تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
12

یک تحقیق جدید پزشکی می‌گوید افرادی که به استفاده دائم از گوشی موبایل اعتیاد دارند دچار خستگی و اضطراب می‌شوند.

به گزارش بخش علمی روزنامه ایندیپندنت، این پژوهش تمرکز خود را بر روی افرادی گذاشته است که در طول ساعات بیداری خود از تلفن موبایل و اینترنت جدا نمی‌شوند. نتیجه این تحقیق پزشکی نشان داده است که استفاده دائم از این ابزار الکترونیکی در مغز انسان یک عدم توازن شیمیایی بوجود می‌آورد که باعث خستگی مفرط و اضطراب و دلواپسی می‌شود.

این افراد تحت آزمایش MRS قرار گرفته‌اند که ترکیبات شیمیایی مغز انسان و تعادل مناسب میان آنها را نشان می‌دهد. بطور مشخص، پزشکان در مغز این افراد به دنبال مقدار ترشح ماده‌ای شیمیایی به نام «گاما آمینوبوتیریک اسید» (GABA) می‌گشتند، که ارتباطات میان سلول‌های عصبی مغز را کُند می‌کند.

نتایج این آزمایش ها نشان داده است که مقدار GABA در مغز کسانی که به استفاده از تلفن موبایل و اینترنت معتاد هستند، یک ماده مهم دیگر در مغز را که هوشیاری و آرامش فکری بوجود می‌آورد کم‌اثر می‌کند و درنتیجه شخص دچار خواب آلودگی و افسردگی روحی می‌شود. 

به گزارش سایکولوژی تودی، افراد زیادی وقتی گوشی خود را گم می‌کنند یا جا می‌گذارند، به‌شدت مضطرب می‌شوند و به هر دری می‌زنند تا آن را پیدا کنند. این وضعیت «نوموفوبیا» نام دارد و در سراسر جهان شایع شده است. شاید این استرس و نگرانی تا حدی طبیعی باشد، چراکه امروزه گوشی هوشمند مانند یک دستگاه رایانه شخصی است که اطلاعات کاربردی زیادی روی آن ذخیره شده؛ اما وقتی این نگرانی از حد طبیعی فراتر برود و به حالتی بیمارگونه تبدیل شود، آن روی سکه استفاده از گوشی‌های هوشمند پدیدار می‌شود و به‌جای آنکه گوشی ابزاری در دست کاربر باشد، این کاربر است که می‌فهمد خود را در اختیار گوشی هوشمند قرار داده و درنهایت هم مشکلات بسیاری ایجاد می‌شود.

محققان دانشگاه بینگهامتون نیویورک اعلام کردند: تاثیر استفاده مفرط از گوشی همراه در آینده بدتر خواهد شد. سرپرست این تحقیق دکتر اسحاق واقفی اظهار کرد: گوشی‌های هوشمند ابزاری برای سرعت و راحتی شده‌اند، اما افراد را در معرض ملالت، خستگی و در نتیجه افسردگی قرار می‌دهند.

در این تحقیق 182 دانشجو، زمان استفاده از گوشی هوشمند خود را گزارش دادند. نتایج نشان داد استفاده مفرط از گوشی همراه عوارضی نظیر مشکلات شخصی، اجتماعی، کاری، افسردگی، اضطراب و حتی کم‌رویی را به دنبال دارد.

در این تحقیق مشخص شد زنان بیشتر در معرض خطر هستند. آنان پیوسته گوشی خود را چک می‌کنند.

 

نظرات

  • تست
    ریپلای

    عجب این شرکت های چند ملتی در گول زدن عوام و جوانان استاد هستند. محصول به این خطرناکی را بین جوانان جا انداخته و خود را ثروتمند تر میکنند...

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.