاشتن روی مشکل، سعی کنید او را راضی کنید به یک مشاور مراجعه کند.

یکی از مهم‌ترین ریشه‌های بیماری افسردگی، ترس‌های ما هستند. ترس ریشه بسیاری از حالات منفی روانی و ذهنی و بیماری‌های ما است.  ترس در واقع دلیل مساله‌ای دیگر به نام «خجالت» یا «شرم» است که یکی دیگر از ریشه‌های بیماری افسردگی است. «خجالت» حالتی ذهنی-روانی است که در آن فرد به هر دلیلی دست به پنهان‌کاری می‌زند. پنهان‌کاری یکی از دلایل و همچنین نشانه‌های اختلال‌ها و مشکلات روانی، ذهنی و جسمی است. ما به اندازه رازهایمان بیمار هستیم. هرچه پنهان‌کاری ما بیشتر باشد، خجالت، ترس و اضطراب در ما نیز بیشتر است. خجالت ما را وادار به تظاهر به آنچه که نیستیم می‌کند.

مطالعات نشان می­‌دهند که ترس از شکست، با شرم در ارتباط است. برنه براون می‌گوید: “شرم احساس یا تجربه‌ای به شدت دردناک است که در طی آن ما به سبب نقصی که در وجودمان احساس می‌کنیم، خود را لایق عشق و دوست داشتن نمی‌دانیم.” رفتارهایی مانند در خود فرورفتن، انزوا،  وسواس در غذا خوردن، نارضایتی از بدن و… عملکردهایی هستند که فرد در هنگام شرمندگی و خجالت در پیش می‌گیرد.

خجالت مسیری بین افسردگی و اعتیاد

شرم و خجالت‌زدگی احساسات بسیار قدرتمندی هستند  و می‌توانند شما را از انجام هر گونه اشتباهاتی بترسانند. این احساسات به تدریج منجر به پنهان کاری و کمال گرایی می‌شوند. شرمندگی باعث می‌شود تا شما اضطراب بسیاری را تجربه کنید؛ خیلی اوقات افراد مبتلا به این احساس می‌گوید تمایل دارند تا محو شوند.  این احساس نامطلوب درد فراوانی را به وجود آورده و باعث می‌شود تا عزت نفس وبه دنبال آن اعتماد به نفس صدمه‌ی جبران ناپذیری ببیند.

بر اساس نتایج  تحقیقات جدید، احساس خجالت مسیری بین افسردگی و اعتیاد در بین جوانان است. به گزارش سایکولوژی نیوز، محققان برای درک بهتر بین ارتباط افسردگی، خجالت و اعتیاد تحقیق خود را با ۲۱۰ دانشجوی کالج انجام دادند.

هرچه پنهان‌کاری ما بیشتر باشد، خجالت، ترس و اضطراب نیز بیشتر است

محقق این تحقیق «النا بیلویسیوس» از دانشگاه مانیتوبا کانادا اظهار کرد: یکی از سنین حساس در انسان سن نوجوانی است که با تغییر در خلق و خوی و اختلالات آن همراه است و یکی از دوران‌ خطرناک در گرایش به مواد مخدر محسوب می‌شود.

پژوهشگران به دلیل همزمانی وقوع  موارد ذکر شده، نقش خجالت را در اعتیاد به مواد مخدر در نوجوانی مورد بررسی قرار دادند. البته در تحقیقات پیشین ارتباط بین خجالت، افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر مشخص شده بود و در این تحقیق «خجالت» به عنوان عامل بالقوه در مسیر اعتیاد بررسی شد.

به عبارت دیگر افراد با نشانه‌های بیشتر افسردگی، بیشتر احساس خجالت داشته و با مشکلات عنوان شده در بالا بیشتر درگیر می‌شوند.

 این مورد برای پیشگیری از اعتیاد بسیار مهم است و با درک بهتر این مشکل قادر به پیشگیری و یا حتی درمان خواهیم بود.

پژوهشگر دانشگاه مانیتوبای کانادا در ادامه افزود: در این تحقیق نیز مانند دیگر تحقیقات مشابه نمی‌توان افسردگی بیشتر و یا احساس خجالت را به طور قطعی علت مستقیم رفتارهای اعتیادآور عنوان کرد.

نتایج این تحقیق در نشریه Addictive Behaviors منتشر شده است.

در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید:

با دلایل روانی اعتیاد آشنا شوید

ترس‌های لعنتی من

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.