تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
2394

کمپ‌های ترک اعتیاد معمولا با سم زدایی با همان شیوه سقوط آزاد و یا استفاده از داروهایی برای کاهش درد، بیمار را ترک می‌دهند. ترک اعتیاد در کمپ، بیشترین احتمال بازگشت را دارد؛ چرا که علت‌های گرایش به اعتیاد نادیده گرفته می‌شود. توجه داشته باشید که مراجعه به کمپ همیشه در ترک مواد مخدر موثر نیست و در بیشتر آنها از روش‌های نادرستی استفاده می‌شود. مگر اینکه به دنبال کمپ معتبری بگردید و از شیوۀ درمانی آنها آگاهی داشته باشید.

ترک مواد مخدر مسئله‌ای است که بسیاری از افراد و خانواده‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. با این که خیلی از معتادان تمایل به ترک دارند، اما موفق به ترک نشده و سقوط‌های مکرری را تجربه می‌کتند. اما این مسئله چرا اتفاق می‌افتد؟ یکی از اصلی ترین دلایل شکست درمان اعتیاد، عدم استفاده از روشی مناسب و استاندارد می‌باشد. به خاطر ماهیت و ویژگی مواد مخدر نمی توان این بیماری را مانند سایر بیماری‌ها درمان کرد. ترکیب عوامل روانی و جسمانی به پیچیدگی اعتیاد افزوده و درمان آن را مشکل می‌کند. بنابراین برای آن که فرد به طور کامل از اعتیاد پاک شود باید برای هر دو بعد این بیماری، درمانی اتخاذ نمود.

کمپ‌های ترک اعتیاد

اگر قصد ترک دارید باید قبل از هر چیزی یک برنامه ترک اعتیاد صحیح و اصولی برای خود انتخاب کنید؛ چرا که دلیل اصلی بسیاری از ناکامی‌ها در سیکل ترک، ترک بی‌برنامه و هیجانی ماده مخدر توسط فرد می‌باشد. روش‌های متنوعی برای درمان اعتیاد وجود دارد.  باید توجه داشته باشید که بسته نوع ماده اعتیاد آور، روش‌های مختلفی برای ترک وجود دارد ولی در تمامی این روش ها اصول مشترکی هم هست.

الکلی‌های گمنام، جایی برای ترک الکل

با شرکت در جلسات معتادان گمنام و الکلی های گمنام و درمان‌های روان شناختی
در کنار یکدیگر، احتمال موفقیت در ترک اعتیاد بیشتر می‌شود
آشنایی با مراحل ترک در مرکز ترک اعتیاد

1- ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد 

برخی خانواده‌ها یا کمپ‌های ترک اعتیاد سعی می‌کنند با بستن و طناب پیچ کردن فرد مبتلا به تخت در مدت زمان کوتاه فرد را ترک دهند! این بهترین روش برای ترک اعتیاد نیست! به این روش سقوط آزاد می‌گویند که معایب زیادی دارد. چرا که در اولین فرصتی که فرد رها شود دوباره به سمت مصرف مواد می رود. علاوه بر این بیمار معتاد در این دوران زجر زیادی را تحمل می‌کند که غالبا تاثیرات روحی مضری را برای او در پی دارد. حتی بعضی اوقات مانند ترک الکل، ممکن است خطر مرگ داشته باشد و حتما باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. متاسفانه با وجود آگاهی به این خطرات، بسیاری از خانواده بیمارشان را به کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز می‌فرستند.

2- درمان‌های نگهدارنده

ترک اعتیاد با استفاده از داروی ترک اعتیاد مانند متادون و ب2 انجام می‌شود که عوارض و دردهای ناشی از قطع مصرف مواد را بسیار کاهش می‌دهند. از این روش بیشتر زمانی استفاده می شود که دیگر روش ها شکست خورده و از دارو به عنوان  جایگزین ماده استفاده می‌شود. متاسفانه این داروها اعتیاد آور است و مصرف کننده به آنها وابستگی پیدا می‌کند.

