استعمال دخانیات علت اصلی بروز سرطان دهان است

7-NicA-cig-smoke-200دبیر علمی پنجاه و چهارمین کنگره انجمن دندانپزشکی ایران گفت: سرطان دهان ششمین سرطان شایع در انسان است و استعمال دخانیات از علل اصلی بروز آن به شمار میرود.

به گزارش سایت اعتیاد به نقل از ایرنا، دکتر پوریا مطهری استعمال دخانیات از جمله سیگار، قلیان و پیپ را شایع ترین علت بروز سرطان دهان برشمرد و افزود: با قطع استعمال دخانیات می توان از بروز سرطان دهان پیشگیری کرد.

وی با تاکید بر ضرورت عزم عمومی در سطح ملی برای کنترل استعمال دخانیات اظهار داشت: سرطان دهان همه قسمت‌های دهان ازجمله مخاط، لب، گونه، سقف و کف دهان و زبان را دربرمی‌گیرد و با وجود پیشرفت‌های پزشکی درمان قابل توجهی برای مبتلایان به آن نمی‌توان ارایه داد.

ظهور سرطان دهان بیشتر به صورت زخم است؛ گسترش این زخم تدریجی و آرام است و به تدریج تمام قسمت‌های دهان را متاثر می‌کند. دکتر مطهری افزود: در این نوع سرطان خطر درگیری غدد لنفاوی نیز وجود دارد و درمان اصلی این بیماری جراحی و درمان جانبی آن رادیوتراپی و شیمی درمانی است. وی با اظهار نگرانی از شیوع استعمال قلیان در میان جوانان ادامه داد: این افراد از خطرات و عوارض استفاده از قلیان بی اطلاع هستند.