۸۰ درصد کشفیات مواد مخدر دنیا توسط ایران است

سایت اعتیادمعاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: شمار معتادان متجاهر افزایش یافته اما به تعداد معتادین کشور اضافه نشده است. پرویز افشار گفت: دکترین اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر به نوعی شریک کردن مردم در مبارزه با اعتیاد است.

 بنابر گزارش سازمان ملل، حدود ۸۰ درصد از کل کشفیات مواد مخدر دنیا توسط پلیس ایران صورت می‌گیرد و این اهتمام به خاطر اهمیت جامعه ایران به مبارزه با مواد مخدر و پاک بودن جامعه از هرگونه مواد افیونی است.

وی با اشاره به همجواری با افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر افزود: حضور نظامی نیروهای خارجی از جمله در آمریکا در این کشور نه تنها از مقدار تولید آن کم نکرد بلکه به سرعت تولید و انتشار آن نیز در استان‌های جنوبی افزوده است. با انسداد مرزها و ایجاد موانعی در مرزهای شرقی قاچاق این مواد از مرزهای شرقی ایران مسیرهای تازه‌ای در جنوب ایجاد کرده است.

 برخی از استان‌های کشور مانند هرمزگان که کمتر در آن قاچاق مواد مخدر دیده می‌شد امروزه شاهد مافیای قاچاق مواد افیونی است که به خاطر سود سرشار آن به این استان انتقال یافته است. افشار از مناطق شمالی و جنوبی کشور به عنوان مسیرهای تازه ترانزیت و انتقال مواد مخدر به کشورهای همجوار نام برد که قاچاقچیان آنرا جایگزین مسیرهای سنتی خود کرده‌اند. سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: قاچاقچیان امروزه با استفاده از شبکه‌های اجتماعی اقدام به توزیع مواد مخدر می‌کنند.

وی با قدردانی از زحمات پلیس در بازداشت قاچاقچیان مواد مخدر افزود: در کنار کنترل خرده فروش‌های داخل کشور باید دانه درشت‌های قاچاق مواد مخدر را رصد کرد و سرشاخه‌های آنها حرس کرد. عیب کار اینجاست که برای توزیع کنندگان موادمخدر، مشتری در دسترس آنها است و معتادان به راحتی در طول ۳ دقیقه مواد مصرفی اعتیاد خود را بدست می‌آورند.

 در گذشته تولید شیشه در ایران صورت می‌گرفت و یکی از ارزانترین مواد مخدر بابت هر کیلو با قیمت ۵ هزار تومان بود اما امروزه تولید این مواد شیمیایی و صنعتی بسیار کاهش یافته است اما در عوض مخدر‌هایی مانند «گل» افزایش یافته به گونه‌ای که در جامعه امروز ایران ۱۲ در صد از معتادین اعتیاد به مصرف گیاه گل دارند. هیچ جریمه‌ای بهتر از ضبط اموال قاچاقچی نیست. حبس و جریمه‌های نقدی برای او قابل تحمل است اما مصادره اموال نه.

افشار علاوه بر حمایت‌های خانوادگی و اجتماعی در کمک به معتادین در ترک اعتیاد، قابل دسترس نبودن انواع مواد مخدر را نیز از جمله عوامل اصلی رغبت معتادین به ترک اعتیاد دانست. وی به استفاده از کمپ‌های ترک اعتیاد به عنوان مکانی برای سم‌زدایی معتادین اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورها نیز محله‌های مانند شوش و مولوی تهران به عنوان کانون توزیع مواد مخدر وجود دارد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: معتادان متجاهر افزایش یافته اما در مجموع به تعداد معتادین کشور اضافه نشده است. باید سعی کنیم زمان پاکی افراد معتاد را افزایش دهیم و دور بودن در مانایی و اعتیاد را کاهش دهیم. ضمن اینکه براساس ماده ۳ قانون ۸۰، قاضی تا ۲ مرحله ۳ ماهه، دستور به بازداشت معتادین متجاهر می‌دهد اما در نهایت معتاد به محیط قبلی خود بازمی‌گردد.

منبع:  فارس