روش بهبودی معتادان گمنام

انجمن معتادان گمنام NA

نگاهی به روش بهبودی معتادان گمنام

NA چیست؟

شاید تاکنون بارها و بارها نام NA‌ یا همان Narcotics Anonymous را شنیده باشید. این انجمن که به فارسی معتادان گمنام نامیده می شود، یکی از بزرگترین NGOهای فعال در زمینه درمان بیماری اعتیاد است.

اِن اِی در واقع برای ترک مواد مخدر راهی ارائه نمی‌کند. بلکه برنامه‌ای موثر برای باقی ماندن در ترک برای معتادان است و به شیوه ترک فیزیکی کاری ندارد. در حقیقت کسانی که شیوه بهبودی انجمن معتادان گمنام را برای باقی ماندن در پاکی انتخاب می‌کنند میتوانند از هر روشی برای رهایی جسمی از بیماری اعتیاد استفاده کرده باشند.

انجمن معتادان گمنام یک تشکل غیردولتی و مستقل است که هیچ بودجه دولتی ندارد و به هیچ کجا وابسته نیست. تنها شرط عضویت در این انجمن هم تمایل به قطع مصرف مواد مخدر است. یکی از اهداف نهایی NA این است که روزی به جایی برسند که هر معتادی در دنیا فرصت تجربه پیام بهبودی را به زبان و فرهنگ خاص خود داشته باشد و شانسی برای یافتن راه تازه‌ای در زندگی به دست آورد. خدمتگزاران اِن اِی همه بدون دریافت دستمزد و تنها از روی عشق در این انجمن کار می‌ٔکنند.

NA از کجا آمد؟

در منابع مربوط به تاریخچه این انجمن آمده که بتوان یکی از اولین بنیانگذار NA‌ را در جهان جیمی کی امریکایی نامید. کسی که هنوز هم گمنامی اش را حفظ کرده و بیشتر مردم نام کامل فامیلی او را نمی داند. او که قرص و الکل مصرف می کرد با انجمن AA که همان الکلی های گمنام است در ارتباط بود و با آنکه از نظر شنوایی مشکل داشت و خیلی وقت ها حرف ها را به خوبی نمی شنید باز هم در جلسات شرکت می کرد.

پس از تلاش های او برای راه اندازی انجمنی شبیه به الکلی ها برای معتادان به مواد مخدر اولین کمیته اجرایی نشست های تخصصی NA در سال 1953 در کالیفرنیای جنوبی با حضور 6 نفر برگزار شد. آرام آرام قدم‌ها و سنت‌ها نوشته شدند و انجمن NA شکل گرفت و توانست معتادان را که تا آن زمان به عنوان مجرم به آنها نگاه می‌شد به عنوان بیمار به جامعه معرفی کند. جیمی به تمام نامه‌هایی که برای او از کشورهای مختلف و درباره مواد مخدر ارسال می‌شد، پاسخ می‌داد و نوارهای ضبط شده در جلسات و همین طور نشریات را برایشان می‌فرستاد و نگارش کتاب «نگاهی دیگر» را به پایان رساند. پس از موفقیت هایی که انجمن معتادان گمنام در امریکا داشتند رمز موفقیت آنها به دیگر کشورها نیز سرایت کرد و NA جهانی شد. در حال حاضر روش بهبودی و درمان NA در 132 کشور دنیا در حال اجراست و بیش از یک میلیون عضو در حال بهبودی دارد.

روش بهبودی معتادان گمنام
روش درمانی NA کاملا رایگان است و هزینه‌های انجمن نیز از طریق کمک‌های داوطلبانه اعضا و فروش نشریات تامین میشود

NA در ایران

اولین جلسه معتادان گمنام در سال 1369 با چند عضو در حال بهبودی در مرکز بازپروری قرچک ورامین آغاز کرد و پس از وقفه‌ای طولانی در مرداد 1373 با تشکیل گروهی توانست محلی برای برگزاری جلسات خارج از مرکز بازپروری اجاره و کار خود را به طور رسمی شروع کند. تمرکز بهبودی در NA روی مشکل اعتیاد است نه یک نوع ماده خاص بنابراین هرکس که بخواهد مصرف مواد مخدر را قطع کند می تواند عضوی از انجمن معتادان گمنام باشد.

براساس آخرین آمار موجود نزدیک به ۶۵۰ هزار نفر عضو این انجمن عضو هستند که بیش از ۵۰ هزار نفر آنها زن می‌باشند. گروه های NA از معتادانی تشکیل می‌شود که می خواهند یکدیگر را در بهبودی، پیام رسانی مستقیم به دیگر معتادان و شرکت در فعالیت‌ها و خدمات NA حمایت کنند. در حال حاضر NA در ایران بیش از 4000 گروه دارد. زمان جلسات در NA  معمولا نود دقیقه است. اعضای جدید راهنما انتخاب می‌کنند و راهنماها با آنها قدم‌ها وسنت‌ها را کار می‌کنند تا از نظر روحی و روانی تزکیه پیدا کرده و فکرشان از مواد مخدر دور شود.

ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر

کسانی را تصور کنید که برای تفریح به جنگل رفتند ولی در لابلای درختان انبوه گم شدند و نمی‌توانند راه بازگشت را پیدا کنند. در همین بین وقتی آنها به دنبال راه نجات هستند، با کسی روبرو می‌شوند که او هم مانند آنها گم شده بوده ولی راه نجات را بلد است و تنها به خاطر اینکه به گمشده‌ها کمک کند در جنگل باقی مانده است. او در NA همان راهنماست که به شوق نشان دادن راه رهایی به معتادان خدمت خود را در برنامه بهبودی دنبال می‌کند.

روش اصلی بهبودی در معتادان گمنام هم باور برنامه درمان و ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر است. اعضا با شرکت در جلسات و صحبت درباه تجربه و بهبودی خود به هم کمک می‌کنند. در اِن‌اِی دو نوع جلسه باز و بسته وجود دارد. جلسه باز جلسه‌ای است که شرکت برای عموم حتی افراد غیر معتاد در آن آزاد است و جلسه بسته جلساتی است که در آن اعضای انجمن حق حضور دارند و تلاش می‌کنند پیام امید و رهایی از اعتیاد را به دیگران برسانند. آنها در این جلسات از تجربیات بهبودی خود سخن میگویند. روش درمانی NA کاملا رایگان است و هزینه‌های انجمن نیز از طریق کمک‌های داوطلبانه اعضا و فروش نشریات تامین می شود.

راه های ارتباطی با این انجمن را از طریق آدرس ها و شماره تماس های زیر می توانید پیدا کنید

سایت معتادان گمنام ایران :  http://nairan.org        پست الکترونیک: info@na-iran.org

سایت معتادان گمنام، منطقه ۱ (شامل تهران): http://nairan1.org

آدرس: تهران، خیابان مطهری، بعد از سهروردی، پلاک ۵۳ طبقه ۴، واحد ۴

تلفن: ۸۸۴۰۰۳۳۲ ۸۸۴۰۰۵۷۱ تلگرام: ۰۹۱۰۴۷۱۴۷۱۰

آدرس اینترنتی سازمان جهانی :  http://na.org