افزایش تکان دهنده آمار چاقی، خودکشی و اعتیاد درمیان جوانان آمریکا

   حال و روز جوانان آمریکا به هیچ روی خوب نیست. بله، تمام نسل های آمریکاییان مشکلات خود را داشته اند، اما به نظر می رسد که این نسل امروز به شکل خاصی گرفتار مشکلاتی پیچیده است. نرخ های چاقی دربین آنها تمام مدت بالاست، یک سوم نوجوانان آمریکایی ظرف یک سال گذشته حتی یک کتاب نخوانده‌اند و میانگین دانش آموزان سال بالایی دبیرستانی، درروز شش ساعت را صرف اینترنت کرده اند.

   مهم تر از همه ما شاهد سطوح بی‌سابقه‌ای از خودکشی، اوردوز مواد مخدر و امراض کبدی (ناشی از مصرف شدید الکل) در میان جوانان ایالات متحده آمریکا هستیم. مثل دیگر امپراتوری هایی که در سراسر تاریخ بشر وجود داشته اند، آیا ما نیز قرار است با افراط کاری های‌‌مان حکم مرگ خود را امضا کنیم؟

  اجازه دهید کمی درمورد چاقی حرف بزنیم. در این مقطع تعداد جوانانی که اضافه وزن دارند آنقدرزیاد است که ادارات استخدامی ارتش با مشکلات زیادی برای یافتن تعداد کافی نامزدهای مناسب برای خدمت نظامی مواجه اند.

  «این مطالعه که روی حدود 18 هزار تن از شرکت کنندگانی که به طور تصادفی در هر یک از سه شاخه نظامی انتخاب شده بودند انجام شده، نشان داده است که بر اساس نحوه استفاده ارتش از شاخص توده بدنی به عنوان یک معیار اندازه گیری، حدود 66 درصد از اعضای پرسنل نظامی یا دارای اضافه وزن قلمداد می شوند یا چاق.

  در حالی که تعداد پرسنل نظامی دارای اضافه وزن عاملی برای نگرانی محسوب می‌شود، این امر با اپیدمی چاقی که بلای جان آمریکا شده نیز در یک راستا قرار دارد، کشوری که در سال 2015 از هر سه جوان یک نفر آنها بسیار چاق تر از آن تشخیص داده شده که بتوان از او برای خدمت نظامی ثبت نام کرد و این مسئله موقعیت دشواری را برای یافتن تعداد کافی از نامزدهای مناسب برای خدمت نظامی درادارات استخدامی به وجود آورده است.»

  درست همین حالا چاقی در میان بزرگسالان آمریکایی تمام مدت بالاست و یکی از دلایل اصلی این پدیده این است که یک سوم ما  به طور روزانه از غذاهای آماده استفاده می کنیم. به گفته ای بی سی نیوز: «یک مطالعه دولتی نشان داده که از هر سه بزرگسال آمریکایی یک نفر هر روز غذاهای آماده مصرف می کند. این درصد حدود 85 میلیون نفر را تشکیل می‌دهد. این اولین مطالعه فدرال است که در مورد میزان مصرف غذاهای آماده توسط بزرگسالان انجام می شود. مطالعه‌ای که قبل‌تر انجام شده بود نشان می‌داد که درصد مشابهی از کودکان و نوجوانان نیز به طور روزانه به مصرف غذاهای آماده مشغول هستند.»

  افزایش خودکشی و اعتیاد جوانان آمریکااجازه دهید کمی درمورد چاقی حرف بزنیم. در این مقطع تعداد جوانانی که اضافه وزن دارند آنقدرزیاد است
  که ادارات استخدامی ارتش با مشکلات زیادی برای یافتن تعداد کافی نامزدهای مناسب برای خدمت نظامی مواجه اند.

  من با دیدن این آمار و ارقام به شدت بهت زده شدم. 85 میلیون نفر هر روز غذای آماده می خورند؟ تعجبی ندارد که ما با چنین مشکلی دست به گریبانیم.

  یک مطالعه کاملا جدید دیگر دریافته است که یک سوم از کل نوجوانان آمریکایی در سال گذشته حتی یک کتاب نیز نخوانده اند. «مطالعه جدیدی که در مورد نوجوانان آمریکایی و عادات کتابخوانی آنها انجام شده، نشان می دهد که یک سوم آنان در طول سال گذشته حتی یک کتاب نخوانده اند؛ چه به شکل کتاب چاپی و چه از طریق وسایلی مثل کیندل.

  پژوهشگران دانشگاه ایالتی سن دیگو آمار مربوط به چهار دهه گذشته را مورد بررسی قرار دادند که در قالب پیمایش سبک زندگی  نوجوانان در سطح کشور انجام شده بود. در این پیمایش بیشتر از یک میلیون نوجوان اطلاعات لازم را ارائه کرده بودند.»

