156-NICA-boy-4-300x200

مرگ سالانه هشت میلیون نفر در دنیا بر اثر مصرف سیگار

  ​​​​​​​به گزارش سازمان بهداشت جهانی سالانه هشت میلیون نفر بر اثر پیامدهای مصرف سیگار می‌میرند. برخی از آنان خودشان هیچگاه سیگار نکشیده‌اند. سازمان بهداشت جهانی خواستار کمک بیشتر به معتادان برای ترک سیگار شده است.

  اینکه مصرف دخانیات برای سلامتی ضرر دارد را بسیاری از مردم دنیا می‌دانند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، در واقع به نظر می‌رسد که روشنگری‌های سال‌های اخیر در این زمینه بیفایده نبوده است، چون آمار نسبی افراد سیگاری کاهش یافته است. اما به دلیل اینکه جمعیت جهان افزایش پیدا کرده هنوز هم  تعداد سیگاری‌ها در حدود ۱،۱ میلیارد نفر ثابت باقی مانده است.

  کرستین شوته، کارشناس بخش بیماری‌های غیرمسری سازمان بهداشت جهانی، معتقد است که گزارش این سازمان باید هشدار و زنگ خطری برای همگان باشد.

  شوته می‌گوید: «هشت میلیون نفر هر سال بر اثر پیامدهای مصرف سیگار می‌میرند و یک میلیون از آن‌ها سیگاری منفعل هستند، یعنی خودشان اصلا سیگاری نیستند بلکه در فضایی حضور دارند که از دود افراد سیگاری آلوده شده است. و طبیعی است که این آمار بسیار نگران‌کننده است و باید کاهش پیدا کند.»

  تنها در آلمان سالانه حدود ۱۲۰ هزار نفر بر اثر پیامدهای مصرف سیگار می‌میرند که سه هزار تن از آنان سیگاری‌های منفعل هستند.

  ترکیه و برزیل به عنوان سرمشق

  با اینکه دفتر مرکزی سازمان بهداشت جهانی در ژنو است این سازمان گزارش خود را در ریو دو ژانیرو معرفی کرد. برزیل پس از ترکیه دومین کشوری است که تمام اقدامات پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی را که وابسته به سازمان ملل است برای کاهش مصرف سیگار اجرا کرده است. در ضمن، در بیشتر کشورهای دنیا مصرف سیگار سخت‌تر و خرید آن گران‌تر شده است.

  اما به گفته شوته، کمک‌هایی که برای ترک سیگار، از جمله در آلمان، ارائه می‌شوند، کافی نیستند. شوته می‌گوید، اگرچه سیستم بیمه درمانی در آلمان خوب و در خدمت شهروندان است و در صورت ابتلا به بیماری بیمه از شهروندان حمایت می‌کند، “اما متاسفانه هنوز بسیاری از بیمه‌ها به طور منظم و جدی به سیگاری‌ها کمک نمی‌کنند تا بتوانند ترک اعتیاد کنند. این وضعیت باید در آلمان تغییر پیدا کند”.

  درخواست افزایش مالیات در آلمان

  چه چیزی می‌تواند به معتادان به سیگار کمک کند تا اعتیادشان را ترک کنند؟ در گزارش سازمان بهداشت جهانی آمده که مشاوره تلفنی، خدمات آنلاین، حمایت پزشک خانوادگی و بسیاری چیزهای دیگر می‌تواند به کسی که معتاد به سیگار کشیدن است کمک کند تا اعتیادش را ترک کند.

  و چگونه می‌شود جوانان را از کشیدن سیگار باز داشت؟ از جمله به وسیله بالا بردن مالیات بر سیگار. به گفته شوته، در آلمان از سال ۲۰۰۵ به بعد مالیات سیگار افزایش چندانی پیدا نکرده و در این عرصه هم باید وضع تغییر کند.

  شوته می‌گوید که آلمان با نظر به تبلیغاتی که در این کشور برای سیگار مجاز است و نیز بسته‌بندی سیگارها هم نمره خوبی نمی‌گیرد. او اشاره می‌کند به اینکه روز به روز بر تعداد کشورهایی که اجازه تبلیغ روی پاکت سیگار را نمی‌دهند افزوده می‌شود. «همه پاکت‌ها مثل هم به نظر می‌رسند، نسبتا غیرجذاب و با علامت‌های بزرگ اخطار.»

  ۱،۳ بیلیون یورو ضرر

  در گزارش سازمان بهداشت جهانی آمده است که مصرف سیگار نه تنها برای سلامتی بلکه برای اقتصاد مضر است. بخش اقتصاد سالانه ۱،۳ بیلیون یورو به دلیل آسیب‌هایی که به سلامتی وارد می‌آید و ناتوانی کارکنان برای حضور در سر کار از دست می‌دهد.

  منبع: دویچ وله

  برچسب‌ها