افزایش مرگ ومیر ناشی از بیماری های کبدی در انگلیس به دلیل بالا رفتن مصرف الکل

سایت اعتیادمقامات بهداشتی انگلیس هشدار دادند که آمار مرگ و میر ناشی از بیماری های کبدی طی ۱۲ سال گذشته در این کشور به دلیل بالا رفتن مصرف الکل و رشد چاقی، روندی افزایشی داشته است.

براساس گزارش وزارت بهداشت انگلیس، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های کبدی در ۱۲ سال گذشته، ۴۰ درصد افزایش افزایش داشته که این نرخ در مردان دو برابر زنان بوده است. در تحقیق وزارت بهداشت انگلیس که توسط پرفسور 'جولیا ورنه' صورت گرفته، مشخص شده که افزایش 'تکان دهنده و سریع ' مرگ و میر ناشی از بیماری های کبدی در ۱۲ سال یاد شده با میزان مصرف الکل رابطه مستقیم داشته است.

افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های کبدی که گفته می شود در انگلیس شایع شده است، در حالی صورت می گیرد که در سایر کشورهای اروپایی این مساله، روند کاهشی داشته است.

در حال حاضر بعد از بیماری های کشنده قلبی، سرطان، سکته مغزی و بیماری های تنفسی، پنجمین عامل مرگ و میر در انگلیس بیماری های کبدی محسوب می شود.

براساس آمار وزارت بهداشت انگلیس، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ میلادی شمار افرادی به دلیل ابتلا به بیماریهای کبدی فوت کرده اند ۱۰ هزار و ۹۴۸ مورد بوده که ۴۰ درصد رشد داشته است.

این آمار نشانگر آن است که تنها ۵ درصد از این بیماریهای کبدی درانگلیس ناشی از عملکرد غیرعادی سیستم ایمنی بدن بیماران بوده و مابقی ناشی از سه عامل اصلی الکل، چاقی و ویروس هپاتیت بوده است.

به گفته جولیا ورنه، همه عوامل اصلی که می توانند در بروز بیماری های کبدی دخیل باشند در سال های اخیر در انگلیس رو به افزایش بوده اند اما الکل به دلیل داشتن سهمی ۳۷ درصدی در بروز این بیماری ها، بسیار قابل توجه بوده است.

وی با بیان اینکه بیماری های کبدی می تواند نسل جوان را هدف قرار دهد، گفت: ضروری است که هشدارهای لازم به جامعه درباره خطرات این بیماری ها داده شود.
نمایندگان مجلس انگلیس در ماه مارس گذشته ضمن انتقاد از دولت این کشور به دلیل نادیده گرفتن 'عواقب فاجعه بار' بیماری های کبدی، خواستار افزایش مالیات بر مصرف الکل و تدابیر پیشگیرانه در انگلیس شده بودند.

کبد عضوی حیاتی است که بدون آن هضم غذا و جذب مواد مغذی غیرممکن است و این عضو مهم برای انجام بیشتر اعمال متابولیک بدن ضروری بوده و بیش از ۵۰۰ عمل مختلف را انجام می دهد.

منبع: www.etiad.org