آرشیو ‘اعتیاد الکل’

الکل ریسک انواع سرطان را افزایش میدهد

تاریخ: 25th دسامبر 2017

این موضوع راز نیست که مصرف زیاد الکل میتواند برای سلامت مضر باشد. لکن تحقیقات جدید پس از یافتن ارتباط مستقیم میان مصرف الکل با افزایش خطر انواع سرطان، زنگ خطر را به صدا درآورده است. نتایج تحقیقاتی که انستیتوی ملی مبارزه با سرطان در آمریکا به سرپرستی دکتر دیوید نلسون انجام داد و در مجله "بهداشت عمومی مردم آمریکا" به چاپ رسید نشان میدهد از هر سی مورد مرگ به دلیل ابتلا به سرطان، یک مورد با مصرف الکل رابطه دارد

بر اساس نتایج این تحقیقات، ۷/۳ درصد از موارد مرگ به دلیل ابتلا به سرطان در آمریکا، به دلیل مصرف الکل میباشد. سرطان سینه، سرطان های مری، پوست، دستگاه تنفسی و روده بزرگ از جمله سرطان هایی است که با مصرف الکل رابطه دارند. این تحقیقات همینطور نشان میدهد، حتی "مصرف کم الکل" نیز منجر به ابتلا به بیماری سرطان میشود. بر اساس این تحقیقات؛ یک سوم از مبتلایان به سرطان روزانه کمتر از ۲۰ گرم الکل مصرف کرده اند. هرچه بیشتر بنوشید، خطر بالاتر است.

(ادامه مطلب)

درمان اعتیاد به الکل یا الکلیسم

تاریخ: 20th نوامبر 2017

1029-AA-200زیاده روی در مصرف الکل می تواند منجر به بروز خطرات جسمانی و مشکلات اجتماعی شود. میگساری که اغلب در نوجوانان و جوانان نیز دیده می شود می تواند منجر به اعتیاد سریعتر این افراد به الکل شود. افراد الکلی معمولاً بدون کمک دیگران قادر به ترک یا کاهش میزان مصرف خود نیستند. انکار وابستگی به الکل معمولاً بخشی از روند اعتیاد به الکل محسوب می شود.

هر سال تعداد بیشماری از معتادان به الکل در جهان بعد از بستری در مراکز ترک اعتیاد معتبر و اجرای برنامه های علمی، خود را از منجلاب وابستگی به الکل نجات میدهند. در این مقاله که از سایت کلینیک مایو، یکی از معتبرترین مراکز پزشگی جهان ترجمه شده، خواننده را با مراحل مختلف درمان الکلیسم آشنا می کند.

(ادامه مطلب)

الكل تهدید جدید علیه سلامت جامعه

تاریخ: 10th جولای 2017

زخم اعتیاد به شیشه و كراك بر تن جامعه ایرانی كم بود، این روزها کارشناسان از فراگیر شدن مصرف الكل و كاهش سن مصرف‌كنندگان خبر می‌دهند چنان كه براساس آخرین پژوهش‌ها، موج الكلیسم در راه است.

هشدارها جدی است؛ نتایج تحقیقات نشان می‌دهد كه نوجوانان 17 ساله هم در كشور مشروبات الكلی مصرفمی‌كنند و افزایش 20‌درصدی مصرف این نوشیدنی‌های ممنوع سبب می‌شود تا درآینده‌ای نه چندان دور بر شمار بیماران كلیوی و كبدی كشور افزوده شود. تهران امروز : نتایج این تحقیق را دكتر «مجید ابهری» متخصص علوم رفتاری و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی به تهران اعلام كرده است‌ اما این همه ماجرا نیست.

موج سوم اعتیاد هنوز از گرد راه نرسیده، تا 30 درصد آمار مرگ و میر،كوری، ضایعات كلیوی و كبدی را افزایش داده است. سالانه 20 میلیون لیترنوشیدنی الكلی به وسیله پلیس در كشور كشف می‌شود اما سردار«اسماعیل احمدی مقدم» فرماندهی نیروی انتظامی معتقد است كه این فقط 25 درصد از مشروبات الكلی است كه به كشور قاچاق می‌شود. 

(ادامه مطلب)

خاطرات الکلی ها از دوران اعتیاد

تاریخ: 10th جولای 2017

بهبوديافتگان از اعتياد به الكل از خاطرات روزهاي دايم‌الخمري خود می گویند.

ممنوعيت قانوني مصرف الكل در ايران، از سال ٥٧ و طي مفاد قوانين مجازات اسلامي اعمال شد. قوانيني كه صددرصد جرم انگارانه و ناظر بر منع شرعي توليد، عرضه و مصرف مشروبات الكلي بود.

دو مرد رو به دوربین نشسته‌اند. فیلم ٢٠ دقیقه‌ای ضبط شده با این دوربین، در مستندات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی بایگانی شده است. مردها، تا یك سال قبل، الكلی بودند. دوربین، امروزِ مردها را ثبت می‌كند. امروز و خاطرات را.
 

(ادامه مطلب)

مراحل اعتیاد به الکل و دلایل الکلیسم

تاریخ: 29th آوریل 2017

269-AA-drinkingProblem-200چگونه یک فرد الکلی معتاد به الکل می‌شود؟ چطور اعتیاد به الکل وسعت می‌یابد؟ مراحل پیشرفت اعتیاد به الکل چیست؟ علل اعتیاد به الکل چیست؟

اگر تاثيرات جسماني الکل را کنار بگذاريم و بخواهيم به تاثيرات اعتياد به الکل بر روان بپردازيم، بايد به اين نکته اشاره کنيم که مصرف الکل موجب از دست رفتن کنترل بر رفتار مي‌شود و در فرد معتاد عوارضي مانند رفتارهاي نامناسب، پرحرفي يا کم‌حرفي، بي‌ربط حرف زدن، گيجي و حواس‌پرتي، پرخاشگري، گوشه‌گيري، نداشتن قدرت تصميم‌گيري، اختلال خواب و…. ايجاد مي‌کند و حتي در صورت مصرف زياد مي‌تواند انگيزه خودکشي در فرد ايجاد کند.

