نشانه های ترک الکل

بعد از ترک الکل چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

علائم و عوارض ترک الکل

  بعد از ترک الکل، بدن تغییرات چشمگیری را تجربه خواهد کرد. در این مقاله، به بررسی نشانه‌های ترک الکل و تاثیرات آن بر بدن خواهیم پرداخت.

  الکل یک ماده روان‌گردان است که هشیاری فرد را تغییر داده و درک و رفتار را دگرگون می‌سازد. نوشیدن مشروب تسکینی موقت برای ذهن آشفته است و به فراموشی مشکلات و دغدغه‌های روزمره کمک می‌کند. اما در بلند مدت بدن انسان بهای سنگینی برای این لذت موقت می‌پردازد، به ویژه اگر به نوشیدن الکل اعتیاد داشته باشید. 

  نشانه‌های ترک الکل

  اگر مصرف مشروب شما کم باشد هنگام قطع مصرف علائم خفیفی خواهید داشت. اما اگر سال‌های زیادی الکل مصرف کرده باشید یا مقدار مصرف شما زیاد باشد، ممکن است هنگام قطع نوشیدنی خود، به مشکلات روحی و جسمی دچار شوید. نشانه‌های ترک الکل می‌تواند از خفیف تا جدی متغیر باشد.

  شــایع ترین نشــانه‌های ترک الکل عبارتند از: اضطراب و بیقراری، افســردگی، تحریک پذیری، بی‌ثباتی هیجانی، اختلال تمرکز و تفکر، خستگی پذیری، لرزش و پرش اندام‌ها، کابوس، ســردرد، بی‌‌اشــتهایی، تهوع و اســتفراغ، رنگ پریدگی، افزایش ضربان قلب، تعریق و غیره.  در معاینه‌ی بالینی این بیماران، حرکات غیرطبیعی چشم‌ها، تاکی کاردی، ریتم نامنظم قلب، افزایش دمای بدن و انتهاهای سرد و لرزان قابل مشاهده است.

  پس از ترک نوشیدنی مورد علاقه خود، تقریبا دو هفته طول می‌کشد تا بدن به طور کامل سم زدایی الکل را انجام دهد. افراد در این دوره حساس، کاهش انرژی، اختلال در خواب، احساس خشم و پرخاشگری، اضطراب، افسردگی، بی‌ثباتی هیجانی، اختلال تمرکز و تفکر،  لرزش و پرش اندام‌ها، بی‌‌اشــتهایی و کاهش میل جنسی را تجربه می‌کنند.

  اگر اعتیاد به الکل شدید باشد، ترك الكل به صورت خودسرانه خطرناك است. چرا كه اعتياد به الكل يا الكليسم باعث وابستگي شديد جسماني شده و ترك ناگهاني آن ممکن است موجب تشنج و حتي مرگ ‌شود. به مشروب‌خورهای قهار توصیه می‌شود دوره سم‌زدایی را زیر نظر پزشک متخصص یا کلینیک معتبر ترک اعتیاد انجام دهند.

  کنار گذاشتن الکل فوق‌العاده عالی است. ترک الکل می‌تواند از ضررهای بیشتر به بدن و مغز جلوگیری کرده و زندگی و روابط شما با دیگران را بهتر کند.

  اگر مصرف مشروب شما کم باشد، هنگام قطع مصرف علائم خفیفی خواهید داشت. اما اگر زیاد الکل مصرف کرده باشید، افزایش تعریق، فشار خون، لرزش، بی‌خوابی و اضطراب را تجربه خواهید کرد. افرادی که در معرض علائم شدید ترک الکل هستند باید تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرند.

  شروع ترک الکل

  اولین نشانه‌های ترک الکل فقط شش ساعت پس از قطع مصرف، پدیدار می‌شوند. افزایش تعریق و دمای بدن، فشار خون و ضربان قلب افزایش یافته، لرزش، بی‌خوابی و اضطراب از جمله این نشانه‌ها هستند. همچنین، در صورتی که فرد اعتیاد شدید به الکل داشته باشد می‌تواند تشنج و هذیان‌گویی را نیز تجربه کند.

