هشدار: افزایش قیمت شیشه خطرناک است

درحالی که رییس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ از سه برابر شدن قیمت مخدر شیشه پس از افزایش نرخ دلار و دیگر ارزها خبر داده، برخی مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن رد این موضوع، افزایش قیمت این ماده مخدر را تحت تاثیر شاخص‌های متعددی می‌دانند که افزایش قیمت دلار تنها یکی از آنهاست.

سرهنگ محمد بخشنده، رییس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ با اشاره به افزایش قیمت مخدر شیشه همزمان با نوسانات بازار ارز گفته بود: در حال حاضر مخدر «شیشه» به ازای هر کیلو ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به فروش می رسد که قبلا قیمت این ماده کیلویی ۳۰ میلیون تومان بود؛ این در حالیست که برخی دیگر از مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گویند: افزایش قیمت شیشه به شاخصهای متعددی همچون جمع آوری معتادان متجاهر و دستگیری مواد فروشان، کشف و انهدام لابراتورهای ساخت شیشه و اِعمال محدودیت‌ در مرزهای غربی و رفت و آمد کوله بران وابسته است و تنها متاثر از قیمت ارز نیست.

کاهش قیمت «تریاک»

قیمت ۳۸۰ هزار تومانی هر کیلو تریاک در مزرعه‌های افغانستان نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش داشته است. سال گذشته روند تولید تریاک در افغانستان دو برابر و حدود ۹۰۰۰ تن تولید بود. اگرچه برآورد ما از میزان تولید تریاک در افغانستان بیشتر است اما با این وجود همین میزان افزایش تولید نیز باعث کاهش قیمت تریاک شده است.

 قیمت تریاک در کشورمان نزدیک به سه تا چهار درصد کاهش داشته است: میانگین قیمت تریاک در ایران با توجه به روند افغانستان و تولیدش باید با کاهش ۵۰ درصدی روبرو می‌شد این در حالیست که علی‌رغم افزایش نرخ ارز، قیمت تریاک در همان رِنج سابق بوده و حتی بین سه تا چهار درصد کاهش داشته است.

دلایل افزایش قیمت «شیشه»

قیمت ماده مخدر «شیشه» به دلیل اینکه پیش سازهای تولید آن از خارج از کشور وارد می‌شود و در نتیجه تحت تاثیر قیمت دلار است دچار نوسانات بیشتری شده است که در حال حاضر نرخ دقیق آن مشخص نیست. نمی‌توان به طور دقیق تعیین کرد که تغییر قیمت شیشه تحت تاثیر قیمت دلار است چرا که جلوگیری از ورود شیشه و پیش‌سازها، کشف این ماده مخدر در لابراتوارها و … بوده است. به تازگی تعدادی از معتادان متجاهر در تهران جمع‌آوری شدند که ممکن است درصدی از آنها مصرف کننده شیشه بوده باشند. همین مسئله نیز ممکن است بر روی قیمت شیشه تاثیرگذار باشد. همچنین کاهش ورود مواد پیش ساز به دلیل اعمال محدودیت در مرزهای غربی کشور و تعطیلی کوله بری و یا کشف لابراتوارهای تولید شیشه از سوی دستگاه‌های پلیسی، اطلاعاتی و امنیتی موجب نوسان قیمت این ماده مخدر شده است.

 دو سال گذشته زنجیره اقداماتی علیه لابراتوارهای تولید شیشه انجام شد و تعدادی از آنها کشف و منهدم شدند؛ این اقدام باعث افزایش سه برابری قیمت شیشه شد و به همین دلیل نمی‌توان گفت که افزایش قیمت این ماده مخدر تنها تحت تاثیر یک فاکتور خاص مثل افزایش قیمت دلار است.

پیش‌بینی گرایش مصرف‌کنندگان شیشه به سمت هروئین و تریاک

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور درباره افزایش قیمت شیشه و تاثیری آن بر  گرایش مصرف کنندگان برای مصرف سایر مواد نیز گفت: در گذشته معمولا مصرف کنندگان شیشه به سمت مصرف هروئین یا تریاک می‌رفتند. مصرف کنندگان موادی مانند هروئین و شیشه با مصرف کنندگان ماده‌ای مانند گل متفاوت هستند و مصرف گل پاسخگوی نیاز این افراد نیست. گل ماده مخدری است که معمولا جوانان و دانشجویان قبل از آغاز مصرف مواد دیگر از آن استفاده می‌کنند و برای کسی که مصرف کننده شیشه و هروئین است، مصرف گل پاسخگوی خوبی نیست.

