تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
1520

درباره اعتياد خوشمزه اي كه تعداد معتادان به آن كم نيست.

هيچ كس با شنيدن واژه «اعتياد» احساس خوبي پيدا نمي كند و صحنه هاي خوشايند و زيبائي در ذهنش شكل نمي گيرند . در حالت كلي همه ما اعتياد را با مواد مخدر مي شناسيم و اين پديده را يك ناهنجاري اجتماعي مي دانيم. ولي در اينجا درباره اعتياد به «شكلات» و اينكه واقعا وجود دارد و آيا مي توان آن را در رديف اعتيادهاي معمول جاي داد و يا خير خواهيد خواند.

تقريباً همه شكلات خوردن را خيلي دوست دارند و يكي از تنقلات دوست داشتني است كه انواع بسيار زيادي از آن در بسته هاي زيبا و وسوسه كننده در بازار عرضه مي شوند. مقاومت در برابر وسوسه شكلات خوردن براي هيچ كس راحت نيست و آنهائي كه به هر دليلي از خوردن آن منع شده اند هم سعي مي كنند كمتر جلوي ويترين مغازه هاي شكلات فروشي رد شوند و هيچ وقت شكلات در خانه نگه ندارند!

اگر بخواهيم خيلي كلي صحبت كنيم بايد گفت كه علت غذا خوردن خيلي ها محرك هاي محيطي است و آنها احساسي غذا مي خورند و اين طور نيست كه واقعا گرسنه باشند و پيام گرسنگي مغز باعث شود غذا بخورند . اگر خوب به حالات مان پيش از شكلات و شيريني خوردن دقت كنيم درمي يابيم كه تقريبا در همه موارد افسرده ، مضطرب يا كسل و بي حوصله بوده ايم . ما بي آنكه خود خبر داشته باشيم فهميده ايم كه شكلات خوردن يك «درمان خانگي» براي بالا بردن خلق و سرحال شدن است .

زنان بيش از مردان عاشق شكلات هستند

آمار نشان داده كه تعداد زناني كه به شكلات حرص و ولع دارند بيش از مرداني است كه دچار اين حالت هستند. آنها معمولاً وقتي از شيريني فروشي يا سوپرماركت بيرون مي آيند و در بسته خريدشان يك بسته شكلات هم پيدا مي شود. گاهي اوقات چنين زناني به قدري به خوردن اين خوراكي خوشمزه عادت مي كنند كه وقتي به هر دليلي مجبور مي شوند كمتر شكلات بخورند يا به كلي آن را كنار بگذارند مانند كسي كه به مواد مخدر و روان گردان معتاد باشند دچار نشانه هاي ترك مي شوند!

چرا دوست داريم شكلات بخوريم؟

سایت اعتیادوقتي ما پس از يك روز كاري شلوغ،‌ خسته و كوفته به خانه بر مي گرديم ترجيح مي دهيم پيش از غذاخوردن يك خوراكي چرب يا شيرين به خصوص آنهائي كه قندهاي ساده دارند بخوريم. شكلات يكي از خوراكي هائيست كه در اين اوقات بيش از هر زمان ديگري خواهان آن هستيم. در اين حالت مغز خسته ما به سرعت ماده اي به نام «سروتونين» ترشح مي كند كه سرحال و خوشحال مان خواهد كرد. اين پديده تا حدي مي تواند توضيح دهد كه چرا زنان در روزهاي پيش از قاعدگي بيش از قبل ولع دارند كه شكلات بخورند . در واقع پايه و اساس تشديد ميل به شكلات خوردن در سيكل هاي ماهانه يا قبل از شروع آن تغييرات هورموني است .

دكتر جان هوبل ، يكي از محققان برجسته علوم تغذيه در دانشگاه پرينستون درباره ي اثرات غذاهاي شيرين و چرب و پيامدهاي محروميت از آنها روي موش ها پژوهشي انجام داد. اودريافت موش هائي كه مدتي غذاها و مايعات شيرين خورده بودند پس از محروم شدن از اين غذاها مضطرب و بي قرار شدند ، دندان قروچه داشتند و اندام هايشان مي لرزيد . اين حالات به حالات كسي كه در فاز ترك سيگار يا هر ماده مخدر ديگري است بسيار شباهت دارد.

چه مي شود كه به شكلات معتاد مي شويم؟

شكلات تركيبات بسياري دارد كه از لحاظ بيولوژيك فعال هستند و مي توانند باعث بروز رفتارهاي غير عادي و واكنش هاي ناهنجار رواني شوند كه مصرف خيلي از مواد اعتياد آور ديگر هم چنين پيامدهائي دارد. عده اي از محققان فنلاندي كه درباره پديده ي اعتياد به شكلات تحقيق و بررسي مي كردند ، دريافتند كساني كه به اعتراف خودشان عاشق شكلات هستند و با ولع و حرص عجيبي هر جا شكلات ببينند نمي توانند از آن چشم پوشي كنند با «ديدن» شكلات ترشح بزاق دهانشان بيشتر مي شود و خلقشان تغيير مي كند. متخصصان عقيده دارند كه رفتارهاي معتادان به شكلات بسيار شبيه به رفتار كساني است كه با اعتيادهاي معمولي درگير هستند. آنها حرص و ولع عجيبي به شكلات خوردن دارند ، عادت غذائي شان نادرست است و خلقشان غير طبيعي است .

