بیماری فرهنگی سیگار کشیدن

سیگار کشیدن نوعی بیماری فرهنگی است

میزان مصرف سیگار در کشور سالانه ۶۳ میلیارد نخ است

  در مجامع دوستانه سیگار و قلیان کشیدن تبدیل به یک تفریح ثابت و مفرح شده است و حتی برخی جوانان و بانوان فقط برای پرستیژ کاذب و تقلید از فرهنگ منحط غرب و در مواردی رقابت‌های دوستانه و بی‌توجهی خانواده‌ها به سیگار کشیدن روی می‌آورند.

  دود حاصل از کشیدن سیگار برای شخصی که آن را دود می‌کند فقط 30 درصد ضرر دارد و به افرادی که درمعرض این دود قرار دارند تا 70 درصد آسیب می‌رساند. حتما برایتان هم پیش آمده است که مصرف سیگار فرد دیگری موجب آزار شما شود. در پارک‌ها، کافه‌ها،ایستگاه‌های مترو، معابر و بسیاری از نقاط شهری کشور این واقعه در حال رخ دادن است. در تاکسی رانندگان بدون در نظر گرفتن مسافر اعم از کودک و بزرگسال با بیان اینکه زندگی سخت است، مرگ را به ریه‌های مسافران می‌فرستند. تبلیغات زیادی در ارتباط با عدم مصرف سیگار و ممنوعیت دخانیات در کشور از طریق بیلبوردهای شهری، رسانه ها و … انجام می شود اما آیا «فرهنگ مصرف سیگار» نیز به افراد یاد آور شده است؟

   63,000,000,000 نخ سیگار در سال

  فرهنگی برای سیگار کشیدن
  دود حاصل از کشیدن سیگار برای شخصی که آن را دود می‌کند فقط 30 درصد ضرر دارد و به افرادی که درمعرض این دود قرار دارند تا 70 درصد آسیب می‌رساند

  ایران کشوری است که بیش از 15 میلیون نفر در آن سیگار مصرف می‌کنند. این مقدار با توجه به جمعیت 83 میلیونی ایران به این معنا است که بیش از ۱۸ درصد آن سیگار می‌کشند. میزان مصرف سیگار در کشور سالانه 63 میلیارد نخ است. براساس آمار ارائه شده در سال 94، 370 هزار نفر در کشور فوت کرده‌اند؛ آمارها از مرگ سالیانه 63 هزار نفر در کشور به علت مصرف سیگار حکایت دارند.

   بیماری فرهنگی

  در سال‌های اخیر کشیدن سیگار در محل کار، دانشگاه‌ها، کافه‌ها، خیابان‌ها، منازل افزایش یافته است. همین موضوع موجب می‌شود تا سن مصرف دخانیات کاهش یابد. در این راستا کاهش سن مصرف قلیان نیز در میان دختران قابل توجه بوده است. : پافشاری و تابوشکنی برخی دختران برای عادی شدن سیگار و قلیان کشیدن یک معضل اجتماعی است، البته سیگار و قلیان برای زن و مرد هر دو مضر است و صرف رقابت و کم نیاوردن نباید به سلامتی جسم آسیب رساند.

  دخانیات دروازه ورود به اعتیاد است و طبق بررسی‌ انجام شده در سال‌های 82 و 86 میزان گرایش دختران 13 تا 15 سال به مصرف قلیان از 9 درصد به 19.5 درصد افزایش یافته است.

  مصرف سیگار در پارک‌های شهری درست زمانی که دیگران برای دور شدن از فضای گنگ و خسته کننده شهر به آن پناه آورده‌اند، نه تنها موجب آزار و اذیت افراد می‌شود بلکه افراد را از حضور دوباره در چنین مکان‌هایی دور می‌کند. عدم فرهنگسازی صحیح در چگونگی مصرف دخانیات نیز مسئله مهمی است که به آن پرداخته نشده است. دقیقا افرادی که سیگار می‌کشند چه وظایفی نسب به سایر افرد به عهده دارند؟

  بیماری فرهنگی سیگار کشیدنآمارها از مرگ سالیانه 63 هزار نفر در کشور به علت مصرف سیگار حکایت دارند

  فیلتر سیگار مرکز تجمع مواد سمی داخل سیگار است

  سیگاری‌هایی که در معابر بدون هیچ توجه‌ای فیلتر سمی آن را پای درختان می‌اندازند، بدون توجه به اینکه 4000 ماده سمی که در اثر کشیدن سیگار وارد فیلتر آن شده است به شدت برای محیط زیست آسیب‌زا است. این امر نه تنها موجب تخریب درختان می‌شود بلکه ظاهری نامناسب به شهر می‌دهد. ایرنا در اسفند ماه 93 به قول از مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نوشت: «فیلترهای به جا مانده از سیگار در طبیعت و محیط زیست سالانه 1 میلیارد متر مکعب آب شرب را آلوده و از مصرف خارج می‌کند. » محمد درویش گفته بود: «آرسنیک موجود در فیلتر سیگار موجب آلوده شدن یک میلیارد متر مکعب آبی می‌شود این میزان مورد نیاز 14 میلیون نفر در سراسر جهان است. فیلتر سیگار مرکز تجمع مواد سمی داخل سیگار است.

  آیا قانون اجرا می‌شود؟

  1042-NicA-250x188
  فیلترهای به جا مانده از سیگار در طبیعت و محیط زیست سالانه 1 میلیارد متر مکعب آب شرب را آلوده و از مصرف خارج می کند

   

  متاسفانه فروش نخی سیگارها در مغازه ها و دکه های سطح کشور موجب شده تا نوجوانان بسیاری در سن پایین تر از 18 سال به کشیدن سیگار روی آورند. این در حالی است که مصرف سیگار برای افراد زیر 18 سال در ایران ممنوع است.

  در دهه اخیر روی پاکت های سیگار برچسب‌هایی را می‌چسبانند که افراد را ازکشیدن سیگار منع کند و یا به آن‌ها هشدار دهد که مصرف سیگار خطرناک است. براساس قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، پیام‌های سلامتی و زیان‌های دخانیات باید مصور و حداقل پنجاه درصد سطح هر طرف پاکت سیگار (تولیدی – وارداتی‌) را پوشش دهد. همچنین ممنوعیت استفاده از تعابیر گمراه‌کننده مانند ملایم‌، لایت‌، سبک و مانند آن در تبصره همین ماده آورده شده است.

  ایسنا در خبری از زبان رییس مرکز تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 92 نوشته بود، «تصاویر بهداشتی فعلی روی پاکت‌های سیگار، گویا و موثر نیستند.»

  رییس مرکز تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به پژوهش انجام شده درباره تاثیرگذاری تصاویر بهداشتی روی پاکت‌های سیگار بر کاهش یا عدم مصرف مواد دخانی اشاره کرد و گفت: «در این تحقیق، حدود 70 تا 80 درصد سیگاری‌ها عنوان داشتند که این تصاویر تاثیری بر روی استفاده کردن یا نکردن آنها از سیگار نداشته است.»

   درباره انواع اعتیاد و راهکارهای بهبودی در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید: 

  پنجه سرطان ریه بر گلوی دودی ها

  زندگی بدون دخانیات، حقی برای همه

  www.etiad.org

  برچسب‌ها