(ادامه مطلب)

بالا رفتن سن، عامل افزایش خطر اعتیاد به الکل

تاریخ: 27th ژانویه 2017

1003-AA-200کارشناسان اعتیاد عقیده دارند، 40درصد از افراد بالای 65 سال در آمریکا، بیش از حد الکل می‌نوشند.

به گزارش سایت اعتیاد، انتظار می‌‌‌رود تا سال 2020 میزان معتادان به مواد مخدر و الکل بین افراد بالای 50 سال در آمریکا از 2/8 میلیون نفر به 5/7 میلیون برسد. از بسیاری جهات این یک اپیدمی خاموش است که در اغلب موارد از چشم خانواده و پزشکان این سالمندان پنهان می‌ماند.

(ادامه مطلب)

زندگی کن و بگذار زندگی کنند

تاریخ: 13th ژانویه 2017

46-AA-GlassesOnTop-200اگر الکلی ها بخواهند از از طریق مشروب نخوردن، خوشبختی و آرامش به دست بیاورند باید به به اعمال و احساسات دیگران وابسته نباشند.

هر انسانی (ذاتاً ) تمایل دارد که برای دیگران نگران شود. این یکی از خصوصیاتی است که هیچ کدام از ما نمیتوانیم کنترل کنیم.

(ادامه مطلب)

مصرف الکل از اعتیاد تا جنایت

تاریخ: 8th دسامبر 2016

پشت بسیاری از حوادث و فجایع، پشت بسیاری از خبرهایی که در صفحه حوادث روزنامه ها می خوانیم، الکل و مصرف آن کمین کرده است. جامعه شناسان، روانپزشکان و بسیاری دیگر از پژوهشگران معتقدند مصرف مشروبات الکلی به جز آسیب های جسمی و روانی، آسیب های اجتماعی را هم به همراه دارد. با این حال باز هم شاهدیم که امروزه این نوشیدنی به نوعی پُز با کلاسی تبدیل شده است.

درباره تبعات جسمی، روحی و آسیب های اجتماعی ناشی از مصرف مشروبات الکلی بارها صحبت شده است. صفحات حوادث روزنامه ها داستان های واقعی مخلتفی از این موضوع نوشته اند. کتاب ها، فیلم ها و ماجراهای بسیاری بوده اند که براساس جنایات شکل گرفته از مصرف مشروبات الکلی خلق شده اند.

نمونه اخیرش همین پرونده قتل ستایش قریشی دختر ۶ ساله افغان که به دست یک نوجوان ۱۷ ساله به قتل رسید. متهم در جلسه دادگاه اعتراف کرد که از ۱۵ سالکی روزی یک لیوان مشروب مصرف می کند و در زمان وقوع قتل به سبب اینکه برای دختری که دوستش داشته خواستگار آمده، ۴ لیوان مشروب خورده و اصطلاحا سیاه مست شده است. بعد هم به کودک افغان تجاوز کرده، او را به قتل رسانده و جسدش را با اسید سوزانده است.

(ادامه مطلب)

کلینیک الکل مرکز ملی مطالعات اعتیاد

تاریخ: 13th سپتامبر 2016

الکليسم سومين علت شايع مرگ و مير و درد و رنج (مورتاليتی و موربيديتی) در جهان است. در آمريکا  يک سوم تصادفات رانندگی و دو سوم تصادفات رانندگی آخر شب و نيز دو سوم قتل ها تحت تاثير الکل اتفاق می افتد.

در فرانسه که 10 درصد نيروی کار کشور در صنايع مرتبط با توليد و توزيع الکل کار می کنند، 10 درصد کل مرگ و مير نيز مربوط ب عوارض مصرف الکل است و 30 درصد تخت های بيمارستانی نيز در اشغال مشکلات مرتبط با مصرف الکل است.

مصرف طولانی مدت الکل عوارض قلبی، فشار خون بالا و مشکلات کبدی ايجاد می کند. مصرف الکل در زنان باردار سندرم الکل جنينی ايجاد می کند که شايع ترين علت عقب ماندگی ذهنی قابل پيشگيری در کشورهای صنعتی است.

(ادامه مطلب)

فشارهای درونی روح

تاریخ: 15th آگوست 2016

25-AA-alcoholism-3-200به‌نظر می‌آمد الکل تنها مرهم درون آشفته من بود

من همیشه در درون خود احساس فشار می‌کردم، درست مثل این که هر لحظه ممکن است منفجر شوم. همين چیز در زندگی‌ام باعث زیاد شدن این فشار می‌شد. چه چیزهای خوب و چه چیزهای بد و هرچه بین این دو بود. من همواره دنبال راه حلی بودم که از این فشارها رها شوم. فکر می‌کردم رهایی از بار سنگین این فشارها ، همه مشکلاتم را حل خواهد کرد. من باید از دست این مشکل نجات پیدا میکردم.

در سال‌های رشد نوجوانی، به دلایل گوناگون احساس تفاوت می‌کردم. من کودکی سر راهی بودم، در یک خانواده از طبقه متوسط در یک شهر کوچک با مادرم زندگی میکردم، نامادری من همسر نداشت و خیلی مسن بود، رنگ پوستش هم با من تفاوت داشت. با وجود این‌که هرگز والدین واقعی‌ام را ملاقات نکردم، اما واضح بود که از دو نژاد متفاوت بودند.

(ادامه مطلب)