پاک کردن خاطرات مربوط به مصرف مواد مخدر با یک تزریق

سایت اعتیادمحققان آمریکایی از یک داروی جدید آزمایشی رونمایی کردند که می تواند خاطرات مرتبط به مصرف مواد مخدر در افراد معتاد را پاک و روند بهبود این افراد را به طور قابل توجهی تسریع بخشد.

معتادانی که در حال بازپروی بسر می برند اغلب با خاطراتی دست و پنجه نرم می کنند که حتی بعد از ماه ها و یا سال ها ترک اعتیاد آنها را به سمت مصرف دوباره مواد مخدر سوق می دهد.

این تحقیقات جدید که در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است اثر تزریق blebbistatin بر پیشگیری از عود در الگوهای حیوانی اعتیاد به متامفتامین را نشان می دهد.

این فرآیند دربردارنده یک سازوکار مولکولی به نام nonmuscle myosin II است که به صورت اختصاری NMII نامیده می شود. آنها به این نتیجه رسیدند که با استفاده از ترکیب (blebbistatin) که جلوی فعالیت NMII را می گیرد، می توان خاطرات بلندمدت مربوط به مصرف موادمخدر در گذشته را هدف قرار داد.

آنها برای بررسی میزان اثربخشی این شیوه، مقداری «بلبیستاتین» را به موش هایی که به «متاآمفتامین» معتاد بودند تزریق کردند. به این ترتیب خاطرات مرتبط با مصرف «متاآمفتامین» در این جانوران مختل شده و در نتیجه بازگشت این موش ها به مصرف موادمخدر حداقل به مدت ۳۰ روز به تعویق افتاد.

نکته قابل توجه این بود که ماده مذکور فقط بر خاطرات مربوط به مواد مخدر اثر می گذاشت و هیچ تاثیر ناخوشایندی بر شکل گیری خاطرات جدید نداشت.

محققان موسسه تحقیقاتی Scripps می گویند، کشف این ماده تزریقی آنها را به یافتن یک درمان جدید بر اساس پاکسازی انتخابی این خاطرات خطرناک و وسوسه آمیز مرتبط با مواد مخدر نزدیک کرده است.

پروفسور کورتنی میلر استادیار این موسسه می گوید: اکنون می توانیم خاطرات مرتبط با استعمال مواد مخدر را بطور بالقوه پاک کرده و از بین ببریم.

وی افزود: امید می رود که این ماده تزریقی در ترکیب با درمان های سنتی توانبخشی، بتواند بازگشت به استفاده از متادون را از بین ببرد.

منبع: ایرنا