زندگی‌های دودی و قلیان‌هایی با طعم مرگ

56-NICA-ghelyon-200وقتی هیچ کس خطر قلیان را جدی نمی‌گیرد. شاید دیگر نتوان قلیان را ازتفریحات خانواده های ایرانی جدا کرد ، تفریحی که هیچ سودی در آن دیده نمیشود ؛ تفریحی که با جان انسانها آن هم توسط خودشان صورت میگیرد.

مدتی است که استعمال قلیان به راحتی در حال جایگزین شدن به جای مصرف سیگار است. برخلاف سیگار و قبیح بودن مصرف آن قلیان کشیدن در بسیاری از خانواده ها برای همه افراد با ممنوعیت مواجه نیست و حتی در اغلب موارد اعضای خانواده با هم مباردت به کشیدن قلیان میکنند.

اثرات و تبعات ناشی از مصرف تنباکوی قلیان بسیار فاجعه آمیزتر و دردناکتر از سیگار است و علاوه بر مشکلاتی که برای سلامتی افراد به وجود می آورد ضربات زیادی هم به اقتصاد خانواده ها می زند چرا که قهوه خانه ها با فراغ بال و با قیمتهای گزاف آن را عرضه می کنند. شاید دیگر نتوان قلیان را ازتفریحات خانواده های ایرانی جدا کرد ، تفریحی که هیچ سودی در ان دیده نمیشود ؛ تفریحی که با جان انسانها آن هم توسط خودشان صورت میگیرد و از باختن لحظه لحظه زندگی لذت هم میبرند.

دلیل بی تفاوتی خانواده ها به قلیان

به گزارش سایت اعتیاد (www.etiad.org)، روان شناسان دلیل بی تفاوتی خانواده های ایرانی به اثرات زیانبار مصرف قلیان را رواج آن از قدیم الایام می داند که هیچ وقت هم با سرزنش مواجه نشده است. این روزها یکی از دلایلی که منجر به جذب جوانان به سوی قلیان شده، نداشتن مکان تفریح و نداشتن برنامه برای اوقات فراغت آنهاست.

سفره خانه هایی که قلیان هم دارند بعضا در مناطق تفریحی و خوش آب و هوا هستند و همین مساله به طور ناخودآگاه اشتیاق جوانان را برای استعمال قلیان افزایش می دهد. روی آوردن بر چنین خوشگذرانی های ناشی از بیکاری و بی مسئولیتی بیشتر افراد است یعنی فردی که در محیط خانه هیچ نوع مسئولیتی از او خواسته نمی شود فضای زندگی اش را از اینگونه خوشی ها پر می کند و برای تخلیه روانی نیز در بین بسیاری از خانواده ها بخصوص قشر مرفه محدودیتی وجود ندارد همی باعث می‌شود اینگونه اقشار به چنین پدیده ای روی می آورند و اقشار متوسط و پایین هم از آنان پیروی می کنند این مسئله در بین دختران بیشتر جنبه «مُد» پیدا می کند برای اینکه جلب توجه می نمایند.

83-NicA-ghalyan-4-460x300یعض از مردم به حدی به این مهمان ناخوانده عادت کرده‌اند که حتی طاقت یک لحظه دوری از این ابزار دودزا را ندارند

قلیان اجاره ای با کارت ملی در پایتخت

یعض از مردم به حدی به این مهمان ناخوانده عادت کرده‌اند که حتی طاقت یک لحظه دوری از این ابزار دودزا را ندارند ، به همین دلیل با خرید قلیان و آتش گردان و زغال به جای صرف هزینه برای استفاده یک ساعته از قلیان، خودشان بتوانند چه در خانه و چه در تفریح و مسافرت به راحتی از این ابزار به ظاهر تفریحی استفاده کنند.

استقبال مردم از قلیان های شخصی و مسافرتی باعث شد که گسترش و افزایش مراکز فروش ابزار آلات مرتبط با قلیان هم زیاد شود و در نهایت این روزها در صندوق بسیاری از خودروهای شخصی، ردپای قلیان و زغال پیدا می شود.

مدتی است برخی از سودجویان در کمال تعجب و البته اهمال نیروی انتظامی با کشاندن قلیان ها به اتوبان های اطراف پارکها اقدام به اجاره دادن قلیان ها به مردم با قیمتی اندک کرده اند. این افراد قلیان های خود را از قهوه خانه ها بیرون آورده و در کنار خیابان ها به جوانان  اجاره می دهند

امروزه مصرف قلیان در اماکن عمومی نظیر پارک ها، سفره خانه ها، بخصوص در مجاورت مراکز دانشگاهی و آموزشی فعال هستند و افراد اعم از زن و مرد در جمع های خانوادگی و دوستانه شروع به قلیان کشیدن می کنند بنابراین لازم است در بحث آموزش عمومی و فرهنگ سازی اعتبارات ویژه ای صرف شود تا استعمال این مواد مضر به عنوان امری عادی و پذیرفته شده در جامعه تلقی نشود.

منبع: دانا