کشف بیش از ۱۷ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان از ابتدای سال تاکنون

امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف بیش از ۱۷ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کشور از ابتدای سال‌جاری تاکنون خبر داد. ناصر اصلانی معاون ستاد، گفت: مجموع کشفیات این مدت ۱۷ هزار و ۱۰۰  کیلوگرم می‌باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۷.۶درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: بیشترین حجم مواد مکشوفه مربوط به تریاک به میزان ۱۳ هزار و ۳۲۹ کیلوگرم بوده است که ۷۸ درصد مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین از این میزان، ۱۷۴۶ کیلوگرم حشیش، ۶۱۱ کیلوگرم هرویین، ۳۱۹ کیلوگرم شیشه، ۳۳۶ کیلوگرم مرفین، ۱۳۵۰۴ عدد قرص روان‌گردان، دو هزار لیتر مواد پیش‌ساز و ۷۵۸ کیلوگرم سایر مواد کشف و ضبط شده است.

اصلانی با بیان اینکه این میزان از کشفیات طی ۲۴۰۵ فقره عملیات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۷.۱۱ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است.

در مدت مورد بررسی مجموعاً ۲۳ هزار و ۱۸۳ متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر و خصوصاً طی طرح‌های جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در سطح کشور دستگیر شده‌اند که از این تعداد ۴۵۱ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و روانگردان، ۴۹۳۰ نفر خرده‌فروش و توزیع‌کننده مواد و ۱۷ هزار و ۵۶۵ نفر معتاد متجاهر دستگیر شده‌اند و ۵۳۸ نفر نیز طی سایر عملیات‌های مرتبط با موضوع مواد مخدر دستگیر شده‌اند.  

معاون مقابله با عرضه ستاد افزود: از ۱۳ هزار و ۵۰۴ عدد قرص های روانگردان مکشوفه در این مقطع، بیشترین تعداد با ۶۹۴۳  عدد مربوط به استان گلستان است که نشان دهنده ۵۱.۴ درصد مجموع کشفیات قرص های روانگردان در مدت مزبور است.

اصلانی با بیان اینکه بالغ بر ۶۸.۷  درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به هفت استان کشور می‌باشد،‌ اظهار داشت: بیشترین حجم کشفیات با ۲۱۰۰ کیلوگرم مربوط به استان کرمان است که معادل ۱۲.۳ درصد کشفیات کشور می‌باشد و تهران با ۱۸۹۲ کیلوگرم، اصفهان با ۱۸۲۱ کیلوگرم، فارس با ۱۷۴۲ کیلوگرم، سیستان و بلوچستان با ۱۵۷۰ کیلوگرم، خراسان جنوبی با ۱۴۴۲ کیلوگرم و هرمزگان با ۱۱۷۴ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ معاون مقابله با عرضه ستاد افزود: سهم کشفیات ۵ استان اولویت دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان ، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی از کشفیات کشور در مدت یاد شده  ۴۰.۹ درصد است.

اصلانی اظهار کرد: طی این مدت، ۲۷۷ دستگاه خودرو،  ۲۹ دستگاه موتورسیکلت، ۳ قبضه سلاح و ۳۹ دستگاه موبایل توقیف شد.

منبع: ایسنا