بالا رفتن سن، عامل افزایش خطر اعتیاد به الکل

1003-AA-200کارشناسان اعتیاد عقیده دارند، ۴۰درصد از افراد بالای ۶۵ سال در آمریکا، بیش از حد الکل می‌نوشند.

به گزارش سایت اعتیاد، انتظار می‌‌‌رود تا سال ۲۰۲۰ میزان معتادان به مواد مخدر و الکل بین افراد بالای ۵۰ سال در آمریکا از ۲/۸ میلیون نفر به ۵/۷ میلیون برسد. از بسیاری جهات این یک اپیدمی خاموش است که در اغلب موارد از چشم خانواده و پزشکان این سالمندان پنهان می‌ماند.

جوزف گاربلی، پزشک مسئول در بیمارستان پنسیلوانیا، می‌گوید، این مشکل آنقدر دارد جدی می‌شود که بیمارستان برنامه خاصی را برای این افراد در نظر گرفته است. براساس نظرسنجی ۲۰۱۳ اداره اعتیاد و سلامت روان، اکنون ۱۷۰۰ مکان از ۱۸هزار مرکز ترک اعتیاد در ایالات متحده به افراد بالای ۵۰ سال خدمات ویژه ارائه می‌کنند.

گاربلی عقیده دارد این افراد به دلیل محدودیت‌های بدنی استقلال خود را به‌تدریج از دست می‌دهند. به‌علاوه افراد مسن، نزدیکان خود را از بین خانواده یا دوستان از دست می‌دهند و احساسی در آنها به وجود می‌آید که به دلیل بازنشستگی کنار گذاشته شده‌اند. آنها گاه به این نتیجه می‌رسند که میتوان با کمک مواد مخدر یا الکل تنهایی خود را پر کرد. بالا رفتن سن باعث می‌شود که میزان تحمل آنها نسبت به الکل کم شود یا مصرف الکل به‌صورت خطرناکی بر داروهایی که مصرف میکنند، اثر بگذارد.

الکل می‌تواند اثر داروهایی مانند آلپرازولام و دیازپام را تشدید کرده و نتایج مهلکی در مصرف مسکن‌ها به‌بار بیاورد.

مصرف الکل فقط بخشی از ماجراست. مطالعات نشان می‌دهند، تعداد سالمندانی که برای ترک اعتیاد به مسکن‌هایی که منشا تریاک دارند مورد درمان قرار می‌گیرند، از سال ۲۰۱۲ افزایش یافته است. افراد ۵۹-۵۰ ساله در شهر نیویورک بزرگ‌ترین گروه تحت درمان برای ترک را تشکیل می‌دهند. حتی مواردی دیده شده است که افراد بعد از بازنشستگی به مصرف کوکایین روی آورده‌اند!

1003-AA-460

پیش بینی میشود، تعداد سالمندان معتاد به الکل و مواد تا سال ۲۰۲۰، دوبرابر شود

 

خانواده‌های سالمندان اغلب انتظار دارند، پزشک خانواده درباره اعتیاد به مواد و الکل از بیمار سوال کند، اما زمان ویزیت پزشکان که این روزها به دقیقه‌ها محدود شده است، در خیلی از موارد این مجال را نمی‌دهد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اغلب فرزندان فکر نمی‌کنند که پدر یا مادر سالمندشان ممکن است معتاد شوند، درصورتی که ۳۷درصد آنان در نظرسنجی‌ها گفته‌اند رفتارهای پرخطری را از والدین خود مشاهده کرده‌اند.

۳۵ میلیون سالمند بالای ۶۵ سال در آمریکا زندگی می‌کنند. در حال حاضر، ۱۷درصد از این جمعیت به‌نوعی تحت تاثیر اعتیاد به مواد شامل سوءمصرف داروهای نسخه‌ای قرار دارند و پیش بینی میشود، تعداد سالمندان معتاد به مواد تا سال ۲۰۲۰، دوبرابر شود.

کارشناسان می‌گویند، در سال ۲۰۰۶، اولین گروه از  آمریکایی هایی که طی سال‌های ۱۹۶۰-۱۹۴۶ به دنیا آمده بودند، به ۶۰سالگی رسیدند. این افراد نسبت به سالمندان نسل های قبل، باورهایی متفاوتی داشتند و بیش از سالمندان قبلی در معرض الکل و مواد مخدر بوده‌اند. درنتیجه بیش از آنها فکر می‌کنند، با کمک این مواد می‌توانند مشکلات خود را حل کنند.

به همین دلیل انتظار میرود میزان معتادان به مواد و الکل در این رده سنی باز هم افزایش یابد.

واقعیت آن است که شرم و احساس گناه از مصرف مواد و الکل در این نسل کمرنگ‌تر از نسل‌های سالمندان قبلی شده است و رفتن به سوی مواد برای حل مشکلات سالمندی اکنون خریداران زیادی دارد.

منبع: WebMD/شفا آنلاین

درباره اعتیاد به الکل بیشتر بخوانید:

مراحل اعتیاد به الکل و دلایل الکلیسم

گزارشی از مصرف مشروبات الکلی در ايران

هوشیاری احساسی

www.etiad.org