اعتیاد پورنوگرافی

اعتیاد پورنوگرافی؛ علل، علائم و عوارض

مغز نقش مهمی در دریافت لذت بازی می‌کند

  امروزه مشخص شده است استفاده از مواد پورنوگرافی به هر میزان، آثار سمی روی مغز دارد و این آثار شبیه تاثیر کوکائین روی مغز است. 

  متاسفانه اعتیاد به پورنوگرافی، آثار ویرانگری در زندگی فرد دارد. به گونه‌ای که مسوولیت‌های کاری و شغلی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نخواهد توانست کارهایش را درست انجام دهد.

  پورنوگرافی یا هرزه نگاری، تجسمی بی پرده از مسایل جنسی با هدف تحریک یا ارضاست که در قالب‌های مختلف از جمله کتاب، فیلم، اینترنت و مجله ارائه میشود. لغت پورنوگرافی ریشه یونانی داشته و از ترکیب دو واژه «پورن» به معنای «روسپی» و واژه «گرافو» به معنای نگارش به وجود آمده و به معنی روسپی نگاری است.

  از مهم ترین دلایل گرایش به فیلم‌های مستهجن می‌توان به اجتناب از ایجاد رابطه با دیگران و خودارضایی اشاره کرد

  در چند دهه اخیر، با مخاطبین نسل زی که موضوعات جنسی را دیگر به عنوان تابو نمی‌پندارد، یک صنعت نوین تولید و مصرف محتوای پورنوگرافی به وجود آمده است. گسترش رسانه های صوتی و تصویری و اینترنت نیز در رشد بی‌سابقه این صنعت نقش مهمی داشته است، هرچند که کشورهای مختلف قوانین متفاوتی برای سامان دادن به این صنعت دارند.

  اعتیاد به پورنوگرافی یا اعتیاد جنسی، تعاریف مختلفی دارد؛ از جمله استفاده بیش از حد از مواد پورنوگرافی (نوشته، فیلم و تصاویر مستهجن) که باعث اختلال در زندگی روزمره فرد می‌شود یا دچار شدن به عوارض مختلف به دلیل استفاده بیش از حد یا سوءاستفاده از آن.

  از مهم‌ترین دلایل جلب توجه به فیلم‌های مستهجن می‌توان به اجتناب از برقراری ارتباط با دیگران و حتی خودارضایی اشاره کرد. گاهی فرد به دلیل عدم دستیابی به رویاهای خود در زندگی واقعی، به استفاده از نوشته، فیلم و تصاویر مستهجن روی می‌آورد و سعی می‌کند با این وسایل کمبودهای خود را جبران نماید.

  ۵ مرحله اعتیاد پورنوگرافی

  از نظر دانشمندان، مراحل اعتیاد به پورنوگرافی به ۵ مرحله «مواجهه، اعتیاد، افزایش، حساسیت زدایی و عمل) خلاصه می‌شود:

  مرحله مواجهه: بیشتر افرادی که به پورنوگرافی اعتیاد دارند، دیدن و تماشای فیلم‌های مستهجن را از سنین پایین شروع می‌کنند.
  مرحله اعتیاد: در این مرحله فرد مبتلا نمی‌تواند از دیدن و تماشای فیلم مستهجن اجتناب کند.
  مرحله افزایش: در این مرحله روز به روز میزان دسترسی افزایش می‌یابد و بیمار نمی‌تواند از آن دست بکشد.
  مرحله حساسیت زدایی: در این مرحله دیگر بیمار با دیدن فیلم و تصاویر مستهجن مانند اوایل تحریک نمی‌شود بنابراین سعی می‌کند با استفاده بیشتر و متنوع‌تر از مواد پورنوگرافی به حساسیت اولیه دست پیدا کند درحالی که دیگر این اتفاق نمی‌افتد.

  مرحله عمل: در این مرحله فرد از دنیای پورنوگرافی خارج و وارد اعمال پورنوگرافیک می‌شود.