یک کارشناس اعتیاد: احتمال تغییر الگوی مصرف‌کنندگان شیشه به روش‌های پرخطر مصرف 

سیدعلی شفیعی، پزشک و کارشناس اعتیاد نیز با اشاره به این موضوع، ضمن بیان اینکه افزایش قیمت دلار به دو شکل می‌تواند بر روی قیمت مواد مخدر تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: یکی از این تاثیرات کاهش قدرت مصرف کننده‌ها و دیگری افزایش قیمت مواد مخدر است که به نوعی تابع قیمت جهانی آن محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه زمانی که افراد قدرت خریدشان کاهش پیدا می‌کند به اشکالی گوناگونی واکنش نشان می‌دهند اظهار کرد: بر اساس اینکه افراد مصرف کننده چه ماده‌ای با چه میزان و بنیه اقتصادی هستند ممکن است یا به سراغ ترک ماده مخدر مصرفی بروند و برای مثال از مواد درمانی نگهدارنده استفاده کنند و یا افرادی که از تمکن مالی بالاتری برخوردارند تغییری در نوع مصرف‌شان ایجاد نکنند.

برای افرادی که امکان ترک برایشان فراهم نیست نیز ممکن است دو اتفاق رخ دهد: یکی آنکه الگوی مصرف‌شان را تغییر دهند و به سراغ مواد ارزانقیمت‌تر بروند و یا اینکه روش مصرف‌شان را برای مثال از مصرف استنشاقی به مصرف تزریقی تغییر دهند تا میزان کمتری از مواد استفاده کنند. این تغییر الگوی مصرف بسیار پرخطرتر است و می‌تواند حالت‌های سایکوز آنها را با شدت بیشتری ایجاد کند.

در سال‌های اخیر تعداد بیشتری از مصرف کنندگان به طور همزمان از چند ماده استفاده می‌کنند، برای مثال افرادی که مصرف کننده شیشه هستند ممکن است احتمال مصرف تزریقی در آنها افزایش یابد. مصرف کنندگان این ماده ممکن است به سراغ مصرف مواد محرک دیگر و یا داروهایی بروند که هنوز قیمت‌شان افزایش نیافته است. همچنین ممکن است شیوع مصرف مواد محرکی دیگر مانند گل در آنها افزایش پیدا کند.

شفیعی با بیان اینکه بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که مصرف گل در جامعه افزایش پیدا کرده است، افزود: با این وجود اثبات این مسئله که مصرف کنندگان شیشه نسبت به مصرف این ماده تغییر جهت داده‌اند نیازمند تحقیقات بیشتری است. بیشتر این مصرف کنندگان به شکل همزمان چند ماده مخدر را استفاده می‌کنند.

 فروشندگان نیز برای تطبیق با شرایط جدید برای عرضه مواد مخدر با قیمت کمتر به آن ناخالصی اضافه می‌کنند. افزودن این ناخالصی‌ها به شدت خطرآفرین است و هر چه ماده‌ای ناخالص تر باشد با عوارض بیشتری همراه است.

شفیعی با هشدار نسبت به تغییر الگوی مواد مصرفی و استفاده افراد از ترکیبات ناآشنا نیز تاکید کرد: در این حالت شانس مسمومیت افراد افزایش یافته و معتادینی که پیش از این از ماده خاصی استفاده می‌کردند نمی‌توانند مصرف‌شان را کنترل کنند و نیازمند حمایت‌های لازم برای در جریان قرار گرفتن تغییرات جدید و خدمات درمانی هستند.

فرصت خوب مراکز درمان و  ترک اعتیاد برای جذب معتادان 

شفیعی در ادامه تاکید کرد: افزایش قیمت این مواد فرصت خوبی برای جذب افرادی است که به دلیل شرایط مالی نمی‌توانند به مصرف خودشان ادامه بدهند و به سمت ترک مواد مخدر گرایش می‌یابند اما با وجود مراکز درمانی زیادی که در کشور وجود دارد پوشش خدمات درمانی ناکافی است. بسیاری از این افراد نمی‌توانند هزینه درمان‌شان را پرداخت کنند و یا به این مراکز دسترسی نداشته یا حتی از پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند. با این وجود افزایش قیمت این مواد فرصت خوبی جذب این افراد توسط سیستم درمانی و نظام سلامت است.

منبع: ایسنا