  به چشم من این مسئله راباید یکی از سندهای محکومیت سیستم آموزشی ما دانست. حتی اگر خود این بچه ها چیزی نخوانده باشند، مدارس ما باید کتاب های خواندنی لازم را برای آنان فراهم و آنها را تشویق به این کار می کردند.» چنین چیزی اصلا برای من قابل درک نیست، چون خودم شیفته خواندن هستم. در واقع اگر در سال های کودکی و نوجوانی به طورخودانگیخته آن همه وقت را صرف خواندن کتاب نمی کردم، نمی دانم الان کجا بودم و چه وضعیتی داشتم.

  دانش آموزان سال بالایی دبیرستانی ما متاسفانه به جای خواندن کتاب، هر روز طور میانگین شش ساعت را در اینترنت و در شبکه های اجتماعی، ارسال پیام، بازی کردن و وبگردی می گذرانند. «بر اساس یافته های گزارشی دیگر، افزایش سرسام آور فعالیت های مرتبط با اینترنت را نمی توان درک کرد: یک دانش آموز سال بالایی دبیرستانی، در سال 2016 شش ساعت در روز را صرف فعالیت های اینترنتی و حضور در شبکه های اجتماعی، ارسال پیام، بازی کردن و وبگردی کرده است که تقریبا دو برابر مدت زمانی است که یک دهه پیش تر صرف می شد. دانش آموزان کلاس هشتم (با 4 ساعت در روز) و کلاس دهمی ها (با 5 ساعت در روز) چندان از آنها عقب تر نیستند.»

  شش ساعت در روز؟ این زمان تقریبا به اندازه ساعات نوبت کاری یک شغل تمام وقت است.

  یکی از دلایل تمرکز من بر حوزه اینترنت همین است. بله من چند کتاب هم نوشته ام، اما اگر می خواهیم حقیقتی را به نسل بعد برسانیم، باید هر جا که هستند به آنها دسترسی پیدا کنیم. و آنها اینجا هستند؛ در اینترنت.

  288-binge-eating-200علاوه بر چیزهایی که تاکنون خوانده اید، اجازه دهید چند عدد و رقم را از مطالعه ای که اخیرا مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها انجام داده را نیز با شما در میان بگذارم. بر اساس این مطالعه نرخ  اوردوز مواد مخدر در میان جوانان ما به شدت رو به افزایش دارد. «در میان مردان 24 تا 35 ساله نرخ اوردوز از سال 2014 تا 2016 هر سال بیش از 25 درصد رشد داشته است،  یعنی حدود 50 نفر در هر 100 هزار نفر در این گروه سنی تا سال 2016 در نتیجه مشکلات ناشی از اوردوز مواد مخدر جان خود را از دست داده اند. زنان 45 تا 54 ساله بیشترین نرخ اوردوز را دارند، اما این میزان در زنان 15 تا 24 ساله نیز بالاترین نرخ ها را از سال 2014 تا 2016 داشته  و هر سال 19 درصد رشد داشته است.»

  این مرکز همچنین دریافته است که بیماری های کبدی ناشی از مصرف بیش از حد الکل به سرعت در میان جوانان در حال افزایش است.

  «امراض کبدی به عنوان ششمین عامل عمده مرگ جوانان 25 تا 44 ساله در سال 2016 جایگزین اچ آی وی شده است. بین سال های 2006 تا  2016 در میان مردان و زنان 25 تا 34 ساله مرگ و میر ناشی از بیماری های کبدی و سیروزکبدی به ترتیب حدود 11 و 9 درصد رشد داشته است. اما کسانی که سن بیشتری دارند، هنوز با نرخ بسیار بیشتری از جوانان جان می بازند.»

  اما غم انگیزترین واقعیت کل این مطالعه این است که خودکشی اکنون دومین عامل اصلی مرگ و میر در آمریکاییان 15 تا 24 ساله محسوب می شود. «در حال حاضر خودکشی دومین عامل اصلی مرگ و میر در بین جوانان 15 تا 24 ساله است که از سال 2014 تا 2016 رشدی 7 درصدی را نشان می دهد. بعلاوه خودکشی سومین عامل عمده در مرگ و میر افراد 25 تا 44 ساله است و در سال 2016 از هر 100 هزار نفر از این گروه سنی، تقریبا جان 17 نفر را گرفته است.»

  خوشتان بیاید یا نه جوانان آینده کشور آمریکا به حساب می آیند. بله، کشور ما امروز در وضعیت ناخوشایندی به سر می برد، اما وقتی که این جوانان «رهبران فردای» کشور شوند اوضاع و احوال چگونه خواهد شد؟

  برای اینکه یک کشور بزرگ باشد، لازم است آدم های بزرگی داشته باشد و در این لحظه  بسیار دشوار می توان به آینده کشورمان خوشبین بود.

  نویسنده: مایکل اسنایدر (Michael Snyder) نویسنده، شخصیت رسانه ای و فعال سیاسی
  منبع: http://yon.ir/EgMuG

  برچسب‌ها