هشدار آمریکا درباره اعتیاد ماری‌جوانا

اروپا؛ بهشت قاچاقچیان و مصرف‌کنندگان مواد‌مخدر

  آخرین گزارش یوروپل و آژانس مبارزه با مواد مخدر اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که شهروندان اروپایی سالانه دست‌کم ۳۰ میلیارد یورو برای خرید مواد مخدر هزینه می‌کنند.

  این افزایش تقاضای بی‌سابقه برای مواد مخدر، کمک مالی شایانی به گروه‌های مافیایی و گروه‌های سازمان یافته در قاره سبز است.

  ماری جوانا و حشیش با ۳۹ درصد تقاضا، درصدر محبوب‌ترین مواد مخدر اروپایی قرار دارند. پس از آن نیز تقاضای ۳۱ درصدی برای کوکائین، ۲۵ درصدی برای هروئین و نهایتا ۵ درصدی برای ام د ام آ و آمفتامین‌ها قرار دارد.

  این گزارش به کل روند تولید تا قاچاق مواد مخدر و سپس توزیع و فروش آنها در سطح این قاره می‌پردازد و توضیح داده است که چگونه بازار خرید و فروش مواد مخدر تاثیر گسترده‌ای بر سلامت و امنیت شهروندان داشته است.

  بنابر آخرین داده‌ها، میزان در دسترس بودن مواد مخدر در اروپا بسیار بالا است و مصرف کنندگان به انواع گسترده‌ای از محصولات با خلوص بالا و قدرت بالا، با قیمت‌های ثابت و حتی در حال کاهش دسترسی دارند. بخش دیگری از این گزارش به تأثیرات زیست محیطی تولید مواد مخدر از جمله جنگل‌زدایی و تخریب منابع طبیعی و ریختن زباله‌های شیمیایی می‌پردازد.

  افزایش خشونت و فساد بازار خرید و فروش مواد مخدر

  این گزارش نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر اروپا، چه به عنوان بازار مواد مخدر و چه به عنوان بخشی از سرزمین تولید برخی از مواد مخدر صحنۀ افزایش خشونت و فساد گسترده و بی‌سابقه بوده است.

  از جمله تاثیرات منفی افزایش خرید و فروش مواد مخدر، بالا رفتن میزان قتل و خشونت‌های مربوط به باندهای مافیایی کنترل مواد مخدر است. بخش دیگر، فشاری است که کارتل‌های بزرگ بر موسسات دولتی وارد کرده و آنها را به میدان فعالیت‌های گسترده تبهکارانه می‌کشانند. این موضوع باعث افزایش قاچاق انسان و تروریسم در قاره سبز نیز شده است.

  در نهایت گسترش بازار مواد مخدر تاثیرات منفی روی اقتصاد سالم داشته است و تجارت‌های قانونی را با معضل «پولشویی‌های مدرن» روبرو کرده است.

  تکنیک‌های تجارت و ابزارهای مهم سوداگران

  سه عنصر جهانی سازی، فناوری و نوآوری، ابزارهایی مهم دست باندهای مافیایی تولید و فروش مواد مخدر هستند. آنها با این ابزار گسترش و توسعۀ بازار خود را تسهیل می‌کنند.

  ماری جوانا
  طبق این گزارش بازار خرید فروش حشیش و ماری جوانا دست‌کم ۱۱.۶ میلیارد یورو گردش سرمایه ایجاد کرده است

  گروههای بزرگ تبهکار بیشترین استفاده را از پیشرفتهای لجستیکی و دنیای دیجیتالی می‌برند. از قاچاق مواد مخدر از طریق پهپادها گرفته تا خدمات پستی آنلاین همه و همه در اختیار گروه‌های تبهکار است. فروش مواد مخدر در «دارک وب» یکی از بارزترین آنها است. گروه‌های سازمان یافته قاچاق مواد مخدر توانسته‌اند تجارت خود را بصورت آنلاین در زبان‌های مختلف گسترش دهند.

  الکسیس گوزدل، مدیر سازمان دیدبان مصرف مواد مخدر و اعتیاد در اروپا می‌گوید: «این گزارش یک فراخوان بیداری برای سیاستگذاران اروپایی است تا هرچه سریعتر برای رسیدگی به بازار مواد مخدر در حال رشد، که به طور فزاینده‌ای جهانی و دیجیتالی شده، مقابله کنند. تولید بیش از حد مواد مخدر در داخل و خارج از مرزهای اتحادیه اروپا منجر به در دسترس بودن زیاد آنها چه به طورطبیعی و چه بصورت مصنوعی می‌شود. این بدان معنی است که هم اکنون مصرف کنندگان به قیمت‌های مقرون به صرفه به طیف متنوعی از محصولات بسیار قدرتمند و خالص دسترسی دارند.»