3- ترک تدریجی

در کل استفاده از روش ترک تدریجی در مقایسه با روش‌های سقوط آزاد و قطع یک باره مواد مخدر، روش بهتری است اما همواره خطر بازگشت به مصرف مواد نیز وجود دارد. متاسفانه اکثر معتادان از این روش نمی‌توانند موفق شوند.

4- روش ماتریس برای ترک اعتیاد

مدل ماتریکس روشی التقاطی است به طوری که از درمان های مختلف در کنار یکدیگر استفاده می کنند. در کمپ‌های ترک اعتیاد به روش ماتریکس نیاز به حضور چند روز در هفته و صرف چند ساعت بیمار در مرکز درمانی دارد. بیمار در این درمان نیاز به حضور دائم و بستری در مرکز درمانی ندارد و می تواند زندگی عادی خود را ادامه دهد. این برنامه درمانی در سطح بالایی از ساختارمندی قرار دارد و برای هر جلسه و هر مرحله از درمان مباحث و اقدامات مشخصی تعیین شده است. روش ماتریکس برای 16 هفته برنامه ریزی شده است اما بسته به وضعیت بیمار می تواند تا یک سال طول بکشد.

5- ترک به همراه روان درمانی

استفاده از روان درمانی یکی از بهترین روش‌ها برای ترک میباشد. درمان‌های روانشناختی در واقع در کنار دیگر روش ها اثر مثبت خود را خواهند داشت. حضور دائمی یک مشاور و روانشناس در زندگی بیمار و امکان تماس با متخصص، احتمال بازگشت و شکست درمان را  کاهش می دهد. بیماری اعتیاد ریشه های بسیار قوی در افکار و کودکی فرد دارد که بدون صرف وقت نمی توان آن ها را حل نمود.

مشاور به شما می آموزد چگونه از وسوسه های فکری و تمایل برای مصرف دوبارۀ مواد جلوگیری کنید. این روش موفقیت درمانی داشته است؛ چرا که مرحله به مرحله به فرد آموزش داده می شود که چگونه بر اعتیاد خود غلبه کند. مزیت این روش نسبت به روش های قبلی این است که فرد بعد از ترک می تواند به زندگی عادی خود بازگردد و روابط خود را با دیگران بهبود ببخشد.

لوگو معتادان گمنامانجمن معتادان گمنام  (NA)

 هدف اصلی برنامه NA ایجاد تغییرهای رفتاری و كار كردن روی باورهای شخص معتاد برای در ترك نگه داشتن اوست. اصلی ترین مشكل معتادان بعد از ترك فیزیكی احساس ناامنی، پوچی و خلاء ناشی از ترك مواد مخدر است. «اِن اِی» به وسیله كمك درمانی یك معتاد به معتاد دیگر و در اختیار گذاشتن تجربه ها سعی در پر كردن این خلٲها دارد. در اکثر کشورهای پیشرفته به معتادان توصیه می شود در جلسات معتادان گمنام یا الکلی های گمنام شرکت کنند.


در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید: 
رفتاردرمانی و انواع آن در درمان اعتیاد
ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر

بازگشت به مصرف مواد بعد از ترک

مشکل بسیاری از افرادی که قصد ترک مواد مخدر را دارند و موفق نمی شوند این است که در طول دوران ترک و یا حتی بعد از ترک کامل دوباره به سمت مصرف مواد سوق پیدا می کنند. این موضوع به علت بروز عوارض دردآور بعد از ترک می باشد. قرار گرفتن در شرایطی که یادآور دوران مصرف است، ولع فرد را برای مصرف بیشتر می کند. حتی معاشرت با کسانی که تجربه مصرف داشته اند (همبازی ها) احتمال لغزش را بیشتر می کند.

مصرف مجدد و بازگشت به اعتیاد علائم و نشانه هایی دارد که از مدتی قبل قابل شناسایی و پیش بینی هستند. بنابراین بهترین کار این است که با کمک از انجمن معتادان گمنام و انجمن الکلی های گمنام و زیر نظر مشاوره ترک اعتیاد این نشانه ها و علائم هشدار دهنده شناسایی شوند تا بتوان از برگشت فرد به سمت مصرف مواد جلوگیری نمود و علاوه بر آن فرایند بهبود را نیز تسریع بخشید.

 

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.