تاریخ انتشار:
اشتراک گذاری:
942

 قمار علاوه‌ بر آن‌که یک عادت نامطلوب است، اکثراً مشکل‌آفرین هم می‌شود.

اگر سری به پوکر کلاب های ونکوور بزنید خیلی زود متوجه می شوید تعداد زیادی از ایرانی‌های مهاجر شب ها را آنجا صبح می کنند. درباره احتمال اعتیاد به پوکر و نحوه مقابله با این مشکل بیشتر بدانید.

آیا پوکر اعتیادآور است؟

همه ما درباره اعتیاد به قمار کم‌وبیش اطلاعاتی داریم. می‌دانیم که اعتیاد به قمار زندگی‌های فراوانی را برباد داده و باید از آن دوری کرد. اما این روزها نوع تازه‌ای از این اعتیاد در حال رشد است که خطرناک‌تر از انواع دیگر به نظر می‌رسد. اعتیاد به پوکر.

به گفته متخصصان مرکز HelpGuide، این اعتیاد خطرناک است چون پوکربازها عموما اعتیاد به پوکر را باور نمی‌کنند. اما همین بازی ظاهرا کم‌خطر طوری بر زندگی افراد تاثیر می‌گذارد که در بعضی محله‌های شهرهای بزرگ آمریکا اعتیاد به پوکر از اعتیاد به الکل و مواد مخدر فراگیرتر شده است.

چطور به پوکر معتاد می‌شوند؟

علاقه به پوکر به آرامی شروع می‌شود. ممکن است در تلویزیون بازی هوشمندانه و برد میلیون‌دلاری پوکرباز مشهور ایرانی الاصل “آنتونیو اسفندیاری” را ببینید و فکر کنید: «هی! من‌ هم بلدم!» اعتیاد به پوکر ممکن است با پوکر دوستانه آغاز شود: رفقا را یک دوشنبه شب برای بازی به خانه دعوت می‌کنید و آنها را می‌برید. پول زیادی نصیب‌تان نمی‌شود اما حس می‌کنید که چقدر بازی جذابی است و علاوه بر شانس به هوش هم نیاز دارد. بعد در جمع‌های جدی‌تر اما باز هم دوستانه پوکر بازی می‌کنید. برد و باخت در اینجا جدی‌تر است اما می‌شود قضیه را جمع‌وجور کرد. اما آن‌روزی که پوکر با غریبه‌ها را شروع کردید ماجرا کاملا تغییر می‌کند. روزی که پوکر آنلاین را کشف می‌کنید متوجه می‌شوید که دیگر به هیچ‌چیزی دیگری در دنیا نیاز و علاقه ندارید. هیچ چیز مثل پوکر شما را سرحال نمی‌آورد.

تعداد زیادی از آدم‌ها به پوکر معتاد می‌شود چون چند باری خوب برده‌اند و دوست‌دارند دوباره ببرند. برای عده دیگری آن هیجان و ترشح آدرنالین موقع بازی اهمیت دارد. عده دیگری چند بار بد باخته‌اند و حالا بازی می‌کنند تا شاید آن باخت‌ها را جبران کنند.

239-GA-gambling-addict.460

اشخاصی که مرتباً قمار می کنند ممکن است از احساسات خود با دیگران جدا افتند. آنها ممکن است بدون اراده یا از روی عادت عکس العمل نشان دهند و به شرایط و اوضاع و احوالی که قبل از قمار آنها وجود دارد یا بر آن اثر می گذارد توجهی نشان ندهند

نظر انجمن روان‌پزشکان آمریکا درباره اعتیاد به قمار 

متاسفانه اعتیاد به قمار و پوکر واقعیت دارد. انجمن روانپزشکان آمریکا گروهی از «قماربازی‌های مشکل‌دار» را در زیرشاخه impulse control disorder دسته‌بندی می‌کند و بخش‌های جدی‌تر آن را در رده معتادان قرار داده است.

اختلال کنترل تکانه (Impulse control disorder) ناتوانی برای مقاومت در مقابل یک تکانه یا انگیزه است که برای دیگران یا خود شخص خطرناک است و با احساس لذت پس از تحقق آن همراه می‌شود.

روان‌شناسان شش نوع رفتار را جزء نشانه‌های ابتلا به همین این اختلال دسته‌بندی می‌کنند که سومی به بحث ما مربوط است.

 قماربازی بیمارگونه

عبارت است از دوره‌های قماربازی که منجر به درهم گسیختگی اجتماعی-اقتصادی، مقروض شدن و فعالیت‌های غیر قانونی شود.

پس روان‌پزشکان پوکربازهای مشکل‌دار را معتاد قلمداد می‌کنند و اعتقاد دارند اعتیاد به قمار یک اختلال جدی است.

خوش‌بختانه در بریتیش کلمبیا در ورودی تمام کازینوها و پوکرکلاب‌ها آگهی‌هایی وجود دارد که از شما می‌خواهد اگر با قمار مشکل دارید با آنها تماس بگیرید.

شما می‌توانید از خدمات رایگان آنها استفاده کنید و با روانشناس متخصص ترک اعتیاد به قمار مشاوره کنید. در ضمن این امکان هم وجود دارد که خودتان درخواست ممنوع‌الورودی به این مراکز را بدهید.

آیا پوکر اعتیادآور است؟ جواب این سوال مثبت است.

تا دیر نشده دست بکار شوید.

منبع: سایت ونکوور نامه

نظرات

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.