سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار

آمریکا سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار را ممنوع کرد

  پس از بالاگرفتن نگرانی از اپیدمی رواج سیگارهای الکترونیکی در میان نوجوانان آمریکایی، دولت این کشور خرید و فروش محصولات طعم‌دار این نوع سیگارها را ممنوع کرده است.

  چین، هند، برزیل و کره‌جنوبی هم اقدامت مشابهی صورت داده‌اند.

  وزارت بهداشت آمریکا تمایل گسترده نوجوانان به سیگارهای اکترونیکی را یک تهدید جدی برای سلامت جامعه آمریکایی ارزیابی کرده است.

  این قانون جدید شامل انواع سیگارهای الکترونیکی با طعم انواع میوه‌ها می‌شود که بنابر گزارش‌ها یکی از مشوق‌های اصلی نوجوانان برای روی آوردن به سیگارهای الکترونیکی است.

  در چند سال گذشته آمریکا شاهد رشد بی‌سابقه مرگ و میر و بستری شدن مرتبط با سیگارهای الکترونیکی بوده است

  ماه سپتامبر گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال افزایش موارد مرگ و میر و بیماری مرتبط با کشیدن سیگارهای الکترونیکی یا ویپ در این کشور گفته بود قصد دارد سیگارهای الکترونیکی طعم دار را ممنوع کند.

  سال گذشته گزارش شد که ۵۵ مورد مرگ و ۲۵۰۰ مورد بستری مرتبط با مشکلات تنفسی ناشی از استعمال این نوع سیگارها ثبت شده که بازتاب آن در رسانه های آمریکا با نگرانی گسترده در سطح این کشور همراه شد.

  با وجود این، ممنوعیت جدید شامل سیگارهای الکترونیکی با طعم تنباکو و منتول (فرآورده‌های گیاهان نعنایی) نخواهد شد و همچنین محصولات دخانی دیگر با طعم میوها هم همچنان اجازه تولید و خرید و فروش خواهند داشت.

  آلکس آذار، وزیر بهداشت دولت آمریکا، روز پنجشنبه، دوم ژانویه ۲۰۲۰، همزمان با اعلام این ممنوعیت جدید گفت که نظام بهداشتی ایالات متحده همچنان به دنبال ارایه محصولات دخانی است که بتوانند جایگزین سیگارهای کلاسیک شوند اما همزمان مصر است به نگرانی‌ها درباره گسترش اعتیاد به محصولات جدید دخانی در میان نوجوانان واکنش نشان دهد.

  این اقدام دولت آمریکا همسو با تصمیمات مشابهی در کشورهای چون هند، کره‌جنوبی، برزیل و چین است که به تازگی مقررات جدی برای کنترل مصرف سیگارهای الکترونیکی وضع کرده‌اند.

  صنعت بزرگ سیگارهای الکترونیکی

  در چند سال گذشته آمریکا شاهد رشد بی‌سابقه مرگ و میر و بستری شدن مرتبط با سیگارهای الکترونیکی بوده است به طوری که مرکز مدیریت بیماری‌های این کشور اعلام کرده تاکنون ۵۵ مورد مرگ و بیش از ۲۵۰۰ بستری مرتبط با این نوع سیگارها را ثبت کرده است.

  محققان و بازرسان معتقدند افزودن ماده توکوفریل استات که به ویتامین ای استات هم شهرت دارد و همچنین افزودن ماریجوآنا به محصولات دخانی الکترونیک در شکل‌گیری اپیدمی بیماریهای تنفسی و مرگ و میر قربانیان نقش داشته است.

  جول، بزرگترین تولیدکننده سیگارهای الکترونیکی در آمریکا پیش از صدور این ممنوعیت جدید هم تولید محصولات طعم‌دار خود را متوقف کرده بود.

  با وجود این فعالانی که به رواج صنعت دخانیات الکترونیک معترضند می‌گویند باید قوانین سختگیرانه‌تری وضع شود چرا که در شرایط فعلی، ممنوع کردن سیگارهای الکترونیک طعم‌دار میوه‌ای می‌تواند “خیلی راحت” موجب جایگزین شدن آنها با محصولاتی که با طعم‌های نعنایی در بازار موجودند شود.

  اما مقام‌های اداره دارو و غذای آمریکا می‌گویند اوضاع را تحت نظر خواهند داشت و چنانچه افزایش گرایش به سوی محصولات نعنایی را مشاهده کنند برای تصویب قوانین سختگیرانه علیه آنها اقدام خواهند کرد.

  دولت آمریکا همچنین اخیرا سن قانونی خرید سیگار و محصولات دخانی را به ۲۱ سالگی افزایش داد.

  ‌‌BBC

  برچسب‌ها