آيا اعتياد به شكلات واقعا «اعتياد» است؟

با وجود اينكه اعتياد به مواد مخدر رايج و اعتياد به اين خوراكي خوشمزه شباهت هاي زيادي با هم دارند ولي اعتياد به شكلات به معناي واقعي «اعتياد» نيست. درست است كه شكلات موادي در خود دارد كه ما را سرحال مي آورد و خلق مان را بالا مي برد ولي همين مواد به ميزان بيشتر در غذاهائي كه جذابيت كمتري دارند هم وجود دارد. كلم بروكلي يكي از اين خوراكي هاست . مجموعه اي از عوامل مانند ؛ زرق و برق و زيبائي بسته هاي رنگارنگ شكلات ها ، عطر دوست داشتني شان ، وجود موادي در آن كه باعث مي شود فرد سرحال شود و از افسردگي درآيد و نوسانات خلقي و تغيير در ميزان هورمون همگي مي توانند علت اينكه بعضي ها به خصوص زنان با حرص و ولع نمي توانند از هيچ شكلاتي بگذرند را

اعتياد به شكلات … قابل پيشگيري يا اجتناب ناپذير؟

شكلات يك خوراكي دوست داشتني است كه خوردن زياد از حد آن جدا از مضراتي كه براي سلامتي دارد مي تواند ما را از لحاظ رواني به آن معتاد كند. به طور كلي مقاومت در برابر وسوسه خريدن شكلات هائي كه بسته بندي هاي زيبا و جذاب دارند كار آساني نيست ولي ممكن است . شما اگر بخواهيد و اراده كنيد مي توانيد از معتاد شدن تان به شكلات پيشگيري كنيد . به گفته دكتر كن گودريك ، محققي در دانشكده پزشكي بايرون مي گويد :«اين ميل و ولع به شكلات خوردن بيشتر يك پديده اجتماعي است تا يك نياز فيزيكي . ما در دنيائي زندگي مي كنيم كه سرمايه داران صنعت شكلات سازي به شدت با هم رقابت مي كنند تا با توليد شكلات هاي بسيار متنوعي با جذاب ترين عطر و طعم ها برنده اصلي ميدان رقابت باشند. صاحبان اين صنعت با آگهي هاي بسيار جذاب كه به بهترين وجه طراحي شده اند تا به بيننده القا كنند كه شكلات خوردن يكي از بهترين راه هاي سرحال شدن و در نتيجه موفقيت در كار و زندگي است مقاومت در برابر اين حرص و اعتياد به اين خوراكي پرفروش را واقعا سخت مي كند.

1055-OA-chocolate-460
شكلات يك خوراكي دوست داشتني است كه خوردن زياد از حد آن جدا از مضراتي كه براي سلامتي دارد
مي تواند ما را از لحاظ رواني به آن معتاد كند. به طور كلي مقاومت در برابر وسوسه خريدن شكلات هائي
كه بسته بندي هاي زيبا و جذاب دارند كار آساني نيست…

تناقضي كه ما را به دردسر مي اندازد

دراين بين مشكل بزرگ ديگري هم هست . ما در جامعه اي زندگي مي كنيم كه متاسفانه لاغر بودن به خصوص براي زنان يك ارزش است و تب كاهش وزن و لاغر شدن فراگير شده به طوري كه تعداد زناني كه به خاطر لاغر بودن به اختلالات خوردن مبتلايند روز به روز بيشتر مي شود. اين دو پديده به شدت با هم تناقض دارند و اينجا ما هستيم كه بايد سعي كنيم در اين شرايط گيج كننده درباره غذا خوردن مان به بهترين وجه تصميم بگيريم .

واضح است كه چاقي و به دنبال آن افزايش ريسك ابتلا به بيماري هاي گوناگوني كه با چاقي ارتباط دارند ما را وادار مي كند كه رژيم بگيرم و با سختي فراوان لاغر شويم. اكثرمان وقتي موفق مي شويم با تحمل سختي هاي بسيار و محروميت از خيلي از خوراكي هاي دوست داشتني لاغر شويم بسته اي شكلات مي خريم تا به خودمان جايزه دهيم! به اين ترتيب ممكن است سيكل معيوبي شكل گيرد كه در آن گير مي افتيم.

چه كسي برنده اين ميدان است ؟

بدانيد تنهاكساني كه در اين معركه سود مي برند صاحبان صنعت قدرتمند و پول ساز شكلات سازي و گردانندگان صنعت بسيار سودآور تر لاغري و وابستگان به آنها هستند كه با استفاده زيركانه از اين شرايط متناقض ارقام حساب هاي بانكي شان را بيشتر مي كنند.

پس سعي كنيد به شكلات معتاد نشويد و در اين معركه پرهياهو مانند عروسك هاي خيمه شب بازي نباشيد كه نخ هاي شان در دستان سرمايه داراني است كه به هر ترفندي سعي مي كنند شما را بين فروشگاه هاي شكلات فروشي و سالن ها ورزشي و متخصصان لاغري تاب دهند تا شماره نام شان در ليست ثروتمندترين آدم هاي جهان به عدد يك نزديك تر شود.

منبع: آشپز باشي ش 42

درباره انواع اعتیاد در سایت اعتیاد بیشتر بخوانید

پرخوری عصبی یا بولیمیا

پرخوری هم یک نوع اعتیاد است!

انجمن پرخوران گمنام

www.etiad.org

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.