  نشانه‌های ترک الکل چه هستند؟

  – بعد از ۶ ساعت

  علائم خفیف ترک معمولا ۶ ساعت بعد از مصرف ‌آخر شروع می‌شود. اگر مصرف مشروب شخص زیاد بوده، احتمال تشنج وجود دارد.

  – بین ۱۲ الی ۲۴ ساعت

  تعداد کمی از افراد در این مرحله ممکن است «توهم» را تجربه کنند. شخص صداها و یا تصاویر غیرواقعی را میشنود یا می‌بیند. این نشانه‌ها می‌توانند ترسناک باشند اما پزشکان این عارضه را جدی نمی‌دانند.

  – بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت

  نشانه‌های ترک الکل در این مرحله همچنان نیز ادامه دارند. شخص علائمی مانند تعریق، سردرد، لرزش دست و بدن و ناراحتی معده را تجربه می‌کند.این ناراحتی‌ها معمولاً پس از چهار تا پنج روز کاهش پیدا می‌کنند.

  – بین ۴۸ الی ۷۲ ساعت

  برخی از افراد علائم شدید ترک الکل را تجربه می‌کنند که پزشکان معمولا آن را هذیان ترک الکل (DTs) می‌نامند. فردی که نشانه‌های شدید ترک الکل را تجربه می‌کند معمولا ضربان قلب شدید، تشنج یا دمای بدن بسیار بالا را تجربه می‌کند. در مرحله‌ی هذیان ترک الکل، بیمار نسبت به رفتار خود کنترل ندارد و رفتارهای انتحاری و غیر منتظره‌ای چون اعمال تهاجمی و پرخاشگرانه یا انتحاری از خود نشان می‌دهد که هم برای خودش و هم دیگران خطرناک است. در این صورت حتما توصیه می‌کنیم به روانپزشک یا پزشک متخصص مراجعه شود.

  – بعد از ۷۲ ساعت

  طی ۷۲ ساعت علائم ترک در بدترین حالت خود قرار می‌گیرد. در موارد نادر علائم ترک می‌تواند یک ماه طول بکشد. علائم در این مدت شامل افزایش تپش قلب و توهمات درباره چیزهایی است که وجود خارجی ندارند.

  نشانه های ترک الکل
  ترک الکل در منزل و بدون نظارت پزشک امکان‌پذیر است اما نیاز به احتیاط بیشتری دارد. ترک الکل در منزل برای افرادی که علائم خفیف ترک را تجربه می‌کنند آسان‌تر است، اما افرادی که مقادیر زیادی الکل مصرف می‌کنند باید تحت نظارت پزشک یا کلینیک تخصصی اقدام به ترک کنند.

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  نقش پذیرش در فرایند بهبودی

  ۵ تأثیر ناگوار مصرف مشروب بر بدن ما


  فواید ترک الکل

  زندگی بدون نوشیدن مشروب و مستی، به معنای داشتن وقت بیشتر برای کشف مجدد و پی بردن به احساسات خود و ساختن یک زندگی جدید و بهتر است. ترک الکل علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان، مشکلات قلبی، از بین رفتن حافظه و چاقی مفرط، در بهبود کیفیت زندگی و آرامش روحی نیز موثر است. 

  پژوهش‌های علمی در زمینه تاثیر الکل بر خواب نشان داده که اگرچه در ابتدا، الکل در به خواب رفتن سریع‌تر و عمیق‌تر افراد نقش دارد، اما پس از مدتی به کاهش کیفیت خواب منجر می‌شود. با ترک الکل، بار دیگر بهبود در شرایط خواب خود را تجربه خواهید کرد.

  ترک الکل در منزل

  ترک الکل در منزل و بدون نظارت پزشک هم امکان پذیر است ولی نیاز به احتیاط بیشتر دارد. ترک الکل در منزل برای افرادی که علائم خفیف ترک الکل را تجربه می‌کنند آسان‌تر است اما افرادی که در هنگام ترک دچار علائمی مانند لرز، هذیان و یا سردرگمی می‌شوند بهتر است تحت نظارت پزشک یا کلینیک تخصصی برای ترک اقدام کنند.