  کاترین دوبول، مدیر یوروپل هم تاکید می‌کند که با افزایش عمده سرمایه‌گذاری گروههای تبهکار، با معضل گسترش تجارت مواد مخدر در اروپا مواجه هستیم. وی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست می‌کند با سرمایه گذاری بیشتر با این پدیده برخورد کنند.

  کوکائین
  مصرف بالای اروپا باعث افزایش تولید کوکائین در آمریکای لاتین هم شده است

  طبق این گزارش بازار خرید فروش حشیش و ماری جوانا دست‌کم ۱۱.۶ میلیارد یورو گردش سرمایه ایجاد کرده است. ۲۵ میلیون اروپایی بین ۱۵ تا ۶۴ سال مشتری این ماده مخدر هستند. محصولات منشعب از ماری جوانا در اروپا بسیار متنوع هستند. تقاضای بالا برای این محصول عامل اصلی درگیری و خشونت میان گروه‌های سازمان یافته خرید و فروش مواد مخدر است.

  در این گزارش می‌خوانیم که دست‌کم ۱.۳ میلیون نفر از شهروندان اروپا به مواد افیونی و عمدتا هروئین معتاد هستند. ارزش خرده فروشی هروئین مبلغی در حدود ۷.۴ میلیارد یورو تخمین زده می‌شود. نشانه‌هایی از افزایش قاچاق هروئین در مسیر جنوبی، به ویژه از طریق کانال سوئز در این گزارش درج شده است.

  کوکائین هم در زمره مواد مخدری است که با افزایش فروش بی‌سابقه‌ای در اروپا روبروست. کوکائین دومین ماده مخدر محبوب اروپایی‌هاست. تبادل سرمایه مربوط به خرید و فروش کوکائین بیشتر از ۹.۱ میلیارد یورو است. نزدیک به ۴ میلیون اروپایی که بین ۱۵ تا ۶۴ سال شن دارند، در سال‌های گذشته این ماده مخدر را استفاده کرده‌اند.

  همچنان جنوب و غرب اروپا بزرگترین بازار مصرفی کوکائین است. مصرف بالای اروپا باعث افزایش تولید کوکائین در آمریکای لاتین هم شده است. همچنین بسیاری از کارتل‌های حاضر در قاره اروپا در سال‌های اخیر مستقیما وارد عرصه تولید کوکائین در کشورهای آمریکای لاتین شده‌اند.

  آمفتامین، متامفتامین و MDMA اغلب در داخل اتحادیه اروپا تولید و توزیع می‌شوند و تنها ۵ درصد از عرضه مواد مخدر در قاره سبز را در برمی‌گیرند. تبادل مالی ناشی از این ماده مخدر بیش از یک میلیارد یورو است. بیشتر از ۱.۷ میلیون اروپایی تاکنون آمفتامین و متامفتامین و بیشتر از ۲.۶ میلیون ام د ام آ را امتحان کرده‌اند.

  مقابله با بازار مواد مخدر

  در این گزارش تاکید شده است که هر اندازه بازار تجارت مواد مخدر بطور فزاینده‌ای پیچیده، تطبیقی و پویا است، به همان اندازه سیاست‌های اتحادیه اروپا باید چابک، تطبیقی و یکپارچه باشند. از اقدام به عملیات گسترده در جهت نابودی کامل گروههای تبهکار تا مقابله با فساد مالی و اداری در بنادر اصلی میزبان مواد مخدر و نهایتا از بین بردن آزمایشگاههای غیرقانونی تولید مواد مخدر باید در دستور کار اتحادیه اروپا قرارگیرد.

  همچنین دو سازمان مورد نظر تاکید کرده‌اند که برای مبارزه با قاچاق غیرقانونی مواد مخدر باید آماده مقابله احتمالی با نوآوری‌هایی از بیل استفاده از پهپادها، ارزهای مجازی و بیت کوین و اتوماسیون زنجیره تهیه و توزیع مواد مخدر نیز بود.

  یورونیوز

  برچسب‌ها