تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
589

بنا به نتایج اولیه تحقیقات گروهی از محققان چینی، افرادی که به اینترنت “معتاد” شده اند دچار تغییرات مغزی شبیه معتادان به مواد مخدر یا مشروبات الکلی می شوند.

این محققان در مطالعه مغز هفده جوان “معتاد” به اینترنت، آثار اختلال در اعصاب مغزی مشاهده کردند. آنها می گویند که این کشف می تواند به یافتن درمان های جدید برای اعتیاد بیانجامد.

اعتیاد به اینترنت یک اختلال بالینی است که نشانه بارز آن استفاده مداوم و غیر قابل کنترل از اینترنت است.

معتادان اینترنت

محققان چینی از سی و پنج زن و مرد چینی چهارده تا بیست و یک سال اسکن مغزی گرفتند. هفده نفر از آنان، بر اثر پاسخ مثبت به این سوال که “آیا شما مکررا به طور ناموفق تلاش کرده اید که استفاده از اینترنت را کنترل کنید، کاهش دهید یا متوقف کنید؟” و سوالهای مشابه آن، دارای “اختلال اعتیاد به اینترنت” تشخیص داده شدند.

اسکن های مغناطیسی از مغزهای این افراد تغییراتی در بافت سفید مغز – قسمتی که دارای اعصاب مغزی است – نسبت به بافت مغزی افراد غیر معتاد نشان می داد.

محققان تحت سرپرستی دکتر هائو لی، یکی از اعضای آکادمی علوم چین، گفته اند که اختلالات در اعصاب بخش هایی از مغز که در احساسات، تصمیم گیری و اراده دخیل هستند مشاهده می شد.

270-IA-460

 تشخیص علایم اعتیاد به اینترنت به دلیل جنبه­ های گوناگونی که در زندگی امروزه پیدا کرده
است بسیار مشکل است … مدیریت زمان یکی از فاکتورهای مهم در اعتیاد اینترنتی است …

گانتر شومان، استاد روانپزشکی در موسسه روانپزشکی کالج کینگز (بخشی از دانشگاه لندن)، می گوید که مشاهدات مشابهی در معتادان به بازیهای ویدیویی نیز دیده شده است.

دکتر هنرییتا بودن-جونز، روانپزشک و استاد افتخاری امپریال کالج در لندن، می گوید که نتیجه تحقیقات انجام شده در چین بسیار مثمر ثمر بوده است.

او گفت که اکنون مشخص شده که اختلالات در بافت سفید مغز فقط به افراد معتاد به الکل و مواد مخدر یا روانگردان محدود نمی شود و در اعتیادهای “رفتاری” مثل اعتیاد به اینترنت نیز دیده می شود. یا این حال، به انجام مطالعات بیشتری برای کسب اطمینان کامل از نتیجه تحقیقات وجود دارد.

منبع: BBC

درباره اعتیاد به تکنولوژی در سایت اعتیاد بیشتر بخوانید:

راه جلوگیری از اعتیاد به موبایل

نسل جوان آلمان در سراشیب اعتیاد به اینترنت

مردان در کنترل پرخوری از زنان موفق‌ترهستند!

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.