تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
418

انتخاب روش ترک اعتیاد و پیدا کردن راه حل درمان این مشکل خانمان‌سوز نیاز به تحقیق دارد، زیرا یکی از دلایل شکست در روند ترک اعتیاد، انتخاب روش درمان اشتباه است.

بسیاری از افراد معتاد بارها و بارها تصمیم می‌گیرند اعتیاد خود را کنار بگذارند اما در این راه شکست می‌خورند. بنابراین به‌نظر می‌رسد خیلی از معتادان درباره دلایل اعتیاد خود نیازمند اطلاعات بیشتری باشند و باید با روش‌های علمی و اصولی ترک اعتیاد آشنا شوند.

وقتی یک فرد به مصرف یک یا چند ماده مخدر معتاد می‌شود، علاوه بر وابستگی جسمانی، از نظر روانی نیز به مصرف ماده مخدر یا الکل وابسته می‌شود. علاوه بر این وابستگی، اکثر افرادی که به بیماری اعتیاد گرفتار می‌شوند حداقل به یک یا چند بیماری روانی و اختلال شخصیت نیز دچار هستند. بهترین روش ترک اعتیاد روشی است که علاوه بر ترک جسمانی و فیزیکی، به جنبه‌های روانی آن نیز توجه داشته و پس از ریشه‌یابی بیماری‌ها و دلایل روانی وابستگی به این بیماری، به برطرف کردن و درمان علمی و اصولی آنها بپردازد.

اعتیاد یک بیماری چند وجهی است و برای درمان باید بر تمامی جنبه‌های پدیدآورنده آن مداخله کرد، به طوری که باید درمان شامل پکیج کاملی از مداخلات دارویی و غیردارویی باشد تا بتواند پاسخگوی نیاز‌های فردی، روانی، طبی، خانوادگی، شغلی و اقتصادی بیمار باشد.

برنامه معتادان گمنام

اولین قدم در مشاوره اعتیاد این است که فرد قبول کند که معتاد است. فرد معتاد تا زمانی که اعتیاد خود را قبول نکرده است، احساس خطر نمی‌کند و نمی تواند درمان اعتیاد به مواد مخدر خود را آغاز کند.

درباره درمان اعتیاد بیشتر بخوانید:
روانکاوی، قطعه گمشده درمان اعتیاد
بهترین روش ترک اعتیاد

برای ترک اعتیاد، فرد معتاد می‌بایست با مراجعه به پزشک یا روانشناس یا یک مرکز ترک اعتیاد معتبر و کمک گرفتن از یک مشاور باتجربه، شرایط خود را توضیح داده و مشاور با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف بیماری، بهترین روش ترک و درمان اعتیاد را برای درمان بیماری فرد انتخاب کند. انتخاب روش ترک اعتیاد بستگی به نوع ماده مخدر، مدت مصرف، شرایط جسمانی و روانی فرد و میزان مصرف دارد و هیچ روش یکسانی برای تمامی افراد وجود ندارد. ممکن است روشی که برای ترک بیماری اعتیاد در یک فرد به خوبی عمل کرده باشد، برای یک بیمار دیگر جواب عکس داشته باشد. پس می‌بایست حتماً روش ترک اعتیاد پس از جلسات مشاوره بررسی و انتخاب شود.

رویکرد درمان با دارو‌های جایگزین شامل دو مدل رویکرد پرهیزمدار و رویکرد کاهش آسیب است. در رویکرد پرهیزمدار مصرف مواد و حتی داروی جایگزین به طور کامل قطع می‌شود و در رویکرد کاهش آسیب، مصرف مواد به طور کامل قطع شده و درمان دارویی و غیردارویی نگهدارنده در آن حفظ می‌شود.

با تغییر شیوه و نوع مصرف مواد از مواد مخدر سنتی و نیمه صنعتی به مواد محرک و توهم‌زای صنعتی رویکرد‌های درمانی نیز در حال تغییر هستند.

انجمن الکلی‌های گمنام و انجمن معتادان گمنام برای ترک الکل و مواد مخدر برنامه‌های موفقی به جامعه ارائه کرده‌اند که در ایران نیز بسیار موثر بوده است. برنامه‌های 12 قدم ترک اعتیاد مجموعه‌ای از اصول هستند که توسط گروه‌های حمایتی و به‌منظور کمک به افراد مبتلا به انواع رفتارهای مخرب ازجمله اختلالات مصرف مواد بکار می‌روند. این گروه‌ها به آسانی در دسترس هستند و ملحق شدن به آن‌ها رایگان است. گروه حمایتی متشکل از مردان و زنان معتاد است که تجربیات، نیرو و امید خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. طرح دوازده قدم ترک اعتیاد امروزه توسط میلیون‌ها نفر در دنیا اجرا می‌شود. اعضای مجموعه باید از دستورالعمل‌های راهنمای ترک اعتیاد موسوم به 12 قدم پیروی نمایند. پیروی از گام‌هایی که به ترتیب ذکر می‌شود کمک می‌کند تا افراد بتوانند مشکلات رفتاری نظیر اختلالات مصرف موادمخدر، اعتیاد به قمار و اختلالات تغذیه را ترک کنند. تعهدات داده شده و درس‌های آموخته شده در طول جلسات می‌تواند تأثیرات مادام‌العمر و ماندگاری داشته باشند.

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.