سیاستهای ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: رسالت ستاد در سال‌جاری در دو محور “پیشگیری از اعتیاد” و “مقابله با عرضه” است و در حوزه کاهش تقاضا، از رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر استفاده خواهیم کرد.

 دکتر عبدالرضا رحمانی‌فضلی در دیدار با کارمندان ستاد، ادامه داد: در حکومت اسلامی، هر کدام از ما نقش و جایگاهی داریم و باید وظایف خود را به خوبی انجام دهیم؛ همچنین در حوزه مبارزه با مواد مخدر، رسالتی داریم که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بیش از پیش تلاش ‌کنیم. عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال گذشته، به نسبت امکانات و شرایط، خوب بود اما هنوز مطلوب نیست و با نقطه مطلوب فاصله داریم؛ شما کارکنان ستاد باید بیش از گذشته خلاقیت و همدلی داشته باشید که در این صورت نتیجه بهتر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت‌ها و تلاش‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷ باید بهتر از سال ۹۶ باشد، گفت: نباید دچار مرگ اندیشه شد، بلکه باید همه تجربیات و انگیزه خود را مضاعف و بسیج کنیم.

وزیر کشور اعتیاد را یک بیماری برشمرد و گفت: در مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد، همچنان پیشگیری از اعتیاد اولویت نخست ستاد در سال‌جاری است، همانطور که مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و رییس جمهور نیز بر این امر تاکید فرموده اند . لذا همه ابتکارات و اندیشه خود را در وهله اول در این حوزه به کار خواهیم بست و همچنین در حوزه‌های پیشگیری، درمان اعتیاد و صیانت از رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بهره خواهیم گرفت.

همانطور که در سال گذشته هفت هزار فرصت شغلی برای بهبودیافتگان فراهم شد، باید این ظرفیت امسال دو برابر شود. وی، توجه به حوزه مقابله با مواد مخدر را دومین اولویت ستاد در سال‌جاری خواند و گفت: معتقدیم تا زمانی که مواد مخدر در سطح جامعه باشد، درمان نتیجه‌بخش نخواهد بود، لذا در کنار سیاست‌ها باید فعالیت‌های اطلاعاتی در این زمینه را نیز افزایش دهیم.

 هماهنگی دستگاه‌های عضو ستاد در این حوزه خوب است اما باید روش‌های جدید درمانی هم مورد مطالعه قرار بگیرند و از ظرفیت مشاوران نیز استفاده شود؛ چرا که یک معتاد علاوه بر مشکلات جسمی از مشکلات روحی و روانی شدیدی نیز رنج می‌برد.

همچنین سید نجیب حسینی معاون دبیرکل در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از عملکرد ستاد در سال ۹۶ گفت: هر توفیقی که در ستاد مبارزه با موادمخدر به نتیجه رسیده مرهون زحمات یکایک پرسنل ستاد و دیگر همکاران در شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است. شفاف‌سازی عملکرد مالی و اعتباری، قانونمند نمودن اقدامات مالی و اجرایی، ایجاد صندوق بیه کارکنان و صرفه‌جویی، ایجاد ارتقای سلامت اداری، ساماندهی ۶۶ هزار معتاد در سراسر کشور در سال گذشته، تشکیل کمیته مبارزه با پولشویی از جمله اقدامات ستاد در سال گذشته بود.

علی مویدی قائم مقام سابق دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این دیدار گفت: این ستاد کارمندانی زحمتکش، تلاشگر و دلسوز دارد که سعی دارند در حوزه مبارزه با مواد مخدر تولید فکر و آن را به سطوح حاکمیتی ارائه کنند. مبارزه با مواد مخدر امروزه جزو دغدغه نخست نظام محسوب می‌شود و دستگاه‌های ملی، استانداران، فرماندهان، بخشداران و دهیاران به حوزه مبارزه با مواد مخدر توجه ویژه‌ای دارند.

در پایان این دیدار، از زحمات علی مویدی قائم مقام سابق دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین علی طالبی مدیرکل سابق بازرسی استان‌ها تقدیر شد.

ایسنا