  برای جلوگیری از علائم شدید ترک الکل، باید به آرامی مصرف الکل را کاهش دهید. ترک الکل به صورت کاهش مصرف ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد اما از بروز مشکلات بهداشتی و عوارض احتمالی جلوگیری می‌کند. لکن ترک اعتیاد برای افرادی که به بیماری الکلیسم دچار هستند بدون درمان‌های تخصصی بعید و غیرممکن است و افراد برای ترک آن نیاز به گروه‌های حمایتی مانند الکلی‌های گمنام دارند. علاوه بر آن، سم زدایی تحت نظارت پزشکی و توانبخشی حرفه‌ای در حفظ هوشیاری طولانی مدت افراد موثر است.

  درمان علائم ترک الکل

  ترک الکل به دو مرحله‌ی سم‌زدایی و درمان نگهدارنده تقسیم می‌شود.

  الف. سم‌زدایی

  در این مرحله هدف اصلی کاهش نشانه‌ها و عوارض اولیه ترک و پیشگیری از عوارض جدی مانند تشنج‌های ترک (DTs) است. اقدامات اولیه شامل ایجاد تعادل آب و الکترولیت و تجویز ویتامین‌های مورد نیاز می‌باشد. استفاده از مایعات حاوی ویتامین C، آب پرتقال، ویتامین‌های گروه B، به ویژه تیامین برای پیشگیری از عوارض شناختی ترک الکل توصیه می‌شود.

  بیشتر بیماران پس از ترک الکل، نشانه‌های محرومیت خفیفی دارند. در صورت داشتن شرایط مطلوب طبی و تغذیه‌ای، چند روز استراحت در منزل و تغذیه مناسب کافی خواهد بود.

  تجویز داروهای لازم برای چند روز اول، فرصت کافی برای پرهیز اولیه از الکل را فراهم می‌آورد و مانع پیشرفت به نشانه‌های شدیدتر محرومیت می‌شود. استفاده از بنزودیازپین طولانی اثر مانند کلردیازپوکساید توصیه می‌شود و دوز آن طی چند روز کاهش می‌یابد. تجویز و مصرف دارو باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود.

  در صورت وجود نشانه‌های شدید سندرم محرومیت یا در بیمارانی که در معرض خطر بالاتری هستند، درمان سم‌زدایی باید به صورت بستری در بیمارستان و تحت نظارت دقیق پزشکی انجام شود. اساس درمان اولیه در بیماران بستری نیز شامل استفاده از داروهای سیستم عصبی (بنزودیازپین‌های طولانی اثر) و حمایت‌های تغذیه‌ای و ویتامینی می‌باشد.

  ب. درمان‌ نگهدارنده

  هدف از مرحله نگهدارنده درمان، تداوم پرهیز از مصرف الکل پس از کنترل عوارض اولیه محرومیت است. عمده مداخلات در این مرحله شامل روان‌درمانی‌های فردی و گروهی می‌باشد. توجه به همبودی‌های مصرف الکل نظیر افسردگی و اضطراب و درمان مناسب آنها اهمیت زیادی دارد. برخی داروها نیز می‌توانند در تداوم پرهیز موثر باشند که مهمترین آنها آکامپروسات، نالترکسون و دیسولفیرام هستند. همچنین، شرکت در جلسات انجمن الکلی‌های گمنام توصیه می‌شود.

  برای ترک الکل چه بخوریم؟

  نوشیدن آب از مهم‌ترین بخش‌های سم زدایی موثر است. سعی کنید تا می‌توانید از مایعات استفاده کنید چرا که در این مدت بدن شما کم آب می‌شود و نوشیدن مایعات باعث آبرسانی به بدن و همچنین سم زدایی بدن می‌شود.

  تمرکز بر روی یک رژیم غذایی متعادل در این دوره بسیار مهم است. از تمام گروه‌های غذایی به میزان متعادل مصرف کنید تا کالری بدن شما در این دوره تامین شود. از مصرف میوه و سبزیجات غافل نشوید و از غلات و پروتئین حتما استفاده کنید.

  حتما از ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده کنید.

  برای اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه به مقاله زیر مراجعه فرمایید:

  غذاهای خوب برای ترک اعتیاد

  ?What Is Alcohol Withdrawal

  برچسب‌ها