  آثار ویرانگر یک اعتیاد

  متاسفانه اعتیاد به پورنوگرافی، آثار ویرانگری در زندگی فرد دارد؛ به گونه‌ای که مسوولیت‌های کاری و شغلی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نخواهد توانست کارهایش را درست انجام دهد. هزینه زیادی برای پورنوگرافی صرف می‌کند، در محل‌های نامناسب مثل محل کار اقدام به دیدن و استفاده از مواد پورنوگرافی یا اقدام به کارهای خطرناک و وارد شدن در روابط جنسی نامتعارف می‌کند و به دنبال آن به بیماری‌های مختلف و خطرناک مبتلا خواهد شد. در نهایت ادامه چنین رفتاری در مردان متاهل، باعث از هم پاشیدن کانون خانواده خواهد شد.

  امروزه مشخص شده است استفاده از مواد پورنوگرافی به هر میزان آثار سمی روی مغز دارد و این آثار شبیه تاثیر کوکائین روی مغز است.

  برای دسترسی به پورنوگرافی، فقط یک کلیک تا تماشای آن فاصله هست

  برای دسترسی به پورنوگرافی، فقط یک کلیک تا تماشای آن فاصله هست

  در مجله اعتیاد بیشتر بخوانید

  حقایق زندگی با همسر معتاد به پورن تیک تاک

  دروغ، فریبکاری و هرز‌گی؛ اعتیاد جنسی و بهبودی


  سیر تدریجی اعتیاد پورنوگرافی

  نتایج بررسی ها نشان می‌دهد چنین افرادی وارد روابط جنسی بسیار خطرناک مثل روابط جنسی گروهی، سادیسم (لذت در آزار دادن دیگران)، مازوخیسم (لذت در آزار دیدن) و حتی روابط جنسی با حیوانات می‌شوند.
  در حال حاضر ۴۲۰ میلیون سایت اینترنتی در دنیا مواد پورنوگرافی عرضه می‌کنند و علت افزایش روزافزون اعتیاد به پورنوگرافی، دسترسی بسیار آسان به سایت و فیلم‌های مستهجن است. به عبارت دیگر، انسان برای به دست آوردن مواد پورنوگرافی، فقط یک کلیک تا تماشای آن فاصله دارد.

  یکی از خصوصیات هر نوع اعتیادی، ایجاد تدریجی تحمل به موادی است که فرد به آن اعتیاد دارد. مثلا اگر کسی به هروئین معتاد باشد، پس از مدتی همان میزان هروئین همیشگی، اثر دلخواه را برایش نخواهد داشت و به ناچار باید میزان مصرف را زیاد کند. همین موضوع در مورد مواد پورنوگرافی نیز صدق می‌کند، بیمار سعی می کند با استفاده روزافزون از مواد پورنوگرافی به خواسته‌های خود برسد و تعداد ساعت‌هایی که صرف استفاده از مواد پورنوگرافی می‌کند، روز به روز افزایش می‌دهد و در نهایت زندگی‌اش مختل می‌شود.

  درمان اعتیاد جنسی بر پایه روان درمانی، رفتاردرمانی و دارودرمانی استوار است

  میل جنسی من مهارنشدنی است، چه باید بکنم؟

  و … اما درمان

  با راهکارهایی مناسب می‌توان از دام اعتیاد به پورنوگرافی خلاص شد. بنابراین اگر جزء افراد معتاد به استفاده از پورنوگرافی هستید، تغییراتی در کارهایی که هر روز انجام می دادید، بدهید:

  * از حضور در موقعیت‌های پرخطر که باعث می‌شود از پورنوگرافی استفاده کنید، امتناع کنید.

  * فهرستی از نتایج منفی و مثبت استفاده از فیلم یا تصاویر مستهجن تهیه و با خود مرور کنید.

  * سعی کنید کمتر تنها بمانید. بهتر است همیشه یک یا چند نفر در اطراف شما باشند.

  * هر عاملی که باعث کشیده شدن شما به طرف استفاده از پورنوگرافی می‌شود، کنار بگذارید.

  * با تکنیک‌های ساده بر اضطراب، خشم و افسردگی خود غلبه کنید و فعالیت‌هایی که باعث آرامشتان می‌شود، انجام دهید. البته در کنار این راهکارها توصیه می شود حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

  * درمان اعتیاد جنسی، کاری گروهی و بر ۳ پایه اصلی روان درمانی، رفتاردرمانی و دارودرمانی استوار است. با تجویز دارو می‌توان میل جنسی را به شدت کاهش داد و اضطراب یا افسردگی بیمار را درمان کرد. با دارودرمانی، بیمار به راحتی دوره درمان را سپری خواهد کرد.

  Porn Addiction

  برچسب‌ها